Bitef

Ponedeljak , utorak, sreda i cetvrtak 24, 25, 26. i 27.septembar

od 10:00 sati

Centarza kuituru „Stari grad"

IGRA

Celodnevne radionice intera ktivnog teatra.

Voditelj: SaraTopsoe-Jensen, performer i pozorisni reditelj

Ucesnici radionice: zainteresovani glumci i baletski ¡grad, pozorisni reditelji i dramaturzi.

Rad baziran na iskustvima danske predstave interaktivnog teatra za decu Igra, Pozorista „Carte Blanche" izViborga, Danska. Radionica traje cetiri daña i radi se sest sati dnevno. Cilj je kreiranje profesionalne i umetnicke baze za srpsku verziju predstave Igra. U okviru radionica bice diskutovana danska verzija predstave Igra. Radi se u grupama kroz vezbe pripovedanja prica, fizicke improvizacije i ¡gru uloga.lteci dan se otvara za probu s decorri. Rad prati video i pisana dokumentacija. Kroz rad u cetvorodnevnoj radionìci sa svim ucesnicima stvara se buduci umetnicki tim koji ce u periodu koji siedi raditi na srpskoj verziji predstave Igra kao produkciji partnerskog projekta Pozorista „Bosko Buha"uz podrsku ASSITEJ Srbije i Danske.

Danska predstava Igra je produkcija „Carte Blanche" i Performans teatra BIDT. To je predstava o prirodi igre. Imaginativne igre - gde zaboravljamo realnost. Ozbiljne igre - gde se susrecemo sa opasnostima. Zabavne igre - gde se smejemo sami sebi, Okrutne igre - gde neki unutra a drugi napolju. U predstavi tri odrasia se igraju. Stvaraju red ni iz cega. S vremena na vreme nas povedu sa sobom. Na pustinjska ostrva, zabranjene avanture, kroz nemoguce predele snega, leda ili peska...Oni nas pozivaju da cujemo о vremenu kada su oni bili odrasli i kad su zaboravili kako je vazno ¡grati se, U ovoj predstavi deca nisu samo publika vec ucesnici i drugari u igri u svetu koji igraci kreiraju po sopstvenoj i po imaginaciji dece s obecanjem da ce se ¡grati dokle god su zivi.

„...Brilijantna predstava. Predivno putovanje kroz mnoge aspekte igre. Koncept predstave je brilijantan jer ponevo vraca deci svu magiju pripovedanja prica.. (Politiken)

Ja i Ti + Nešto između

Ponedeljak, utorak, sreda ¡ cetvrtak 24, 25, 26. i 27. septembar

od 10:00 sati

Centarza kuituru „Stari grad" i Italijanski institutza kuituru JA iTI

Interkulturalni susret sa celodnevnim radionicama i drugim aktivnostima, NVO Hop.La!, Beograd, Srbija

Autorka i koordinatorka programa: Irena Ristic, reditelj, Hop.La!

Koji su postulati autenticnog Ijudskog susreta? Da li да mozemo izolovati od drustvenih i istorijskih pretpostavki, ada pritom ne izgubi svoj punì smisao? Da li debate о kulturnim, etnickim, verskìm i socijalnim predrasudama übrzavaju integrativni proces ili samo produbljuju postojece raskole? Koliko se zapravo poznajemo ? „Ja i Ti" je uvod u pozorisni program interkulturalnog dijaloga inspirisan istoimenom knjigom Martina Bubera i posvecen umetnickoj analizi susreta u kontekstu civiiizacijske razjedinjenosti na pocetku 21.veka. Fenomen susreta istrazuje se kroz indirmi Ijudski dozivljaj u sudaru sa konkretnim drustvenim okvirom i datostima, a pocetna pitanja predstavljaju inspiraciju za nove projekte. Tokom pet daña odrzavaju se radionice, okrugli stolovi i diskusione grupe, nakon kojih siedi javna prezentacija novih umetnickih projekata koncipiranih u kreativnoj razmeni ucesnika. U programu ucestvuju nezavisni pozorisni umetnici iz razlicitih delova Evrope: Adrian Gillot i AnneTobart (Velika Britanija), Silvia Spechtenhauser (Italija), Andreia Sophia Luis de Almeida (Portugaiija), Oystein Ulsberg Brager (Norveska), Simona Semenìc (Slovenija), Eva Backman, Gunilla Bergerham i Zoja Paronen (Svedska), Bogdan Florea (Rumunija), Malwen Voirin i Ariane Labed (Francuska), Natala i Boris Kadin (Hrvatska), Dimitrije Stojanovic, Ljiljana Tasic, Andjelka Nikolic i Maja Ladolez (Srbija). Moderatori radionica koje se odrzavaju od 24. do 27. septembra su pozorisne rediteljke Irena Ristic (Hop.La!) i Jadranka Andelic (DahTeatar), i psihodramska terapeutkinja Ivana Slavkovic, (NGO „Susret"). Zavrsne prezentacije novih projekata predvidenesu za 28.septembar 2007. Program ukljucuje i okrugli sto povodom godisnjeg sastanka EON mreze (European Off-Theater Network). U okviru okruglog stola „Princip ukrstanja u savremenoj umetnickoj praksi"bice vise reci o osnovnim principima EON mreze i njenom razvoju. Ucestvuju: Sabina Kock (IG FreieTheaterarbeit, Austrija), Sean Aite (Forest Forge, Velika Britanija), Jadranka Andelic (DahTeatar, Srbija), Michele Losi (ScarlattineTheatre, Italija) i Edwige Paulin (Ikos Festival, italija). Okrugli sto se odrzava u Italijanskom Institutu za kuituru 26, septembra u 15.00.

Program su podrzali: Italijanski institut za kuituru, Austrijski kuiturni forum, Francuski kulturni centar i Ambasada Rumunije u Beogradu, Centar za kuituru „Stari Grad" i CEDEUM Centar za dramu u edukaciji i umetnosti.