Beogradske novine
Broj 46.
17. februara 1917,
Beogradske Novlne
Subota
Strana S.
tneksikanske republike jednu notu, koJom on poziva Sjedinjene Države i razne neutralce, da se rat okonča, što bi se trgovina sa svima zaraćenim obustavila. Austro-Ugarska. Car i kralj Karlo prtiski niarial. ' I\b. Beč, 16. februara. Car W i 1 h e 1 m je proizveo cara i ktal]a Katla pruskiin maršalom I i'riiilom svoga dvodnevnog: bavljenja u Bcću predao mu maršalsku palieu. Njegovo Veličanstvo car i kralj K a r 1 o je na tnenovao cara W i 1 h e I m a v elikim admiralom c. i k. flote. Hcrojska fccrba ai’Stro-ugarsklh lctafa sa | telijanskom nadmočnijoni letačkom eskadrom. Kb. Lusaito, 16. fcbruara. O vazdušnoj borbi nađ U d i n o m đonosc talijanski Ustovi pojedinosti o hrabrosti oborenih branilaca austro-ugarskin letiiica. Vazdušna borba se vršila većinorn u visinl od 3000 metara i trajala je pola sala. Austro-ugarski letaći su se borili jvotivu sedam velikih talijanskih letilica. Vođj S i m i e n s k y je teško ranjen i morao sc edniali podvrći operaciji. za sađa sa još nepoznatim ishodom. Kaplar S c h I e c h je rapjen po licu i piećima mašinskom puškom.
Demonstracijo protiv Sjedinjenih Dr* žava u japauu. (Naročiti brzojav „Beogradskih Novina") Berlin, 16. februara. Sa ruske granice javljaju: Prema Vijestima je japanskih listova došlo u većim japanskim gradovima, medju Inim u Toki-u, Y o k o li a m i 1 O s a k-i, odmah kako se doznalo za đržanje aineričkog senata o tiseljcničkom zakonu, koji saJržaje uvredljivih stavaka za Japance, đoburnih protestnih demonstraclja pred diplomatskim t kor.zularnim zastupnicicia Sjedinjenih Država. U demonstracijama je sudjelovalo na hiljade osoba. U Toki-u raćunaju sa japanskim koracima u Washmgtortu. Jeđsn I 2 ®!sdlen! njamtttko-tlansKi spsr. Kb. Kopenhagen, 16. lebruara. Mmistar je spoljnih poslova đanas dao ovu Izjavu: 30. oktobra prošle godine pucala su dva njemačka vojna lica kod T a r r i-a na jednog ruskog zarobljenika, koii je htio da pobjegne preko danske granice-, pa stt ga zatim ođvukli sa danskog zemljišta. Tim poyodom je njemačka vlada, poslije učinjene istrage, izjavila, da ne može priznati, da je bjegunac ranjen na danskom zemljištu. Njemačka vlada je pak lzjavila svoje duboko žaljenje zbog po.vrede danskog zernljišta, koje je učinjeno time. što stt vojna lica stupila na dansko zemljište i odatle vratila ruskog ratnog zarobijenika. Njerračka vlada je Jednovremeno saopštila, da su oba vojna lica uzeta na oclgovor. Ona je dodaja, da ona nebi časiia, nego li zarobljenika. da je ostao u životu, pustila i predala danskim vlastima. Tom prilikom je njemačkoj pograničnoj straži ponoyo preporučeno, da vode računa o danskoj granici. Jedir.o iz obzira čovječnostl su njemački stražari prešli dansku granicu, da ranjenome, koji je na zemlji ležao, priteknu u pomoć; osim toga oni nisu ni znali tačntt graničntt liniju. M ZSPttđU. Portugalska vojska, Kb. Ber’in, 16. fd>mara. Ođ portugalske vojske, odaslate 31. Januara, stigli su po španskim vijestima 5 do 6 bataljona na svoje opređjeijenje. Ostali brodovi vratili su se n Lisabon. Uzrok povraćaju je nepoznat, ali se nazire pobuna medju vojnicima, jcr se pogovara, da će još u toku ove sedmice vračene čete biti upttćene u Mosaxnbiqtte.
Suslja. Nova ruska vojska od Jeđitog tniliiuna. (Naioćiu brzojav »ueugraasKin tsuviuao Haag, 16. februara. Kako Javljaju, Rusija će navodno za nekoliko mjeseci imati spremnih daIjih jedan milijun vojnika, jer će u naredni ponedjeljak bitl pozvano na vojnu službu godište 1693., a u subotu dvadesetgodišnjaci.
Transport ruskih četa u Mandžuriji na evropsko bojište. (Naročiti brzojav »Beograđsl.ih Novina«; ^ Bern, 16. februara. „Temps u“ javtjaju fz Y o k o h a m e, da će ruske čete Iz istočne Sibirije, koje su ondje već od više godina stajale nasuprot japanskom kontingentu središnje I zapadne Mandžurije, biti transportirane na evropsko bojište. Zabranjeno iuksuzno pecivo u Petrogradu. Kb. Bern, 16. februara. „Temps" javlja, da je u Petrograđu zabranjena prodaja raznog htksuznog pe-
Sjednica engleskog donjeg doma. Kb. Rotterdam, 16. febmara. ,,Nieuwe Rotterdamsche Courant" javIja: U jučerašnjoj sijednici donjeg doma govorilo je više poslanika protiv prorzvodnje i potrošnje alkoholskih p ća. Predstavnik vlađin izjavio je da proizvođnja piva treba da se smanji prema onoj od godine 1915. za 10o/o, a prema onoj od 1916. za 30%. Nova ograničenja stupaju u život 1. aprila ov. god. Rasprava o podmarnicama u Cngleskom đonjem domu, Kb. Londou, 16. fcbruara. (Reuter). U debati o podmornicama rekao je Iord C u r z o n u donjein domu slijedeče: U juiu 1914. Je bio broj britanskili trgovačkih brodova preko 1600 tona 3890 sa ukupnom zapreminom od 16.000.850 tona. 31. januara 1917. broj Je bio 3540 sa ukupnih 16,000.000 bruto tona. Pronadjena su nova sredstva za odbranu, a dosadanja su usavršcna, tako da s pouzdanjem možemo gledatl u budućnost. Sva briga admiraliteta Je upravljena na to. da se podmomice u Inieresu neuttalnog brodarstva unište. Preduzcće se još 1 druge mjere obazrivosti. Cngleska gradi u Americi i Japantt nove brodove. a putničke brodove preradjuje u teretue brodove. Dozvolom, da se i na palubl broda može tovariti, povečana je zapretnina trgovačke flote sa 2'l a milijuna tona. Izrada mimlcije. Kb. London, 16. februara. (Reuter). Ministar municlje A dđ I s o n Je rekao u jcd.nom svorn govoru u Bardfordu: Kad se sravni prosječna nedjeijna Lzrada lake pcJjske mnniclje od Jula 1915. do juna 1°16. sa posljednjom nedjeljom ’anuara 1917., onda sc broj odnosi kao 6’/j prema 22. Za srednje teške topove Je odnos 7'U prema 76. Za teŠke topove 22 prema 365. Sisteni povfašćeuih carina poslije rata. Kb. London, 16. februara. Koardslja pod predsjedništvom lorđa B a 1 f o u r a, koiu je orošlog Ijeta obrazovao Asquith radi savjetovanja o pravcu trgovinoke polltlke, koju treba poslije rata vodil. predlaže, kao re/.ultai svog istraživanja, sisfem povlašćepih carina za bntacsku državu.
Zatvorenje svih škola u FrancuskoJ. Kb. Bem, 16. februara. „Temps" javlja, da će u svoj Francuskoj u vremenu od 19. do 23. februara biti sve žkole i univerziteti zat v o r e n i, Francuska komora. Kb. Bern, 16. februara. Frencuska komoraje sa 309 protiv 107 glasova prirnlia jeđan predlog, kojim se osudjenim pred ratnim sudom daje pravo žalbe. U senatu je primljen jedan predlog o zabranl potrošnje alkohola u vojno] zoni I obdjelavanju n^obradjenog zemljišta u cijeloj Francuskoj.
IporazmsEe tHe tnedju satm Bissoiati na franeusko-englcskom frontu. Kb. Lugano, 16. februara. Ministar B I s s o 1 a 11 je otputovao u Paris, da razmotri francusko-engleski front. Bissolati dakie preduzima put, koil mu prije nekoliko mjcseci talijansko vrhovno vojno zapovjedništvo nije dozvolilo, Jer se predpostavljalo da mu Je svrha ustupanje talijanskih ćeta za zapadni front. U skotom će vremenu otputovatl za zapadni front francuski poslanici i senatori.
TursKo. Turska komora.
ranje opštine o svojim gradjanima zaslužuje svako priznanje, te i ova lijepa odiuka zaslužuje hvalu.
Kb. Carigrad, 16. februhra. Poslije prograntnog govora novog ministrapredsjednika Taalat-beja izglasaia je komora sa 1S9 giasova jednogiasno povjerenje novom kabinetu. Ovaj u povjesnid jedinstven uspjeh propra&n je dogotrapim odobravanjem. HnjBovils Brzojsvne vijesfl, Revolucija na KubL Kb. London, 16. februara. Iz W‘ a s h i n g t o n a se Javlja: Stanie na Kubi I u M e k s I k I je izazvalo veliko uznemirenje u AmericL Na Kubi je izbila ozbiljna revolucija ranijeg konservaifivnog predsjednika G o m e z a, koji se protivu konservativnog kanđidata Cavasa i liberaltiog Monreala bori za predsjeđničko mjesto. Američka vlada simpatiše Monrealu. Ako kubanska viada ne bude u stanju đa povrati red, moraće se umješati američke države. Državni tajnilt L a n s i n g je jednom notoin opomenuo vladu Kubc, da američka vlada neče priznati jednog predsjednika, koji bi pomoću revoiucije zauzeo to mjesto. Norveškl brođovi u Americ!, ©laročitl brzojav „Beogradskib Novtaa“J Stockhoim, 16. februara. „N a t i o n a 11 i d e n d e" javlja iz K r istijanije: U prošloj godini je Norvežka izgubila 44 brod a sa 66.4S4 to n e. Direktor jeđnog norveškcg trreca saopštava po svome povratku sa posjete jedne američke brodamice, da sc u Ameriri za norveški račun gTadi brodova u ukupncm iznosu od 1,150.000 tona. Ako Amcrika ovaj brodarsid prostor zapiijeni I za svaku tonu 500 K piati, onda se može računati, da će Amerika ispiatiti noiveškim brodarima 600 milijuna kruna.
Rimokatoiička siužba božlja. Sutta u nedjelju (18. februara), sluiiće se: 1. U konaku:u8 sati u jutro sv. misa za vojnike, ua kojoj ima slobodan pristupi gradjanstvo. 2. U župtkpjcrkvl (Poslanlčita i ulica): u 8 ssti u jutro sv. misa za Iko!sku djecu. U 10 sati prije podue njemaćka propovjed i pjevana sv. misa. Po pođne u 3 sata večernja. U rađne dsne počlrna prva rv. intsa u pol 7, a draga u pol 8 sati u jutro. Spomenik poglnullni ratnlclma u Gornjem Miianovcu. 4. o. mj. svečano Je otkriven na gomjo-milanovačkom grobiju spomenik austro-ugarskim i srpskim vojnicima, poginulirn za ofađžbšnu. Osvećenie su izvršili po jedan katoiički I pravoslavni vojni sveštenik. Za vrijerne svečanog čiua svirala Je jedna od beogradskih c. i k. vojnih muzika, koja se slučajno ondje zatckla. Po završetku svećanog čina održao je ovdašnji okružni zapovjednilc, potpukovntk B a u m a n n kratak l jezgrovtt govor I predao Je spomenik opštinl na čuvanje. Na kraju su svećanosti pod zvucima vojne muzike okružni komanđant I predsjednik gornjomilanovačke opštine, g. Jovan A nd r e j e v I ć, položill po Jedun vijenac na pod.npžje spomenika. Gostovanje bečkog „RalmundTheatra". Danas, u subotu, priredjuje štabno odjeijenje vojne glavne gubernije jedno veče za vojno osoblje cijelog beogradskog garnizona. Davaće se komadi „Treu, fleissig und ehrlich", ,.s fieserl", kao i varietesiri dio. Karata ima još vtIo malo. One se mogu dobitl ili u samoj pozorišnoj zgradi 11! u kasarni štabnog odjeijenja vojne glavne gubernije. — Kurte jeđnovremeno važe kao propusnice. Traži se porodlca. Porodica Petra Kostića, starog *60 godina, rodom tz Beograđa. koji je preminuo u opštini velenskoj, okrugu rusenskom, u Bugarskoj, potrebno je, da se odmah javi sudskom ođjeljenju opštine grada Beograda radi izvjesirog hitrrog saopštcnja. Sijeio u „Grand Hotelu" u Zeinunu. Odbor za poduplranje ratnth Invalida crada Zemuna priredjuje na pokladni utorak dne 20. februara 1917. u ..Grand Hotelu'* s i j e 1 o, na kojem sudjeluje više zemunskih gospodja i gospode. Posliie koncerta svlra domaća narodna glazba Ljudevita Tica. Pobliže u programu. Početak u 8 satL Cist prihod namlJenjen je dobrotvorniin svrhama. , Otvaranje Jedne njemačke škole, 1. marta o. g. imala bi se ođobrenfem c. i k. vojne glavne gubernije otvoriti u Jakšićevoj ulici br. 4 jedna njemačka škola. Obuka bi imala obuhvatati 4 godišta u 3 razreda. U ovu školu mogu da budu primljena saino ona djeca, ćiji roditelji n i j e s u austrijski, ugarski ili bosausko-hercegovački pripađnici. jer je za ovu djecu odredjena gubernijska škola. Prijave se primaju u vremenu od 20. do 28. o. mj. radnih dana izmedju 10 i 1! sati prije podne u carskom njemačkom konzulatu, Posianička ulica br. 37. Kod prijave se iina za svako upisano dijete položiti upisnina od 3 krune. Sve se dalje pojedinosti mogu doznati u označenom vremenu kod carskog njetnačkog konzulata. Nov cjenovnlk najviših cijana životnih namirnica.
Na osnovu člana 27. tačke 5. zakona o opštinama, gradjanski povjerenik pri opštini grada Beograda svojim riješer.iem propisao je nov cjenovnik najviših djena livotnih namimica u Beogradu. Ovaj cjenovnik stnpa u život 1 važi od 20. februara ove godine. Cjenovnik obuhvata slijedeće životne aamiir.icer
1. Krompir 2. Pasulj 3. Kupus prifesan 4. „ kiseo u glavic 6. , „ ribanac 6. Kelj 7. Crni (crveni) lult 8. Bijeli luk 9. Praziji luk podsječen 10. Spanać 11. Crvena repa (cvekla) 12. Suve šljive 13. Pekmez od šljiva 14. „ mješovit 15. Jabukekrupnijezđiave 16. „ cbične 17. Orasi 18. Maslac (buter) 19. Kajnrak čist bez sira 20. Sir prevreo mastan 21. „ posan uiički 22. „ mlad 23. Zelen, jeđna veza 24. Jaja, jeđan komatl
po 1 kgram Krun* „ 0-80 . 2 „ 0-60 „ 0 70 . 0-90 „ 0 90 • 1-20 „ 500 , 0 50 , 0-60 „ C 63 „ 2-i0 „ 260 . 200 „ 300 „ 200 „ 400 „ 12-00 „ 1200 „ 5-00 „ 4-00 „ 4-00 0 30-0-40 040
Sve radnje, koje prođaju 0111 robu moraju ovaj cjenovnik najviših djena iivotnih namirnlca na vidnom mjestu svoje radnje istaknuti 1 njcga se moraju *t; ogo pridržavatl Ma kakva prodaja preko ovih' n’-jviŠih rijena kainjavaće se najstrožije kako novčanom kaznom, taito i /atvorom. Proizvedjači i uvozaicl, ko]i ncmaju otvorenih radnji obavezni su prodavati gornju robu, kadauvezu, sa 10% jeftinije. Osim toga oni su dužni *vu u v ezenu robu iznijeti na pijacu, radi prođaje. Ma kakva prodaja po kafanamaj pouiicamazabranjuje sc najstrožije. Protivno postnpanje tna u kom šsmislu protivu ove naređbe i ovog cjenovnika najviiih cijena, povlači oduzimanje robe od strane pijaikih organa opštine grada Beograda, a u korist opštinske sirotinje, kojom prilikom gube i koncesiju za d o v o z.
Kret3nje stanovništva. Izvještaj prijavnog ureda od 15. februara: Prijavljeno 62, odjavljeno 22, preseljenja 36; u hotelima prijavljeno 109, odjavljeno 10S, ostalo u hotelima prijavljenih stranaca 170.
fiaraasajfimte. Otvaranja ratne kujne u Zagrebu.
Jcdna lijepa ođluka. Opština grada Beograda riješiia Je svojom odiukom, da na vlastiti trošak sahranjuje sve one gradjanske mrtvace, kojl umiru po bolnlcama ili javnim mjestima, a člje porodice nijesu u mogućnosti, da ih svojiin troškom sahrane. Ova lijepa i humana odluka opštine grada Beograda za svaku je pohvalu. Sta- j
Vcć su mnogi građjani u Njemačkoj i Austro-Ugarskoj, u ciiju da pruže olakšicu u ishranl siromašnom stanovništvu, osnovali tako zvane ratne kujne, gdje manje imućni svijet može nači zdravu hranu po srazmjerno niskim cijenaima. Tako je ovlh dana i u Zagrebu otvorena „ratna kujna" u prostorijama opštinskog nadleštva za ishranu gradjanstva („prehrane")-
Prvoga dana odnijeio je već sto porodlca rućak iz ratne kujne, a kako izgleda učešće gradjanstva biće još kud I kamo življe. Cijene su za sadašnje prilike vrlo niske. Tako pcrcija supe staje samo 25. helera, a porcija povrća sa kobasicom samo 90 heiera. Preduzete su mjere, da se obezbf* jedi redovno fukcionisanje ratne kujne dokle god bude potrebno IzHšnost đrUače. Moskovski iist „Utro Rosiji“ javija, da je inžinjer V. Meluvčenko konstnrisao plug, čiji raonik pcmoću svojih noževa izoranu zemlju sitno drobi, te time Isključuje potrebu drlja'e. Pokušaji u Ođesi, činjeni s tim plugom, imall su lznenadju* juće djejstvo. Zvaničhe osjaus. G. No. 149. gr. 1917. RIJEŠENJE. ■> i U sporu Mare Pavlović iz Drenovca protiv G oke i I v a n a Pavlovića iz Drenovca, čiji je sađašnji boravak nepoznat, a zbog proglašenja smi-ti Ivana Pav’.oviča, odnosno za povraćaj 6 komada dukata, postavijen je ođfiutirma za kur^fiora (staraoca) Milan G a i č •» v s k I fz D r enovca. Uslijed toga pozivaju se Gjoka i I v a n P a v 1 o v i ć, da u subotu 10. marta 1917. u 8 sati prije jKKise predstanu ili tično ovomc sudu ili da ooš’fa svoga pu* nomoćnika, pošto će inače rasprava da ee vodi s označenim kuratorom (starar ocem). ^abac, 9. februara 1917. Sud c. i k. okružnog zapovfetfniŠfva* od^eljenje za gradjanske soorove. Hflzne uljestl. Petnaestogodišnfi vještak u fgrl šaha. Iz Waršave javljaju, da je petnaesto gooišnji dječak Samuilo Pzezewski već u riše priiika pokazao, da će pravi vještak u igri šaha, koiu već sad igra sa toiiko razumijevanja, da se tome dive i na bolji igračt. U skoro će &e prirediti javna utakmica, u koiima će đječak imati priiike, da dokumentuje svoj dar kao igrač šaha. Kijajsa-igeai j " 4 Posliledn je i^rzolovns r!]«!!. Strašna eksplozifa u Franeuskof. (Naročiti brzojav „BeogracL Novlna“J Ženeva, 16. februara. U tvomici Jc keitrtčkiii produkata u Neuviile sur Saone došlo do strahovite eksplozije, poslije koje je nastao takav požar, da su ga uzaludno nastojali nadvladati lycnski požarnici. Lyonski listovi nagovješćuju, da je broj m r t v 1 h, medju kojima imade mnogo kineskih i grčkilr radnika, I z v a n r e dn o v e l i k. „Republicain’* šta više sravnjuje ovu katastrofu sa londonskom. Eksplozija je bila tako Jalca, da su je čuii u dajjini ođ 27 kilometara. Usiijed ove je eksplozije odletjela u vaz« duh ! neuviilska plinara, koja se nala*> zifa u neposrednoj btizini. Novl njemački ratnl zajam. (Naročiti brzojav _Beoicradskih Novln»“.J Berlin, 15. febrttara. Kako listovi javljaju, podnijeti će se Reichstagu odmah nakon njegovog sastanka (22. februara) nova zakonska osnova o ratnom zajmu. Ovaj će se put zatražiti iznos od 15 milijardi. Njemačka Industrijska nadmoč. jedno francusko priznanje. (Naroćiti brzojav »Beogradskih NovinatJ , 2eneva, 16. februara. ' U francirskoj je štsmol a i h samo| komori još uvljjc gotovo jedini pređmef vijcćanj'a neograniće’ii podmornički rat. koji je već u prvoj po'ovici februara urodioj ta!--.o zastrašu : uć : m rezultatima. ,, J o u rnal des debats“ i ,.Journal“ pišu* da je njcmačka industrijska nađmoć i ovom priiikom došla do izražaja.
Potopljeni brcdovL (Na.očiti b.zoiav „Beogradskih Novina")« Stockholnu 16 februara. Zastupnik W 0 I f f o v 0 % ureda javlja, da su prema vijestima iz A 1 e ks a n d r i j e pred ondješnjim pristaništem ođ podmcrnice p o t o p 1 j e n a dva velika parna broda, jedan od 10.000, a dTugl od 11.000 tona. Brodovi su bili natovareni žitom. UjcJno se iz Alelcsandrije javlja, da su Englezi b 0 1 n i čke brodove upotrebijavali za pre*< nos četa i ralnog materljala.