Beogradske opštinske novine
се под теретом од 250 километара не сме кидати. Конопац носе пењачи обавијеног преко левог рамена тако да састављени крајеви долазе па прсима, а сплетен је тако да се брзо може растурати. Б. Закључне одредбе. 1., Одело и прибор општива набавља командиру, десетарима и пожарницима. 2.. Одело је једно исто и код командира и код пожарника, те ће стога служити као свакодневно, празнично и парадно. У парадно одело рачуна се само службени прибор који се носи на служби, иа било то : парада, пожар или која друга пожарна служба. Блуза се носи на служби, паради, у строју или у касарни, увек закопчана, а тако исто и шињел и мекинтош. Пожарници при доласку на пожар скидају шињеле и стога опасач опасују увек преко блузе. 3., Рок ношњи одређује се овако: а, За блузу, панталоне, капу и чизме — годину дапа ; б, За мекинтош —- две године ; в, За шињел — три године г, За прибор рок је неодређен, а истрајностму сеутврђује комисијским путем. А Бр. 3920. — Од Суда општине града Београда, 15. маја 1904. године У Београду.
мовић, надничари, Миле Николић, ноћни стражар, Душан Ђорђевић бив. шегрт Милутин Арсенијевић бив. крижач Фабрике монопола дувана, Катарина Јаковљевић, удова, Драга кћи Катарине Јаковљевић, Вељко син Катарине Јаковљевић, Божидар Петровић, асурџиски помоћник и Јован Стевановић, калдрмџија, Ш. . Председник износи одбору на мишљење молбе Ивана К. Трпковића, хлебара, и Мијаила и Драгутина Миљковића, рабаџија, којима траже уверења о породичном односу. По нрочитању тих молби СТБр. 4290 и 4435, — одбор је изјавио мишљење: Да се молиоцима може издати тражено уверење о породичном односу. IV. По прочитању акта г. Антонија С. Јовановића, месара, Абр. 7230, којим моли да му се одобри, да може нренети ираво закупа општинског месарског плаца бр. II с доње стране на Краљевом тргу, који он држи под закуп, на г. Светозара Крунића, месара овд., по истој цени и истим условима, иод којима је и сам држао под закуп исти плац, као и по прочитању изјаве г. Светозара Крунића, месара, који на ово у свему нристаје, — одбор је решио: Да се овај пренос одобри, с тим, да г. Јовановић остане за све време трајања овога закупа у обавези према општини за закупну цену у случају, да нови за* купац не може да је плати. Примедба. При доношењу овога решења није присусгвовао седници одборник г. Антоније Јовановић као заинтересован.
Рад општинеког одбора РЕД0ВНИ САСТАНАК 30. Јул°, 1904. иетак Лредеедав.чо председник београдске ошшчие г, К. Д. Главинић; од одборника били еу: г. г Марко Петрови)-, Д-р. Е. Михел, Н. И. Стаменковић, Стеван Максимовић, н. Крстић, Ј. Станкови!., Милан Марковић, С. Ј. Азријел, Д-р. ЈА. В. Смиљаиић, В. Н. Вуловић, А. С. Јовановић, Мил. Лазаревић, М. С. Милошевић, И. Грнковић, Трајко Сто.јковић, Мих. Ми.тићевић, Илија С. Илић, Д. Л. Симић, Тома Ц. Јанковић, Ђока А. Дпмитријевић, Деловођа, Ђор])в Ј. Јанковић. I. Прочитан је записник одлука седнице од 16. ов. мес. и примљен без измена.
V. Председник извештава одбор, да су ошнтински рачуни за прво гголгође тек. године закључени. Како ове рачуне има да прегледа и одобри општински одбор, то моли одбор да по досадагпњој пракси избере из своје средине неколико одборника, који ће извршити преглед ових општинских рачуна и о нађеном сгању поднети одбору извештај. По саслушању тога — ■ одбор је решио: Да ужи одбор, у који да уђу одборници г. г. Соломон Азриел, Тодор Ђурић и Ђока Димитријевић, изврши преглед општинских рачуна за прво полгође ове год., па о нађеном стању поднесе одбору извештај ради доногпења решења по истима.
тромет, пошто се исти због краткоће времена не може израдити у земљи. VII. Председник извештава одбор, да је буџетом за 1904. год. нредвиђено за набавку инструмената, прибора и књоимицу за водовод 1000 дин., да је од ове сумс до садаутрошено свега24 дин., премачему остаје још 92Н дин. По како за рад нанроширењу водовода има да се набаве извесни инструмепти,који ће стати више но колико износи еума предвиђена буџетом за ове потребе, то је економно одељење тражило, да Суд општ. издејствује од одбора општинског накнадни кредит од три хиљаде (3000) динара за набавку сада потребних инструмената, као и за набавку другог материјала, који би се ноказао потребан у току ове године при радовима на проширењу водовода: с тога моли одбор да одобри овај накнадни кредит од 3000 дин. По саслугнању тога а после потребног обавештавања, — одбор је решио: Да се регаавање по овоме предмету одложи док се суд не увери: да ли нема у грађевинском одељењу инструмената. који се за овај посао могу употребити. VIII. По нрочитању реферата онштинског вртара АБр. 7060. који се односи на одобрење накнадног кредита за одржање и уређење општинских иаркова, — одбор је после потребног обавештавања реишо: Да се решавање по овоме предмету одложи, док се претходно не извиди за какве је поименце потребе и радове потребан овај кредит. IX. Председник извештава одбор, да је одборска комисија за одређивање помоћи сиротињи за бању свргпила свој посао и одредила да се за ову годину пошл>е у бање 93 сиромашна грађанина. Издатак за ово износи 4060 дин. Општински ]'е суд према овом решењу одборске комисије решио да се сва лица која је предложила комисија пошљу у барве, но с тим да се ово решење изнесе на одобрење и опгат. одбору. С тога моли одбор да ово решење суда о одређивању помоћи сиротињи за бању одобри. По саслушању тога, и но прочитању решења суда АВр. 7406. ообор је решио : Одобрава се ово решење суда. X. Председник извештава одбор да је буџетом за 1904. год. нредвиђено за лекове и лечење сиротиње 9000 дин. Како је од ове суме општински суд на лекове и лечење за I полгође ове гое., и како је давањем номоћп сиротињи за бању ова сума готово исцрпљена те неће бити довољна за давање помоћи сиротињи за лечење до краја године, то моли одбор, да за лекове и лечење сиротиње одобри накнадно до краја ове године јопг 2000 дин. По саслушању тога и после потребног обавештаг.ања; одбор је решио: Одобрава се општинском суду да жоже у овој години по добивеном за то надлежном одобрењу утрожити за лекове и лечење сиротиње поред буџетом одобрене суме још и суму од 2000 —- две хиљаде динара на терет општинске готовине.
II По прочитању акга иследних власти АВр. 7121, 7469, 7508, 7353, 7201, 7122, 7391, 7053, 7208, ^288, 7470, 7480, којима се траже уверења о владању и имовном стању појединих лица, — одбор је изјавио: Да су доброг владања и доброг имовног стања: Драгутин Стаменковић, адв., Илија У рошевић, благајник општинске трошарине, Станоје Здравковић кафеџија и Милорад син Младена Боторића, кафеџ.; Да је доброг владања а средњег имовног стања: Драгољуб Аћимовић, механичар и Јелена жена Драгољуба Аћимовића; да су доброг владања а сиротног имовног стања: Нисим Е. Пинто, бив. шпедитерски помоћник, Влада син Саве Поповића начелника окр. у иенсији, Радисав Јовановић ђубретар, и Алекса Ристић, калдрмџија; да су му непознати: Владимнр Пејић, надничар, Радован Пантелић, Михаило Тодоровић, Јеврем Марковић и Стеван Пау-
VI. Председник извештава одбор да г. Љуба Јовановић, п.пукогник у пенсији, коме је решењем одбора од 6.-^11-904. АБр. 7073, поверена израда ватромета о прослави стогодишњице устанка, није пристао да овај ватромет по састављеном програму изради за суму од 12000 дин. Како је пак одбор у седници својој од 8Л4-904. АБр. 5067 решио, да се израда ватромета повери стручњацима у земљи а не на страни, и како је овим одустанком г. Јовановића због краткоће времена онемогућно извршење одборског решења да се ватромет изради у земљи, то мјли одбор да реши, хоће ли се ватромет на други начин израдити или ће се изоставиги из нрограма прославе стогодишњице. . По саслушању тога, а носле иотребног обавештавања, -— одбор је решио: Да општина београдска не приређује о прослави етогодишњице устанка ва-