Dabro-bosanski Istočnik

Стр. 200.

Д.-Б. ИСТОЧНИК.

Вр. 11. и 12.

Р а : На покров Богородичин првог октобра ове године бпо је црквени збор на Илијашу (село близу Виеоког). Ту ее елегао приличан број свијета из околних села, што из Впсоког, а било је гостију и из Сарајева. Службу је одслужио тамошњи врсни свештеник Прокопије Дамјановић, чијим је заузимањем та црква и иодигнута. Па осим цркве Прокопије се постарао и за српску школу. С почетка је школа била приватна, но ове године нашао је поменути свештеник правог учптеља, који је свршио учитељску школу у Карловцу. И из тога се већ види воља и заузимање пароха Прокопије а да и не спомињемо црквено и оиштинско уређеше, што би могло служити за нримјер,многим другим селима и варошицама. Па није само то — речеии свештенпк је истог дана учинио и родољубиво дјело, да га морамо истакнути као примјер свима другим свештеницима и родољубима. Не имајући од срца норода, а љубећи своју паству, ссој народ — у онштинској сједници истог дана он изјави да све своје имање и своју кућу у Високом у вр. 2—3000 Фор. пошље смрти поклања српској тамошхој школи и цркви, а нарочито да нослужи на уздржавање учитеља. Одмах Је начињен запиенички тестаменат пред свједоцима. Па зар није то сваке хвале вриједно, та све што је стекао за живота оставља срнској школи! Бог га поживио још дуго на дику и нонос својнх парохијана ! Иљадили се овакови завјештачи !

: Н 0. Колико има Срба? „Српство" у 19 броју о. г. донио је ову биљешку: Срба има у краљевини Србији, кнежевини Црној Гори, Старој Србији, Маћедонији, Восни, Ерцеговпни, Далмацији с Горљом Крајином, у Срему с. иеточном Славонијом, Ванату и Вачкој свега 7,200.000, и то од вјере: источно православне 6,330.000. Кад се овим Србпма на своме огњишту додаду н скоро 200.000 Лужпчких Срба, који у својој прастарој домовини а садањој Њемачкој живе, онда има свега срнскога народа 7,400.000 душа. (У стару Србију рачуна сс на заиаду Арбанија (Стара српска Зета), и на истоку горњи токовп Струме, Месте, Нпшаве и видинска околина). Старосрпски новци, иознају се но овијем знацима: 1. Курјачка глава из штита вири, св. Лаврентије, то је Валшића новац. 2. Ла<» кад има, то је Вранковића Ђорђа новац н његових синова. 3. Орао — риједак је новац, то је Деснота Стевана Виеоког. 4. На Највећем броју срчскијех новаца стојн Исуе Хрпстос, а с друге стране с владаоцем ако није његова стоји св. Стеван Архиђакон и лзмеђу њих двоје озго на ниже етоји НЕХ=рекс а умљетачких 1)\'Х=духе. Исправак. У 3. (9) броју „Источника од ове године на страни 43 у 11. реду од озгор, ноткрала се је крупна погрјешка у словснском љетоброју, гдје сгоје циФре «5(0811, а треба да стоји овако : ? 8(0Г11 (6868).

Одликовани. Гавро Змијановић, јеромонах и српеко- 1 Гавро Стојановић, свештеник и иарох у правосл вни војнички каиелан за Восну н Хер-] Козарцу у протоирезвитерату нриједорском одлицеговинодликован је од Н>ег. Велпчанства кован је од Њег. Високопреосвештенства црвеннм златним крстом за заслуге с круном. [појасом.

Р3 7 коположени. Теодосије Поповић из Сребренице, свршени | истог за свеште: .;а; н додијељен је за помоћ12. богослов сриско-православног завода у Рељеву, | ника своме брату у сребреничкој иарохији. рукоположен је 6. декембра о. г. за ђакона ај

Чит Благоје Чавић, свештспик п парох романовачки у протопрезитерату бос. градишком, послије кратког боловања, ноћу између 24. и 25. Новембра о. г. иреселио се је у вјечност, а опојан је од 4 свештенпка и сарањен 26. истог код цркве романовачке.

уља. Покојнпк је ро))ен 7. Марта 1840. а рукоположен је за свештеника 22. Јулија 1862. од митрополита Игњатиј а. Иза себе оставио је ожалошћену еунругу п двнје одрасле кћери, које оплакују свога супруга и доброг родитеља.

ласник II издавалац: АЕМ Конзисторија. — Штампарцја „Бос. Иоште". — Одговорнц уредник: Ђ. Петровић, свенаеннк