Brastvo
205
је много година био Турчин и звао се Таир Фата, па се под старост опет покрстио, а родом је био из села Коњуха. У томе времену у свијем селима готово, сем села Краља, било је Васојевића потурчењака, али и у самом Краљу православље се било заљуљало. У последње пак вријеме ни један Турчин из Плава и Гусиња није смио ни да макне низ Лим, ако га не би који Србин узео на вјеру.
Краље је било а и сад је најјаче село, на Лиму, у њега су Турци из околине Плава и Гу-
·_ сиња често бјежали, и налазили уточишта од крв-
них освета, ша и саме турске власти нијесу никада ни покушавале да од Краљана своје бјегунце траже; и кад је гођ које село било нападнуто од Гусињана, Плављана и Арбанаса, што се тамо често догађало, то су Краљани били. увијек први за помоћ и одбрану.
У вријеме кримске војне и Омер-пашиног тумарања по Босни, Краљани су били први који су примили Црногорце на Лиму и у Васојевиће са ове стране Кома, и од тада сви Срби Лимски отворено су радили против Турака, и прва борба Васојевићка позната је под именом боја на Полимљу у коме су и Црногорци учествовали, и исход те борбе био је непомирљивост Васојевићка са Тур-
„цима. %).
Тај бој има значаја за све Србе на Лиму, и у овоме: све крвне освете које су Васојевићи и Срби остали, имали да траже један од другога до
"тада, на општем договору укинуте су; п ово је
заиста за похвалу било, и служи на част свијема онијема који су ту мисао први покренули.
%) На бојнијем пољима, од почетка ове друге половине овога вијека, Краље је изгубило преко стотине својијех бораца за слободу.