Beogradske opštinske novine
Број 12.
___ 3 __
Год. XXII.
Председник објашњава да је већ наређено прегледање станова и да ће се по извршеном прегледу поднети извештај одбору. По саслушању тога, — одбор је примио к знању: Ову представку одборника г. Цинцар Јанвовића и саопштење председника општине. VI. ТТо прочитању акта одељака управе Београда и иследног судије првостеп. суда за варош Београд АБр. 2122, 2123, 2124, 2132, 2138, 2151 и 2190, којима се траже уверења о владању и имовном стању појединих лица, — одбор је изјавио: Да су доброг владања и доброг имовног стања: Данило Бранковић, шпедитер, Драгиша Радовић, позлатар, Јаков Манојловић и Нети Мунк, трговци. Даједоброг владања а сиротног имовног стања Никола Томић, продавац новина; да су му непознати: Драгутин Јовановић, браварски раденик, Јоца Сакогпанин, коцкар, Тефик Аметовић, бив. чинов. железн. дирекције и Алекса Павловић зидарски помоћник. VII По прочитању акта Господина Министра УнутрашРБих Дела од 3 марта тек. год. НБр. 6489, заведен у суду под А№ 2207, а по довољном обавештавању одбор је: Примио к знању овај акт Господина Министра Унутрашњих Дела. VIII. Иредседник извегптава одбор да је на дневном реду решење о усвајању у начелу генералног иројекта за измену регулационог плана за дунавски крај. Излаже потребу која је изазвала измену овога илана и шта је све по том нредмету рађено. Моли г. г. одборнике да разгледају претходно пројектоване измене и првобитни план. Пошто су г. г. одборници разгледали и нов план и стари, председник моли одбор да реши ово питање у начелу. Одборник г. Милан МарковиИ примећујв, да у седници нема ни једног одборника инжињера чије је пјуасуство при решавању ове ствари потребно. Одборник г. Раденко ДраговиИ такође вели да нада у очи шго г. г. одборници инжињери нису у седницу баш сад, кад њихова реч као стручњака у овом нредмету треба да, се чује. Одборник г. Милош X. ПоиовиИ наводи, да код нас ништа није стално на ни планови за регулацију. Наводи даље штете, које трпе грађанн услед овако чесгог мењања регулационих планова и с тога мисли, да би одбор ггре но што приступи решењу ове ствари требало добро да размисли. Нарочито треба да чује мишљење и одборника инжињера, јер као што је сазнао, инжињерско удружење није пристало на ову измену. С тога моли председника да га обавести јели то и у колико истина или ако није да ли је било и одвојеног мишљења у инжињерском удружењу поводом ових измена. Председпик објашњава да не стоји то, да инжињерско удружење није примило овај пројекат за измену регулационог плана за дунавски крај, а за то је доказ акт који је удружење упутило председнику општине заједно са извештајем нарочито изабране комисије за преглед пројекта који је израдило грађевинско одељење. Да ли је било олвојеног мишљење. то је без икаке важности. Даље, наводи да је збиља незгодно што г. г. инжињери нису у седници али су већина од њих ипак дали свој пристанак на овај план као чланови инжињерског удружења и комисије за ревизују регулац. плана, те само због тога не треба одлагати ову ствар која
је врло хитна. Преимућства овог новог плана над старим су очигледна како са гледишта естетике тако и економије, јер док је онај рађен без икаквог обзира на стварни расноред улица тако да би извођење регулације по њему било врло скупо или готово онемогућено дотле је у овом другом вођено и о томе рачуна, тако да ће извођење регулације по њему бити много јефтиније и остварљивије. Одборник г. Урош БлагојевиЛ вели, да треба одмах решихи ово питање, јер треба дати могућности оним грађанима који чекају регулацију да могу уживати своја имања. Најзад, треба имати на уму, да овај пројекат има да се прегледа још и у Минис.таротву Грађевина, и ако не буде добар, Министарство ће га изменити, Одборник г. Евгеније ЧоловиЛ такође вели да треба решити сад ту сгвар јер се даље не може одлагати. И он замера што нема у седници одборника инжињера. Одборник г. Марко Леко вели такође да не треба одлагати решење овога питања једно с тога што су инжињери који су у одбору већ једном дали пристанак за овај пројекат у инжињерском удружењу, и какве ће бити користи отуд што ће то и усмено у одбору рећи, а друго и с тога што ако је који од њих противан овој измени може упозорити Министра Грађевина нред кога. ће овај пројекат отићи, на грешке у томе пројекту. Одборник г. Давид СимиИ вели да ова сгвар збиља не треба да се одуговлачи, али најзад како је и сувише важна неће бити штеге ако се остави још за који дан. За то време може се овај пројекат изложити у једном општинском одељењу и ко од г. г. одборнике хоће може да га прегледа па да добије потребна обавевештења о њему. Одборник I. Тома Цинцар ЈаиковиЛ и ако налази да је овај нови пројекат бољи од етарог ипак се слаже са одборником г. Симићем, да се решавање о овом предмету одложи до прве идуће седнице а заго време изложи план у канц. грађ. одељеља, да би га г. г. одборници могли разгледати. Одборник г. Марко Леко вели, да одбор треба да се држи извесног правила у своме раду. Кад он из своје средине избере један уши одбор од стручњака, да проучи једно питање, онда треба у том одбору да има пуно поверење. Одборници г. г. Раденко ДраговиК и Силомон Азриел излазе из седнице. 0 дборник г. Тома Цинцар ЈанковиК тражи да се опомену одборници г. г. Драговић и Азриел, да не напуштају седницу и онемогућавају да се донесе никаква одлука. Председник констатује, да се не може донети никаква одлука по овој ствари пошто одласком одборника г. Гаденка Драговића и Соломона Азриела, нема довољан број одборника за решавање.
РЕДОВНИ САСТАНАК 9. марта 1904. год. УТОРАК Председавао председник београдске општине г. Коста Д. ГлавиниЦ од одборника били: г. г. Милош X. Поповић, Сава Раденковић, Милош С. Милошевић, Иван Трпковић, Трајко Стојковић, Јован С. Петковић, Мих. Милићеви!), Живан Бугарчпћ, Радисав Јовановић, — Ресавац, Давид Симић, Ђока Димптријевић, Тома Цинцар-Јанковић, Велислнв Вуловић, Тодор 'Бурић, Др. Манојло Смиљанић, Соломон Азриел, тгава Константиновић, Раденко Драговић, Марко Нетронијевић, Тодор Пејчић, Урош Влагојеввћ, Милан Марковић, Јован Станкови!., Стеван Максимовић, Никола Стаменковић, Др. Марко Леко, Др. Едуард Михел, Младеи Тодоровић, Петар Т. Милић, Деловођ, Ђорђе Ј. Јанковић. I. Прочитан је занисник одлука седнице од 5 ов. мес. и примљен без измена.
II. По прочитању акта кварта палилулског и Министарства иностранихдела КМ 2222 и 2254, којима се траже уверења о владању и имовном стању појединих лица, — одбор је изјавио: Да је доброг владања и сиротног имовног стања Владислав Каћански новинар; да му је непозната Јелена Савићка учитељица у пензији. III. По прочитању акта кварта палилулског А№ 2234, којим тражи од општинског суда уверење, устројено по пропису тачке 11. правила Господина Министра правде придодатих код § 471. грађ. суд. пост. о томе: да ли Јован Стефановић, баштован овд. има још и колико непокретног имања сем имања његове пок. жене продатог јавном лицитацијом на дан 12 Априла 1901 год. — одбор је решио: Да кмет г. Михаило Ерковић и одборници г. г. Јован Петковић, Живан Бугарчић и Милош X. Поповић извиде има ли поменуто лице или не још какзо непокретно имање сем имања његове пок. жене у смислу наведеног законског прописа. IV. По прочитању акта Управе Београда АЈК1 2244 по молби Николе М. Вукотића, бив. поручника у црногорској стајаћој војеци због пријема у поданство, — одбор је изјавио мишљење: Да се молиоцу може по молби учинити, ако томе не стоје на путу какве законске сметње. V. По прочитању акта Госнодина Министра Унутрашњих Дела АБр. 2257. којим извештава суд, да је Државни Савет поништио његово решење којим је задржао од извршења одлуке одбора општинског од 26., 29. и 31. јануара ов. год. о установи стручнога одбора, те су према томе исте одлуке одбора постале изврним, — одбор је: Примио к знању овај акт Господина Министра Унутрашњих Дела. VI. По прочитању извештаја одборске комисије за преглед онштинских рачуна за 1903 годину х1Бр. 2308., — одбор је решио: Да се овај извештај одборске комисије за преглед општинских рачуна за 1903 годину прими; и да се општински рачуниза 1903 годину приме као исправни. VII. По прочитању мишљења комисије за ревизију регулационог плана ГБр. 4891. о измени регулационог плана за дунавски крај, — одбор је по довољном обавештавању решио: Да се ово мишљење комисије за ревизију регулационог плана усвоји и да се предложена измена регулације дунавског краја у начелу прими. VIII. На предлог одборника г. Соломона Азриела, а по довољном обавештавању одбор је решио: Да општински суд нареди грађевинском одељењу да изради студију и за измену регулационог плана за дунавски крај до Кнез Михајловог Венца и Дубровачке улице. IX. Прочитана је молба грађана Савинца и Новога Селишта АБр. 1951 као и резолуције истих донесене на збору од 15 фебруара тек. год.