Bratstvo
= 09 ==
- _ (»Записи«) У повељи о оснивању манастира од 5. јануара 1485. пише Иван, како се, кад је био прогнан из Зете, заветовао
Чудотворној Богородици код Анконе, да јој манастир подигне,
ако му помогне да се врати у своју земљу. Манастир, који је при цркви створио, наменио је за зетску митрополију. Прилози Иванови манастиру ни мало не личе на старе владалачке прилоге: пола винограда, комад земље, воденица, »ступ« земље и т. д. У готову новцу приложио је Иван 30 перпера годишње од »царине которске«. А манастирске људе ослободио је, по примеру Немањића, од сваког »данка господског«. Иван је овде и сахрањен. Манастир је имао част, да се при њему оснује прва српска штампарија, која је радила 1493—5 године. Цетињски манастир порушили су. Турци 1692 год.“ о __- Василије Мирковић.
(6259
Велико славље у Црној Гори.
Дрна Гора слави ретко славље. Прослава Његошева и лрва званична посета Њ. Величанстава Краља и Краљице: ви– тешкој Црној Гори заиста су епохалан догађај у нашем народу. Путовање Њ. В. Краља и Краљице кроз крајеве Старе Србије и Црне Горе претворило се у триумфално славље. Народ је свуда са највећим одушевљењем дочекивао праунука Великог Карађорђа. Њ. В. Краљ и Краљица посетили су Пећску Патријаршију, Дечане, Колашин, Беране, Андријевицу, Никшић, Манастир Острог, Шавник, Чево и Његоше. На Цетињу је спремљен величанствен дочек. Никада Црна Гора није доживела радосније дане. На Цетињу сабрали су се најбољи и најотменији представници нашег народа и наше државе. Пренос Његошевих костију обављен је на врло свечан начин 8. сеп= тембра. У 7 сати изјутра обављен је парастос П. Петровићу Његошу. Чинодејствовао је Њ. св. Патријарх Димитрије са архијерејима. Њ. В. Краљ изнео је саркофаг са архијерејима. На аркадама говорио је Епископ Охридски Николај.
Саркофаг је стављен на топовски. лафет. За лафетом су стулали Краљ и Краљица: под небом које су носила четири гардиста, а одмах за њима Петровићи, Влада и остали представници. Спровод се кретао лагано дб изласка из вароши. Ту су Краљ и Краљица сели у аутомобил и одвезли се до Иванових корита под Ловћеном. Краљ је разгледао своју задужбину и био је потпуно задовољан. Кад је из Иванових
_ корита стигла поворка, Краљ и Краљица, чланови Владе, . Ми"трополит и архијереји ушли су у капелу. Ту је одржан кратак помен.
#% Православно Монаштво и манастири у средњевековној роја ер 1208 15
стени