Čovek i inventivni život
Иван Ђаја: Човек и инвентивни живот
Оз Сл
борба против елемената физичког света страних животу, него се води исто тако против елемената неопходних животу, који га угрожавају самим квантитативним променама (температуром, дужином таласа радијација, молекуларним концентрацијама...). Принуде има нарочито у самоме механизму живота, где се види како елементи физичкога света дају оно што не дају изван живота: остварујући механизме који, својим резултатима демантују законе физике: лучење и абсорпције врше се супротно законима дифузије и осмозе, спољашња температура утиче на интензитет сагоревања нашег организма у обрнутом смислу него што је њено непосредно дејство на хемијске реакције у лабораторији. Као што то примећује енглески физиолог Вагстоћ, поводом одступања код живих бића од закона УМап'! Ноћ-Аћетив-а, који се тиче брзине хемијских реакција у функцији температуре: “Јасно је да је природа научила да искоришћава биохемијске претходне чињенице тако да се ослободи просте примене Аттћегиз-ове формуле. Она уме да се служи феноменима живота тако да управља хемизмом, уместо да хемизам управља њоме."
Може се рећи да је живот привремено скретање од токова физичкога света. Живот се може упоредити са реком која покушава да тече узводно, и која за извесно време успева да то учини стављајући у
покрет силе потпуно природне као што су силе њеног редовног тока, али које иду насупрот овима.
Оно што се налази у основи живота, оно првобитно, јесте супротстављање физичком свету. Живот је један нови поредак виши од физичкога света, у сталном сукобу са старим поретком који он искоришћава и присиљава.
Чини се, рекосмо, да живот не проистиче непосредно из својстава материје као физичко-хемијски феномени. Историја угљеника нас упућује у том правцу.
Хемија живота је највећим делом хемија угљеника. Тај елемент се разликује од свих осталих познатих елемената бројем и сложеношћу једињења која из њега настају. Да бисмо били што тачнији кажимо да угљеникк са неколико других елемената, кисеоником, водоником и
азотом, чини једну потпуну изузетну целину у хемији. Само са