Beogradske opštinske novine
Број 41
— 167 -
Год. XVI
општински послови Погинуо вршећи дужност. Лука Аврамовић—Бертолд, бив. оишт. контролор кланични сазнао је био, да је ТриФун Илић, печењар овд. 29. Нов. о.г. заклао два прасета у цељи препродаје, а да није платио касапску аренду. Око 9 часова пре подне истога дана упути се пок. Лука са ноћним стражарем ЈованомЗдравковићем, томе печењару, да од њега наплати аренду, а печењар, чим га је спазио, потегне на њега ножем тако изненада, да се није имао кад бранити, и ножем га удари два пута у леву сису и испод ње. Кад је стражар притрчао у помоћ пок. Луки, ТриФун удари и стражара ножем по глави и у леву плећку. У то дођу жандарми и ТриФуна ухвате и одведу у полидију, која га је одма притворила и сада већ и оковала и оптужила за убиство и покушај убиства. Пок. Луку и стражара пренесу у болницу, где је Лука од добивених рана, што је и секцијом утврђено, умро 2 Децембра о.г. у 2 сата по подне. Ноћни стражар још у болници болује и има изгледа да ће оздравити. Пок. Лука сарањен је 3 о.м. по подне о трошку општине београдске а погребу његовом присуствовали су председник општине са многим општинским чиновницима и службеницима а од стране Управе вар. Београда, члан г. Никола Трпезић са по једним писаром из сваког кварта а биоје и по један вод жандарма и ноћних стражара. Овим је указана последња пошта вредном и ревносном службенику, који није презао ни од оиаености по живот свој, само да што боље одговори својој дужности. Бог да му душу прости!
0 Б Ј А В А Општина београдска држаће у канцеларији економског одељења следеће лицитације: Е. Мирала вођевина цареве кћери Ане била је 1272 год., а женидба је покварена у иоловини 1272. Да Драгутин није никако завладао 1272 г. јак је доказ и једна домаћа листина, која је несумњиво Драгутинова. У тој листини вели Драгутин: „Клко се скртшло кше кр-кш оустрок) петћ. годишт^, клко сте кили о\/токорили ск крллшкксткомк МИ, ДЈ ОЈДК С6ЛЂ И ИЛПр-КДћ Кр^1Л16К1кСТК0 МИ НИИИ МИЛОСТК КЛЛСТ6ЛОМ1, доуКрОККЧКСКМИМК И (ОККШТИНК И ТрКЖИИКОМ1» ИХК, ДД ИМК № МИрК, КОИ 1€ И ПрККО ИМК КК1ЛК. Д0КЛ01/ жикоу прлко СК КРЛЛ1СККСТКОМК ми. 1 ) Ова је листина иисана 1281. и као што се види, у њој Драгутин вели, да се (1281 г.) навршило 5 година, како је он начинио уговор мира са Дубровчанима Када се ова Драгутинова листина, која је била упућена на дубровачког кнеза Николу Маврижина, доведе у везу са Тодоровим записом, онда се може претпоставити: Да је први уговор мира био закљуг ) Види Мопит. 8ег1дса 54—65 § 1јШ. На полеђини исте листине запиеано је: РоиеИџ Угош геди рго согфгтасгопс раш е1 Њег1е тегса1огит. Г. Ковачевић мисли да је то без сумње, писарева погрешка. — Исту је листину раније од Миклошића публиковао и Карано-Твртковић. Срп. Спом. етр. 39 § 31. — Листина јв упућена на дубровачког кнеза Николу Маврижанина, који је био кнезом 1281 год. ВидииПавл. Жит. стр. 200
На дан 8. Децембра т. г. и ло четврти пут лицитацију за давање под закуп права наплате таксе на Фијакерским постајама за 1899. годину. Кауција се полаже у 300 дииара у новцу или вредећим папирима. Лицитација почиње у 3 сата по подне.
На дан 9. Децембра т. г. и по четврти пут лицитацију за давање под закуп права наплате таксе за продају бозе у Београду за 1899. годину. Кауција се полаже у 250 дин. Лицитација почиње у 2 сата по подне.
На дан 10. Децембра т. г. пре подне, и по трећи пут лицитацију за давање под закуп земљишта на Дунаву звано „Табак Ибраимов-чаир. Кауција се полаже у 50 дин. Закуп важи од 1 Новембра ове па до 1 Новембра 1899. године.
по подне, Лицитацију за давање под закуп општинског плаца у Јевремовој улици за смештај материјала и грађе. Закуп важи од 1. Новембра 1898. године па до 1. Нов. 1899. Кирија се полаже годишње у напред.
На дан II Децембра т. г. и по четврти пут лицитаЦију задавање под закуп права чишћења нужника и помијара, као и права псетарине у Београду и то свако посебице. Кауција се полаже и то: за чишћење нужника и помијара хиљаду динара а за право псетарине 200 динара. Лицитација почиње у 2 часа по подне. Овим се напомиње, да се ове лицитације неће продужавати, него ће се извршити са онолико лицитаната, колико их буде дошло. АБр. 8464. — Од суда општине београдске, 4. Децембра 1898. г .у Београду.
чен између Драгутина и Дубровчана године 1276; да је Тодоров запис не из 1277 него из 1276 године. Иа основу свију ових, тако поузданих доказа, може се закључити: Да је Урош ирестао владаши у јесен 1&76 год.; да је Драгушин иосшао врховним краљем у времену од 1 Сеишембра до краја Децембра 1276 године. Кроз неке историје Српског Народа провлачи се једна хронолошка заблуда, на коју би иа овом месту ваљало пажњу обратити. На име, неки наши историчари вероватно, на основу АЕ. Данила и Ј. Троношца 1 ) пишу, даје Драгутин отишао своме шасшу маџарском краљу, да потражи помоћи противу свога оца. Из историје Маџарског Народа познато је, да је краљ Стеван У. таст краља Драгутина, владао кратко време, од 1270—1272; после њега владао је син његов несрећни Владислав 1У, 1272—1290 5 ) Према овоме сасвимје јасно, да је краљ Драгушин могао отиЛи само своме шураку Владиславу IV Куманцу. ■—
Дан. Жив. стр. 17. — Ив. Павл. Жит. стр. 170. Гласн. V стр. 49—51. 2 ) Е<1. 8ауоие, Шв1. Оеп. <1ев Н0113Г01&, 1;. I. страна 277, 286—287.
0 Б Ј А В А Позивају се гостионичари, каФеџије, механџије и сва она лица, која имају леденице, и исте пуде ледом, да престану С УДУ општине београдске, у економско одељење најдаље до 12. о. м., ради регулисања таксе за вађење леда. Свима, који се не буду јавили Суду забраниће се вађење леда. АБр. 8508. — Од суда општине београдске, 5. Децембра 1898. г. уБеограду.
0 Б Ј А В А Општина београдска издаје под закуп подрум под школом код Саборне цркве. Ко жели узети исти, нека се јави економном оделењу општине београдске.
0 Б Ј А В А Општина београдска има за издавање под закуп један дућан у улици „Краља Александра", где су телалнице, под бр. 4. Ко жели узети овај дућан, нека се јави економном оделењу општине београд. ТАКСЕ ЗА ИЗН9ШЕЊЕ ЂУБРЕТА За квартове: Савамалеки, Теразијски, Варошки и Врачах)ски 1. Од собе и кухиње или мањег дућана са собом — — — — — — 0-25 д. 2. Од две или три собе са кухињом или већег дућана са магазом — — — 0'70 д, 3. Од четири или више соба са кухињом, од ка®ане са кухињом, од гостиониде са кухињом без штале — Г50 д. За квартове : Дорћолски и Палилулски 1. Од собе и кухиње или мањег дућана са собом — — — - — — 0'20 д. 2. Од две или три собе са кухињом или већег дућана са магазом — •— 060 д. 3. Од четири или више соба са кухињом, од каа>ане са кухињом од гостионице са кухињом без штале — I - — д. Од суда општине београдске 28. августа 1892 год. АБр. 9449.
Српска је Држава под краљем Урошем I Великим била унутра консолидована; споља је она импоновала. Краљ је Урош могао скраћивањем извесних трговинских повластица да заштити српску трговину од претераног користољубља дубровачких трговаца. Он је повисио „дубровачки ; ,доходак" на 2;€00 перпера; регулисао је тачније плаћање царине; наредио да дубровачки трговци не смеју продавати своју робу ван тргова, а да пре свега иду на трг у Брскову, који се налазио до данашње црногорске границе, источно од Таре пола часа од Мојковца. 1 ) За Урошева времена почео се ковати први српски сребрни новац. 2 )
(Наставиће се)
!) XXX Глас. Срп. Краљ. Академије. 3 ј .ПнМет.