Cvijićeva knjiga

104 ЈОВАН ЦВИЈИЋ

него биљке на пашњањима северне и алписке Европе. Зими их затварају у штале. На послетку, има две области где се становништво готово искључиво бави виноградарством, где је најбоље грожђе и вино: околина Смедерева и крушевачка Жупа. Али винове лозе има мање но у вардарској области и области Јужне Мораве, јужно од Ниша.

Средства за исхрану су дакле у Шумадији разноврснија но у другим крајевима Полуострва. Исељавања овде нема, па чак ни из долина где густина земљорадничког становништва достиже сто становника на квадратни километар. Као да је створена да апсорбује сав сувишак становништва које се брзо умножава прираштајем и досељавањем.

Особити значај има планински масив Рудника. Он је највеће планинско острво које се диже из шумадиских језерских површи; централног је положаја у Шумадији; од њега земљиште на све стране пада. Као неку врсту чвора у Руднику представљају Велики (1176 м.) и Мали Штурац са превојем средње висине око 1100 м. Од њих се звездасто разилазе дугачке косе и повијарци нарочито према Северу и Истоку, у слив крагујевачке Јасенице и њене притоке Сребрнице; само је на Југу делимице као засечен раседима и врло стрмим странама које пролазе изнад рудника Бездана; тако да су са њим једва у вези поједина узвишења која се јављају у атару села Мајдана. Између повијараца и коса који се пружају на Север, а нарочито на Исток, налазе се дубоке, уске долине врло стрмих страна. Сав тај руднички планински масив је и сада јако шумовит, а на Истоку према Страгарима је шума готово непроходна. Овде путеви и путање зарасту свакога пролећа због избијања нових младица и зато је тешко кроз овај шумски комплекс пробијати сеи сељаци из околних села морају се у пролеће пети на највиша дрвета, да би нашли неко место у шуми куда желе отићи. Овде је буква главно дрво и поред ње јавор, јасен, дрен и т. д. Готово нема храста