Arhiv za istoriju Srpske pravoslavne karlovačke mitropolije
Архив за историју српске православне карловачке митрополије 319
На одржаном Синоду 1769. Дец. 24 буде за арадског владику изабран архимандрит раковачки Пахомије Кнежевић и 28. Марта 1770. потврђен за епископа, и као такав је умро 8. Маја 1783.
У МГ. „Гласнику“ српског ученог друштва вели се: „7. Пахомиј Кнежевић егзарх митрополитски земунски, многими прошениј и настојаниј от митрополита Јоана Георгиевића 24. Дец. 1769. изабран и постављен епископом.“
О Пахомију Кнежевићу арх. раковачком види „Српски сион“
ја 1907 бор, 12. стр, 183. _
ЕН ХН ба
ТЕМИШВАРСКНА ЕПАРХИЈА 1758, ГОД.
При издавању наше „Српске Митрополије карловачке око половине ХУШ. века.“ Карловци 1902., поред свег нашег трагања и настојавања да дођемо до што старија описа темишв. епарихије не могосмо доћи до старија пописа доли, до „Статистичког прегледа Епархије темишварске 1773. год.“
Кад нам је прошле године рекао високопреосвећени Г. Епископ темишварски Др. Георгије Летић, да су у Архиви епирхијској нашли
неки старији протокол, у ком је опис темишварске Епархије; умолили смо га да нам га пошаље за лист, што је и учинио, на чему му и овде изјављујемо нашу велику захвалност.
Исти је протокол увезан у полу тврде корице и носи број 76. Добро је очуван, има свега 207 листи, од којих је 90 празних.
За чудо, да на протоколу нема никаква записа, кад је и ко га је саставио.
Срећом на листу 55. стоји запис: „Предомноју Арсением Радивојевићем А. Е. Митр. Протосингелом и Баната Темишварскаго Епископата Администратором бившаго тогда в генералној визитацим,“ из ког видимо ко га је саставио и кад, т. Е 1198. год.
Тај је запис важан и с тога, што он доказује и потврђује нашу тврдњу у 1. св. о. л. на стр. 92. 93., да је егзарх Павла Ненадовића протосинђео Арсеније Радивојевић администраторао и темишварску Епархију. ђ
Да бисмо имали још и чији други доказ о тој Арсенијевој адмистрацији, а не само његову тврдњу у писму његову Цару Јосифу |. од 1781., што смо га навели у 9. бр. „Српског Сиона“ за 1903. под УШ., рекосмо на истом месту: „Ми досад не наиђосмо на писмене доказе о томе, а морају се у темишварској епархијској Архиви наћи ма какви докази, с тога би се радовали, кад би нам ко доставио и о томе каква доказа.“
И хвала Богу сад у реченом протоколу наиђосмо и о томе јаког и несумњивог доказа. Е
Темишварски је владика Георгије Поповић — бивши нишки митрополат — умро 15. фебр. 1757.
Митрополит Ненадовић по свом обичају морао је одмах по смрти његовој поставити за администратора темишварске Епархије свога протосинђела Арсенија Радивојевића, као што је и радио
Ф