Beogradske opštinske novine
Број 2
— 7 —
Год. XVI
Оваку молбу да званично потпише дотични управни одбор, и да се снабде са деловодном нумером и печатом завода. Образац за молбе, које се по предњем подносе, излаже се у ниже изложеном обрасцу :
Коста Чупић, Мих. Ђ. Илић, Дамјан Стојковић, Стеван Миљковић и Соломон Ј. Азријел. XXIV Председник извештава одбор, да је одборско повереништво за састав буџета општинског за 1898. год. довршило свој рад и да ће се пројект буџета са извештајем повереништва поднети одбору у нрвој седници за овом на решеље а за сада се предаје сваком одборнику нримерак нројекта буџета на проучавање. Одбор је примио к знању, ово саопштење и добивени пројект буџета. ПРАВИЛН4К И ПОГОДБЕ ПО КОЈИМА СЕ ДАЈУ ВОЈНО-ДРЖАВНИ КОЊИ НА УПОТРЕБУ И ИЗДРЖАВАЊЕ Пргшаопи коња Чл. 1. На основу тач. 7. чл. 89. закона о устројству војске, даваће се коњи набављени за војску : а) Појединим окрузима. срезовима, грацовима и опшшинама, а ови их после могу задржавати или за своју општу потребу, или их давати на употребу својим управним властима, инжињерима, лекарима или и другим приватним лицима, која имају потребе за коње, која су позната и способна за држањс и издржавање коња и имају за то потребних погодаба, по ниже изложеним одредбама ових правила чл. 14. б) Манастирима за њихову сожшвену пошребу. в) Акционарским заводима и удружењима, која су званично призната и имају свој капитал, и која, по природи свога предузећа и послова које врше, имају потребе за коње а имају и потребних угодности за негу коња. Прцјаве за ноае и надлежноот за решаваае, по примљеннм колбама. Чл. 2. Обвезе, које се имају испунити, па да се ови коњи добију следеће су : чењу Стеван провео седам година и вратио се око св. Николе, то онда није се могао побунити ни после 1312. год. јер би у том случају повратак падао после смрти Милутинове. А то не стоји. Сматрајући за истинито причање Цамблаково да је Симонида изазвала размирницу изме1>у оца и сина, а затим узимајући у вид и то, да се приликом одласка на погреб своје матере године 1317. није хтела отуда добровољно вратити, и да ју је њен отац тек на претњу Милутинову послао натраг године 1318. г. Ковачевић држи да се је буна догодила године 1310. и то у јесен (јер се око св. Николе напуиило пет година заточења), и да повратак Стеванов из заточења пада крајем 1317. или почетком 1318. године, још док се Симонида бавила у Солуну „одакле није могла смести пријатеље његове, да му израде опроштај и повратак." Ну, краљ Милутин није умро 29. окт. 1320. године, као што је г. Ковачевић држао у оно време, кад је ово питање расправљао, већ 1321. 1 Самим тим, остављајући све остало на своме месту, година ступања Никодиновог на архиепископску столицу помера се у 1317., а година Сте1 Отаџбина књ. 12. стр. 514—516.
а) За округе, срезове, градове и оишшине. Да дотична административна и политичка тела (окрузи и среске скупштине — за опгптине одбори) пуноважно поднесу молбу, у којој да изјаве да желе, колико коња, и каквих (теглећих, коњичких, брдских) да приме; да пристају на све погодбе у овом правилнику прописане, и да се обвезују, да ће сваку штету, по решењу војне власти одмах исплатити држави из своје готовине или прирезом у дотичној текућој годиии, без икаквог спора и суда. Овако пуноважне одлуке — молбе, треба да су потврђене и одобрене надлежном управном влашћу. б) За манасшире. Да старешине манастира поднесу молбу, у којој да изјаве: колико и каквих коња желе да добију; да пристају на све погодбе у овом правилнику прописане, и да се обвежу, да ће сваку штету по решењу војне власти, одмах исплатити држави из свога имања и готовине без икаквог спора и суда. Оваку молбу да званично потпише старешина манастира, и да је снабде са званичном делеводном нумером и печатом. Уз молбу приложити уверење надлежне духовне и административне власти, којим се тврди, да је манастиру одобрено, да може примати од државе на употребу и издржавање захтевани број коња по овим погодбама, да је манастир у стању да сваку штету по овом правилнику исплати, и најзад да се одобрава, да он то, без икаквог спора и суда платити може, било из своје готовине, прихода, или покретног и непокретног имања, чим би то надлежна војна власт решила и затражила. в) За акционарске заводе и удружења. Да поднесу молбу из које ће да се види, да дотичии управни одбор жели н колико и каквих коња да прими, да пристаје на све погодбе, у овом правилнику прописане и да се обвезује, да ће сваку штету одмах исплатити држави из своје имаовипе без сваког спора и суда.
ванове буне у 1311. и повратак крајем 1318. или почетком 1319. године. Тиме се одмах руши она претпоставка, да је Симонида била иротивна повратку Стевановом и да она то не би доиустила да је била у Србији, јер њен повратак пада пре Стевановог. Али ни оно тврђење, да је Стеван провео у заточењу седам година, не може остати као несумњиво, јер не само да је Стеван био у својој области 1311. године, већ се поуздано зна да је тамо био и 1313. и Фебруара 1314. године. Марта 1313. године Дубровчани пишу „ге^т Цгоат е!; 1Шо ешз" због неке крађе, која се десила у Каналу, 1 а 24 Фебруара 1314. године у Дубровнику је била продаја коња неког Богуда, човека „Ши ге^та ТЈгозп.' 2 Буна је, према овоме, могла бити најраније после Фебруара а одлазак у заточење децембра 1314-. године, а повратак децембра 1321. или почетка 1322. године, дакле после смрти краља Милутина. А то већ не стоји, и онда не стоји ни то да је заточење трајало пуних седам година. А кад и то не стоји, онда је буна могла бити и 1315. године, или, као шго Мадијев тврди, оне године које је умро краљ Драгутин, 1 Моииш. Кад. I. »тр. 23. 2 Агс1иу 1иг а1ау. рћПо1о§. XVII. стр. 258-9.
Образац за молбе. Команданту пуковског округа 1. За округе, срезове и оиштине. Скупгптина округа (Среза) или одбор општине у састанку своме од , решила (решио) је, да прими на употребу и издржавање .... коња, војно-државних и то артилер. теглећих артилер. брдски, и јашећих (коњичких) и пристала (пристао је у свему на погодбе и дужности које су прописане правилником и погодбама „по којима се дају војно државни коњи на употребу и издржавање" од 7". новембра 1897. године Л 1'Л? 6524. зашто јамчи, својим имањем и својим законским: редовним и ванредним приходима и прирезима. Достављајући предње команданту, част ми је умолити га за дејство да се овоме (округу, срезу) (овој општини) одобри и у своје време изда тражени или могући број коња, а ова молба има да послужи држави, као обавеза овога округа (среза) (ове општине) за накнаду сваке могуће штете и неуредности, које су напред поменутим правилником предвнђене и које се (округ, срез, општина) обвезу.је да плати држави у свако доба чим се затражи без икаква спора и парнице. № датум. (М. П.) Потпис. (За округе, срезове — начелник; а за општине председник са одбором. (Код општине после потписа још долази): а то је, као што ћемо видети, године 1316. Да ли је могла бити и после ове године? Нама се чини да не само није била после, него није била ни после 26. јула те године, а ево зашто. По причању Данилова ученика краљ је Милутин Данилу, кад га је позвао из св. Горе и упутио архиепископу Сави III, обећао архиапископску столицу кад буде упражњена. 1 Али кад је АЕ. Сава умро, архиепископска је столица више од године стајала непопуњена, и најпосле попуњава се, али на њу не долази Данило, већ његов ученик Никодим, игуман манастира Хилендара, а Данило добија хумску епископију. Зашто краљ Милутин није одржао реч, и зашто је претпоставио ученика учитељу ? Свакојако морало је бити важних узрока, који су га на то нагнали. Познато је да је Данило симпатисао Стевану, и да је постао архиепископом за Стеванове владе, па је врло вероватно да је те симпатије било и приликом буне, што је и нагнало краља Милутина да не одржи дато обећање и да заборави на раније услуге које му је Данило учинио. С тога држимо да је буна морала бити пре смрти архиеп. Саве III. (нлстжвпм си) 1 Дан. Жив. краљ. стр. 361.