Beogradske opštinske novine

Број 32 би се општини јавило више понуђача, опшгински одбор задржава себи право, да одреди начин на који ће се извршити утакмица између понуђача. Предузимач гарантује за правилно дејствовање система канализације у року који ће се уговором одредити. 5. Радови морају отпочети најдаље после два месеца пошто варош Веоград планове одобри и пошто се деФинитивна погодба учини по узајамном споразуму. 6. Вредност радова и све суме у опште које би се имале плаћати или примати од стране вароши и о којима може бити реч у уговору, подразумевају се у златној монети. 7. Исплата радова вршиће се према њиховом напоедовању, које ће се показати у месечним ситуацијама, које ће подносити предузимач а општина контролисати. Али ни у ком случају општина није дужна исплатити предузимачу у току једне године више од једне петине целокупне погођене суме. Иссгаата ће се вршити у месечним роковима, и то: до ј | 4 у готовом новцу, 3 | 4 у боновима са роком од пет година, који ће доносити интерес 6°| 0 . Сваки бон имаће ио 60 купона који ће носити месечни интерес на суму бонову. Интерес ће се плаћати сваког месеца. Но општина задржава право да ове <5онове исплати и пре рока. 8. Плаћање у готовом новцу као и исплата бонова мора бити гарантовано од стране државе. Бонови ће носити на себи белешку о тој гарантији и носити државни печат. 9. На име гарантије да ће предузимач тачно испуњавати све своје обавезе, положиће општини вароши Београда кауцију у готовом новцу или државпим хартијама од вредности у суми од 200.000 динара пре почетка преговора. А колико ће доцније кауције допуњавати за гаранцију солидне израде и правилног Функционисања, утврдиће се уговором. I И1 10. Ако до погодбе не би дошло, варош Београд обвезује се да врати предузимачу кауцију и да откупи планове и предрачуне пр јеката по цену, која ће се закључити приликом прелиминарнога угорора, а која цена не може бити већа од 40.000 динара у злату, а којјико ће баш та вредност бити оцениће Грађевински Савет. 11. Пре почетка израде планова предузимач ће бити дужан да поднесе општини све податке накојима мисли израдити планове, акојеће оценити Грађевински Савет". Општински је суд поднео ове Главне Одредбе преко Господина Минисгра унутрашњих дела на одобрење Влади Његовог Величанства Краља. Пошто је Влада Његовог Величанства Краља изволела одобрити ове Одредбе Господин Министар унутрашњих дела известио је о томе општ. суд актом својим следеће садржине: „МИННСТАРСТВО УНУТРАШЊИХ ДЕЛА ПБр. 17721 6. августа 1901. г. Смедерево. Управи града Београда, Нека Управа у продужењу овога акта саопшти суду београдске општине :

- 171 —

1. Да Влада Његовог Величанства Краља одобрава у начелу послате актом од 25 пр. месеца АБр. 6996, а од одбора општинског усвојене главне одредбе уговора, који се може закључити између вароши Београда и предузимача за израду планова и канализацију Београда, под погодбама које су у послатом препису исписане; 2. Да се Краљевској Влади има послати на оцену и одобрење: деФинитиван уговор, који ће се на основу ових главних одредаба имати да закључи измеђ београдске општине и предузимача и да исти има да вреди кад га Влада усвојила и одобрила буде и ако не би био противан закону о варогакој трошарини у Београду и његовим нзменама и допунама; и 3. Да планови које предузимач изради имају да вреде и могу бити примљени, тек кад их одобри и усвоји г. министар грађевина и наш грађевински и санитетски савет, а тако исто и вредност радова на освову планова и предрачуна надлежно одобрених вредеће кад цене укупно и појединачно одобри г. министар грађевина. Министар Унутрашњих Дела Н. Д. Стеванови-ћ, с. р." 0 овом се извештавају интересовани ради знања. Од суда општине београдске 16. августа 1901, АБр. 7640, Београд.

Гра^анству београдском Управа вароши Београда прегписом својим од 5. Августа ове годиве ВМ 379, представиза је овоме суду и наредила следеће: „Господин Министар народне привреде расписом од 3. Августа т. г. ПЈШ 11854, наређује: ,,„Да би извоз наше стоке у АустроУгарску текао својим правилним током и не би наилазио на сметње, неопходно је потребно, да се најтачније врше сви они прописи закона о заштиги од сточних зараза, које се односе на саобраћај са сто ком, а поглавито прописи §§ 7, 8 и 11 истог закона, даље проииси прописани расписом од 20. Јуна 1894 г. СЛз 4901 који се односе на издавање сточних пасоша и њихово поступање и да се тачн ? испуњавају погодбе ветеринарске конвенције, закључене између Србије и Аустро-Угарске под којима је извоз стоке и сточних сировина из једне уговорне државе у другу допуштен. „„Обраћајући пажњу Управи на ово препоручрјем јој, да нареди и да озбиљно настојава, да се у њеном подручју ови прописи тачно врше како од стране сопсгвеника стоке и сировина, тако исто и поглавито од стране општинског суда и марвених лекара. Нарочита пажња мора се обратити на ово: „„1. Да је стока, која се ма куда гони, снабдевена увек са уредним сточним пасошем; „„2. Да општинске власги издају сточне пасоше само за стоку која је из њихове општине и која је својина њихових грађана; „„3. Да је рок' пасошу о здрављу стоке увек продужен од стране општинског суда одакле је стока или где је бо-

Год. XIX

равила пред одгон на панађур, сточни трг или даље одстојање са назначењем куда се гони. Ради овога сваки је сопственик дужан пре одгона своје стоке из општине своје у друго које место или на панађур, сточни трг или на станице железничке и паробродске ради извоза поднети своме општинском суду пасоше да му их продужи, а ако пасоша нема, да га од општинског суда узме. Општински судови продужаваће сточне пасоше или нове издавати само онда, ако у њиховој општини и у општинама суседним нема на стоци заразе, које се могу пренети на врсту стоке у пасошу означене, нити их било за потоњих 40 дана; „„4. Да је пасош прописно на купца пренесен и прописном таксом снабдевен; „„5. Да је пасош од стране окружног марвеног лекара — управиног — премапотписан, а окружни марвени лекари према потписиваће сточне пасоше према постојећим прописима, а за говеда намењена за извоз само тада, ако су се уверили да је здрава, ако је пасош у свему уредан и нарочито ако је на њему рок о здрављу од стране општинског суда онога места одакле стока долази нрописно продужен и није протекло 8 дана од дана продужења; обраћајући при томе пажњу да грло не долази из општине у којој има на стоци заразе, која би се на догичну врсту стоке, за коју пасош гласи, могла пренети, или из општине, које су овој суседне, служиће се при овоме седмодневним извешћем о сточним заразама, које се штампа у Српским Новинама и које им се у засебним примерцима доставља; и „„6. Да се чопори и џелепи, пре него што се крену из миста одакле су или где су састављени, прегледају од стр^не надлежног окружног марвеног декара и да се сваког петог дана путовања прегледају. Марвени лекари прошиће пасоше и на полеђини носледњег балежиће када је извршен преглед, где и шта је нађено, потиисати и печатом утврдити. ,,„3а неиспуњавање ових прописа од стране сопственика стоке нека они нрипишу себи самима све оне штетне последице које их због тога буду постигле. Са општинским пак органима, који се буду огрешили о ове прописе, поступиће се по § 42. закона о заштити од сточних зараза, а марвеном лекару заказаће, да му наређујем, да се најтачније придржава посгојећих прописа и наређење у погледу саобраћаја са стоком, лично га чиним одговорним за правилно вршење ветеринарскополициских проаиса у његовом рејону и ако будем приметио лабавост или другаче вршење казнићу највећом казном. „„Управа ће што пре све ово извршити, како би извоз говеди када се обустава буде дигла, ишао без нрепреке."" „Достављајући суду овај распис господина министра, управа му препоручује да се по њему у свему тачно управља и нареди све што треба за његово тачно вршење." Ова наредба саопштава се грађанству београдском ради знања и управљања. АБр. 7356. Од суда општине београдске 7. Августа 1901. у Београду.