Brastvo

204

вора Лимекијех, те се тако они населе у водопађи Лимској, а у селима око Гусиња, иту се одомаће прво у Вусању и Мартиновићу а одатле још и по некијем селима.

Док су се Арбанаси, — Пљанчори, — угнијездивали око Гусиња и Плава и снажили, имајући у томе ослонца и на Скадарског везира, коме је то било у вољи; дотлен су Васојевићи и Брђани, подстакнути силом околности и оскудицом, у знатном броју већ били заселили сву Будимску жупу, — Равни Ас, — и знатан дпо Џлавске жупе до Чакора. С друге стране пак Кучи својим досељавањем прошарају па и заседе нека села око Гусиња и Плава, те тако Срби на Лиму и у том горњем крају добију добру већину. У данашње вријеме око Плава и око Гусиња, та је већина много опала.

Крвнички живот на Лиму отпочео је међу Гусињанима и Џлављанима с једне, и Васојевићима с друге стране одавно, управо од појаве Васојевића у Лимској долини; но на неколико година прије Бул-Бега, и Ђул- Бег тако је отпочео гонити Васојевиће и Србе на Лиму, да овима није било остало ништа друго него да вилу силом одбију, и заиста, у томе су били сложни сви Срби на Лиму и тако су били задали страх Турцима, да ови у последње вријеме нијесу смјели у Васојевиће ни слазити.

Ова слога међу племенима српскијем на Лиму, од којих су били многи потурчењаци, има се приписати војводи Симу и његовом оду војводи Лакићу. Њима се има приписати и оно покрштење Васоје-

вића, којијех је било доста истурченијех; но за

ово, има велики дио заслуге и Петар Фатић, који

Ја а еј =

де а ка