Brastvo

188

се сам докопа грчкога престола, рад чега је Светославу обећавао силно благо и стављао му у изглед, да ће Бугарску за себе моћи задржати, ако је отме од Петра. Ово измени грчку политику. Нићифорови посланици дођоше Петру и закључише савез међу Грцима и Бугарима, који ће да се утврди удадбом двеју Џетрових кћери за два сина покојнога грчкога цара Романа; уговорише помоћ грчку против Руса и вратише се у Цариград с Петровим синовима, Борисом и Романом, и с бугарским таоцима. Нићифор се стаде спремати на рат с Русима.

Међутим Светослав, чим прође зима, наново удари на Бугаре. Али му дође глас, да су Печењези ударили на његову државу и да им Кијево једва одолева. Светослав се врати у Русију (968. Г.). На скоро по одласку руском умро је цар Петар (30. јан. 969.). Њега је црква узела у светитеље. Давид, син македонскога цара Шишмана, дође у Бугарску да је узме, али га уз грчку помоћ одби нови цар Борис 1]. Али већ у лето исте године ево Светослава опет на Бугарску. Њему се допала ова земља, па поделивши своју државу међу синовима, хтео је Бугарску за себе да освоји. Борис му се одупре, али Руси свуда надвлађиваше Бугаре. Најпосле оте Светослав и Велики Преслав и ту зароби Бориса и брата му Романа. Подунавска Бугарска била је у његовим рукама. У пролеће 970. године пређе Балкане и оте Пловдин, главно место у Загорју, где учини страшно крвопролиће. Цела Бугарска била је покорена.

Али ту се појави Светославу нов противнив. У декембру 969. године сео је на византински престо Јован Цимисхије, пошто је убио НићиФора. Нови цар био је добар војвода, срчан војник, уман државник. Он позва Светослава, да иде из Бугар-

(ђе раса советаке о за со 14 -

= До == У