Bosanska vila

Стр. 858

1908. БОСАНСКА ВИЛА 19083.

Бр. 19. и 20.

и у српско-турском рату 1876. погинуо је на томе мјесту. Сад му је сестра подитла споменик у виду српске цркве и школе. Доста лијеп и трајан споменик, трајнији него од туча и камена.

Нов лист. У Биограду је почео излазити нов лист »Економ.< Излази сваке седмице (и; стаје годишње 6 динара, или круна. Што поближе о њему не знамо, јер га не примамо.

Забава. Српско пјевачко друштво »Св. Сава« у Фочи приредило је на Митров дан забаву у своју корист. У програму су двије пјесме, декламација и позоришни комад »Дјевојачка клетва,“

Десетогодишњица позоришта. Управитељ Нишког позоришта »Синђелић« г. Радомир Петровић навршио је 4. октобра ове године 10 година мучног и тешког рада на пољу позоришне умјетности у друштву »Спнђелић.« Његови другови прославили су тај дан скромно и тихо, у своме кругу, а у вече су давали јубиларну преставу: »Двије спротице.« И ми из овога српског краја честитамо прославу г. управитељу!

Трговачки помоћник. Овако се зове нови лист, који излази у Биограду и живо заступа трговачке помоћнике и раднике, у опште сиромашнији раденички свијет противу несавјесних трговаца и других богаташа. Имали емо прилике увјерити се да је лист одличан пи врло се добро уређује. Излази два пута мјесечно на читавом табаку, као и други политички листови и ако се не бави политиком. Власник му је » Удружење трговачких помоћника,« а уредник Душан (. Милосављевић. Препоручујемо га пажњи читалаца.

Словенци хоће у православље. Браћа Словенци воде жестоку борбу са Римом. Многи Словенци у Трсту и око њега тражили су словенско богослужење у римокатоличкој цркви, а кад им то не допустише, они су изјавили да хоће сви листом у православље. А кад им папа и власти ни то не допустише, они започеше љуту борбу противу римокатолицизма. Тако они годину дана не иду у цркву, која је сасвим затворена, дјецу не крштавају, у школама не уче вјеронауку, при џогребима нема свештеника, јер нико више неће ни да чује за римокатоличку вјеру — сви траже свето православље.

Љубишина слава у Будви. Нарочити одбор повива на прославу двадесетпетогодишњице смрти Стевана Митрова Љубише, која је у свези са оснивањем фонда за градњу »Дома Стевана Љубише.« Прослава. се одржава у мјесту његова. рођења, у Будви 14. новембра. Прво се одржава парастос у цркви, па онда излет на гроб, гдје говори г. Стево Срвентић. Послије тога држи се сједница у читаоници за оснивање дома Љубишина. У вече забава са одабраним програмом све о Љубиши.

Учитељски календар. Богдан /К. Ђурђев, српски учитељ, свршени филозоф и педагог, уредио је ми штампа »Учитељски календар« за 1904. У њему ће бити 20 ликова српских педагога, њихове биографије, чланци из области теоријске и практичне педагогике, преглед савремене педагошко-филозофске литературе у Срба п Нијемаца и књига за даље стручно и опште образовање учитеља. У календару ће бити статистика свију српских школа у Аустро-Угарској, Србији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Старој Србији и Маћедонији. Календар ће изнијети 10 штампаних табака и биће удешен за џеп. Цијена му је круна или динар. (Овакав календар добро бе доћи сваком учитељу и пријатељу српске школе. За то га топло препору-

чујемо. Претплата се шаље на адресу: Задружна штампарија „Ашвковића и Отојчића, Земун, Сријем.

"Знаменити Срби Х!Х. вијека. Примили смо трећу свеску из треће године овога великог дјела. У њој су слике: Митрополит Џетар Јовановић, Димитрије Милаковић, Љубомир Вујиновић, Др. Лаза Докић и Милорад И. Шанчанин.

Српска акционарна штампарија и српски лист. Нати дични прваци и вође народне, увиђајући потребу што бољег организовања српскога народа у овим српским земљама, затражили су од земаљске владе концесију за једну српску акционарну штампарију и издавање једног српског политичког листа. Земаљска. влада уважила је молбу првака и дала дозволу и за штампарију и за лист. Сад само треба што прије приступити остваривању свега тога, а да ће то бити од неоцијењене користи, то сви знамо и тврдо смо увјерени. Само треба наћи свјесна и поштена уредника. Лист ће се звати »Српска Ријеч« и излазиће за сад два пута недјељно, али свакако то је мало. Нама треба дневни лист, који би могао лијепо на-_ предовати.

"Српско позориште у Сарајеву.

се Етоал. драма у 8 чина из грађанског живота од | дра Бошка Џетровића.

(С великим нестрпљењем очекивали смо вече 93. октобра о. г. јер је то вече била у нас прва премијера. Овдашње српско позориште г. Б. Николића давало је нову драму » Новац« г. дра Бошка Петровића, комад и са сувише прозаичним натписом. Драма је из живота српскога народа у Војводини, а нама се

· учинило као да је из Сарајева.

У богатога поштара, Милана Поповића, лијепа је кћи Олга, у коју се заљубио правник Влајко, а и она је њему одговарала љубављу. Олгиној мајци није била по вољи та њихова љубав, она је хтјела удали своју кћер за богаташа Наума Слијепчевића, младића кицоша и варалицу. За то је послала мужа у Беч, да игра на берзи, не би ли се још вшше обогатили, а кћер стане одвраћати од Влајка и хвалити Наума. Олга је послушала матер п дружила се с Наумом. Влајкпна сестра Зорка, супруга свештеника Ђорђа. Димитријевића, одвраћала је опет Влајка од Олге, видећи да се она дружи с Наумом и да је мати жели удати за њега. Зорка донекле и постиже своју намјеру, особито кад је Влајко видио Олгу с Наумом. — До годину дана долази Влајко с мајком о Ускрсу, својој сестри у походе. Сад је већ свршени правник п мајка му је нашла вјереницу, коју он поштује, али — не волш: Још није у њему угушена љубав према Олги. А Олга Она је несретна, јер је заведе Наум. У том јој умрије отац у Бечу, од капље, а поврх свега изгубише и имање. Кад је то чуо Влајко, би му врло жао и у њему плане изнова љубав према Олеи. Најпослије одлучи понудити јој руку, чему се противи сестра, а мајка му одобрава. — Олга и мати очајаваху. Отац умро, имање пропало. Сад тек мати видје, у какву је несрећу увалила своје дијете. Зато мољаше кћер за опроштење, плачући и клечећи пред њом (што је било неприродно). У том долази Влајко и нуди јој руку, желећи је тиме спасти. Али све бп узалуд. Олга не пристаје, него чувши Наумов ловачки