Arhiv za istoriju Srpske pravoslavne karlovačke mitropolije, 01. 10. 1914., str. 9
Архив за историју српске православне карловачке митрополије 295
Од 20 ђака свршили су филозофију 2, гимназију (6 разреда) 7, 5. гим. разреда 3, немачку школу 7 и 1 влашко-српску.
Знало је 7 немачки, латински и мађарски (неку од части), 5 латински и немачки, 6 немачки, 1 од части талијански и 1 немачки, влашки и од части талијански.
Ове је године предавао Корнелије Живковић епископски протођакон: реторику црквену — овде се први пут наводи као пред“ мет —, историју црквену, пјеније и правило црквено, а све остале предмете је предавао Александер Чуповић парох кусоњски.
Све остало као и прошле године. | а
За 1844/5. има школска оцена. Како је Митрополит Јосиф Рајачић већ раније (1843. год.) уз два постојећа школска течаја завео и трећи течај, то је конзисторија „пакрачка, којој је епископ Крагујеваћ писмо Митрополитово упутио, у свом заседању 23. Сеитем“ бра и. г. закључила: да се у будуће и у пакрачкој богословији заведе трећа година. Подједно је закључено „да у будуће они точију ученици в клирикалное заведение сие принимајутсја, иже пред лицем консисториума сего честное поведение свое и успјех их в науках достовјерними свидјетелствами доказати возмогут, и на онија особеное призрјение имјети, иже вишија науки совершиша“.
__У истини Ш. је разред отворен 1844/5.,“) па је било оба течаја
у Ш. години 8, у П. год. а у !. год. 7 ђака, од којих су свршили 2 филозофију, 9 гимназију, 3 У. гимназијски разред, 7 немачку школу, 1 влашку и српску, 1 српску и немачку и, 1 српску, немачку и мађарску. Од 24 ђака знало је 8 немачки, латински и мађарски, 6 немачки, 7 немачки и латински, ! немачки и мађарски, 1! од части талијански и 1 немачки, влашки од части талијански,“%)
Професори су били они исти као и 1843/4. Живковић је предавао: пастирску, тумачење св. Јеванђелија, историју, црквену реторику, метод, стил, писање, пјеније и правило црквено, а Чуповић остале предмете,
Све остало као и прошле године. |
18456. има оцена ђака, и у Ш. је класи оба течаја било 9, у 8. 23 У 69. У.
Није наведено шта је који ђак свршио и које језике говори.
Професори су били они исти као у 1844/5. само је Чуповић потписан као прота ново-градишски.
Све остало као и прошле године.
1846)7. има оцена ђака, и у Ш. је класи оба течаја било 6 ђака “1: бау19,
Као нов професор у место Чуповића наводи се Стеван Бабић парох басташки, који је предавао: тумачење св. Јеванђелија, дог-
#) И ако се богословија продужила на три године, није се ништа много више учило ви у карловачкој, нити у другима, него што се учило у две године. А није с тога, што није било штампаних књига, него су се штудије писале, те ако се која нешто и продужвла. свакогодишњим скраћивањем пала је гдекоја штудија на неколико писаних табачића.
##) Још 1863/4. било је у богословији и ђака, који су свршили 3. разред нормалне школе.