Bogoslovlje
Према рељефној слици 1 ) на плочи од диорит камена, на којој je био изложен овај законик, Хамураби je примио правне упуте од бога сунца (Schamasch или Samas , исписао их на плочи клинастим писмом, и сместио првобитно у храму споменутог бога. Taj се храм налазио у вавилонском граду Sippar-y. Врло je вероватно, да ово није био једини примерак. Шта више оправдани разлози говоре, да се један примерак налазио и у храму бога Marduk-a, који je био у граду Вави тону. Можда je било примерака Хамурабијевог кодекса и у другим светим мсстима. Велимо и у другим светим местима зато, што су се у прастаро време давали закони и вршиле судске расправе и пресуде под покровительством и ауторитетом богова. Није исключено, да je први примерак умножио, или дао умножити сам кра.ъ Хамураби 2 ). Први егземплар овог правног кодекса, који je првобитно смештен у граду Sippar-y, пренео je с. 1100 пре Хр. један освајач из тога града у Susan 3 ). Тај освајач, по мишљењу чувених асиријолога Schcil-a и Winckler-a, био je еламски краљ Sutruk Nahhute 4 ). Овај je егземплар преписао за своју библиотеку, 1600. после Хамурабија асирски краљ Asurbanipal, што значи, да се овај кодекс и у то време употребљавао. Шта више налази се трагова, да се овај кодекс упогребљавао у Вавилонии и Асирији, па и у суседним државама све до нововавилонское времена. Године 538. пре Хр. за владе вавилонског краља Набонеда, освојио je перзиски краљ Кир и вавилонско краљевство. Вероватно од овог времена, па све до почетка XX. века предан je био Хамурабијев кодекс забораву. Како смо век напред споменули, у XIX веку почело се са одгонетагьем или тумачењем споменика, који су писани старим клинастим
') (Та лепа рељефна слика има два лика: први лик представља бога сунца (Schamasch или Samas), како седи на свом трону. На глави му je четвороугаона крун , а у десној руця држи писаљку за писање, као символ мудрости. Други лик представља самог Хамурабија, који у усправној позитури, погледима према богу сунцу и уздигнутич рукама прима од бога закон.
2 ) Сравни: Dr. A. Jeremias, ibid стр. 4, (2 белешка).
3 ) Susa (Сузан према Дан. 8,2.) je био главни град некацашгье старе државе Elam (данашња Персија). Данае су остале од тог старое града рушевине, у којима je послетолико времена нађен овај кодекс краља Хамурабија и други еламски споменици.
8 Сравни; Dr. A. Jeremias, ibid. стр. 4. (1. белешка) и Богосл. иикъ, ibid. стр. 294.
31
Хамурабијев кодекс