Danas

Argentina - Engleska 4:3 (2:2) (2:2) Gaučosi na penal ruletu

Sent Etjen - Stadion: Žofroj Gišar. Gledalaca: 36.600. Sudija: Nilsen (Danska). Strelci: Batistuta 6 (pen), Zaneti 45. - Širer 10 (pen), Oven 16: Strelci sa penala: Berti, Veron, Galjardo, Ajala Širer, Merson, Oven. Crveni karton: Bekam (Engleska). Žuti kartoni: Veron, Almeida, Roa (Argentina) - Simen, Ins (Engleska) ARGENTTNA; Roa, Ajala, Čamot, Vivas, Zaneti, Almeida, Veron, Simeone (Berti), Batistuta (Krespo), Ortega, Lopez (Galjardo) ENGLESKA: Simen, Nevil, Le So (Sautgejt), Kembel, Adams, Ins, Skols (Merson), Anderton (Bati), Širer, Bekam, Oven Fantasličan meč u Sent Etjenu između Argentine i Engleske zawšen je penal-lutrijom u kojoj su više sreće imali južnoamerikanci. Već sam početak ukazao je da će ovaj susret biti veoma uzbudljiv. U prvih deset minuta, nakon prekršaja u kaznenim prostorima nad Simeoneom i Ovenom, arbitar Nilsen dosudio je penaie. Sigurni izvođači najstrože kazne bili su najpre Batistuta (šesti minut) i četiri minuta kasnije Širer. Uspeli su Englezi da se trgnu nakon ranog vođstva Argentine, pa su najpre golom kapitena izjednačili, da bi fenomenali Majkl Oven u 16. minutu postigao možda najlepši gol u dosadašnjem toku Mon-

dijala. Pretrčao je 40 metara terena potouno sam, ostavljajući za sobom protivničke odbrambene igrače, da bi sjajnim šutem sa 15 metara savladao istrčlog Rou. Gol za pamćenje i TV špice. Fanatična borba krasila je prvi deo igre, uz dosta trčanja i obostranog truda, No, na sledeći pogodak čekalo se sve do 45. minuta, kada je posle slobodnog udarca Argentine i sjajne akcije lopta je došla do Zanetija koji je uspeo da savlada Simena nekoliko sekundi pre kraja prvog poluvremena. Na samom početku drugog dela igre isključen je Dejvid Bekam nakon nesportskog starta nad Batistutom, pa su ostrvljani morali da nastave utakmicu sa deset igrača. Bez obzira na ovaj peh, odlično su se branili Englezi pa se inicijativa Argentinaca uglavnom završavala na dobrim prodorima Ortege i pokušajima šutevima iz daljine. Ni Englezi nisu bili bez šansi u drugih 45 minuta, ali nedostajala im je sreća i koncentracija u završnici napada, tako da se reguiami deo susreta završio rezultatom 2:2. Slična slika na terenu i u odigrana dva produžetka - sa dosta tempa, ali bez golova, pa se pristupilo izvođenju penala. Odlični golman Argentine Karlos Roa uspeo je da zaustavi šuteve Insa i Batija sa bele tačke, što je bOo dovoljno za pobedu, plasman u četvrtfinale i naravno veliku tugu sinoć odličnih Engleza.

Golman argentinaca Roa prima čestitke

Osmina finala Rumunija - Hrvatska 0:1 (0:1) S bele tačke u četvrtfinale

Bordo - Stadion; Leskur. Gledalaca: 30.000. Sudija: Kastriljo (Argentina). Strelac: Šuker4S. minut (penal). Žuti kartoni: Ge. Popesku, Petresku, Ilije (Rumunija), Bilić, Boban (Hrvatska). RUMUNUA; Stelea, Petresku (Marinesku) . Ge. Popesku, Čobotariju, Filipesku, Galka, Munteanu, Hadži (Krajoveanu), Ga. Popesku (Nikolesku), Moldovanjlije. HRVATSKA; Ladić, Štimac, Bilić, Jarni, Šimić, Asanović, Boban, Stanić (Tudor), Jurčić, Šuker, Vlaović (Krpan), Hrvatska je sedma reprezentadja koja je uspeia da se plasira u četvrtinu

finaia Mondijala u Francuskoj. Izabranici hrvatskog selektora, Miroslava Ćire Blaževića uspeli su da eliminišu iz daljeg takmićenja/blago favorizovanu, selekciju Rumunije. Odluka o pobedniku doneta je s bele tačke, a siguran izvođač bio je Davor Šuker. U prvom poluvremenu oba tima su tiažila igru, kako to obično biva u mečevima bez popravnog. Ipak, gledali smo prilično otvorenu igru u kojoj su se Hrvati bolje snašli. Stvorili su dve izgledne prilike, ali je golman Rumunije, Bogdan Stelea bio na visini zadatka. Međutim, u poslednjim trenutci-

ma prvog poluvremena, Georgi Popesku je srušio Aljošu Asanovića u šesnaestercu Rumunije, a sudija Kastriljo pokazao je na belu tačku. Šuker je preuzeo odgovomost i pogodio desni donji ugao Steleinog gola. Zatim je Kastriljo poništio taj jedanaesterc, jer je po svemu sudeći, neko od hrvatskih igrača prerano utrčao u kazneni prostor. Šuker je ponovo šutirao u istu stranu, Stelea ga je prodtao, ali nije uspeo da zadrži loptu, iako je “imao na mci". U nastavku su Rumuni pokušali da pritiskora dođu do izjednačenja, ali njihova završnica bila je veoma nemaštovita, pa su Hrvati delovali ve-

Radost hrvatskih reprezentativaca

Naš reprezentativac ušao u istoriju SP Mirkoviću 200-ti žuti karton

Pariz - Reprezentativac Jugoslavije Zoran Mirković biće zabeležen kao učesnik Svetskog prvenstva (SP) u fudbalu kome je dodeljen 200. žuti karton. Na SP u fudbalu na 54 do sada odigrane utakmice sudije su se 201. put mašile za žuti karton, odnosno po utakmici vadili su ga 3,72 puta. Ako se uzme da je jedan tim u proseku dobijao dva puta žuti karton po utakmici (precizno 1,86), Jugoslavija se sa SP u fudbalu. Najmanje žutih kartona 0,50 po utakmici dobila je reprezentacija Holandije, iako, kao što se juče na utakmici sa Jugoslavijom videlo, ova ekipa igra veoma oštar fudbal i po pravilu pravi više prekršaja od protivnika. Sudije su na 54 utakmice SP u fudbalu pokazale 16 crvenih kartona (0,38 po utakmici). Na belu tačku sudije su pokazale 14 puta. Prvi igrač koji je promašio penal na Svetskom prvenstvu u Francuskoj bio je jugoslovenski reprezentativac Predrag Mijatović. (Beta)

Slobodan Santrač: Cilj ostvaren - uspeh nije

I „dan posle“ u tabom „plavih“ u Tuluzu, ista slika, ista objašnjenja, iste izjave, javlja specijalni izveštač FoNeta sa Mondijala Vladimir Stanković. Posle (ne)prospavane noći igrači su sa selektorom Santračem ostali do 6 ujutru analizirajući utakmicu - izjave su vrlo slične i svode se na veliki broj povređenih igrača, na pehove sa dva autogola u ključnim utakmicama, na odustvo sreće, a poneko, čak i selektor, ima dosta zamerki na tretman koji smo generalno gledano imali kod sudija. „Cilj ostvaren, uspeh nije“, reče danas u podne selektor Slobodan Santrac i možda je to najbliže istini. Prošli smo prvi krug, rezultat-

ski časno i nesrećeno ispali, jer je gol primljen u poslednjem minutu, ali ostaje opori ukus da se i moglo i moralo više. Santrač je danas objasnjavao da naši igrači nemaju brzinska svojstva da bi parirali Holanđanima i da je zato pokušao sa umrtvljivanjem ritma. On tvrdi da je takvo opredeljenje i u prvom i u đrugom poluvremenu dalo dobar rezultat i ne priznaje nikakvu statistiku jer se, kako kaže, fudbal igra za rezultat. Santrač podseča da su Holanđani stvoriii samo jednu pravu šansu, onu kada je Koku sredinom drugog poluvremena šutirao glavom pored gola, i ocenjuje da je to posledica dobre taktičke igre našeg tima. (FoNet)

Miroslav Blažević: Osvetićemo se Nemcima

Bordo - Selektor reprezentacije Hrvatske Miroslav Blažević izjavio je da je veoma srećan zbog pobede svojih izbranika protiv Rumunije sa 1:0 i plasmana u četvrtfinahve Mondijala. „Naša mala zemlja nikada nije postigla rezultat kao što je ovaj. Izuzetno sam sretan, zato što smo pobedili dobar tim koji uživa ugled u svetskom fudbalu', rekao je Blažević. Hrvati će u četvrtfinalu igrati sa Nemačkom. Te dve reprezentacije su u istoj fazi takmičenja igrale pre dve godine na evropskom prvenstvu u Engleskoj. Nemci su pobedili sa 2:1. „Spremamo osvetu. Učinićemo sve da se revanširamo i pobedimo Nemce. Nemci su naši prijatelji, a nema ništa lepše u sportu nego kada pobediš prijatelja", rekao je „izbornik hrvatske momčadi". (FoNet)

Poznati oetvrtfLnalisti Posle jučerašnjih mečeva poznati su svi učesnici četvrtfinala. U Sen Deniju 3. jula u 16;30 časova sastaće se Francuska i ItaJija, a istog đana u večernjem terminu (21:00) u Nantu igraće Brazil i Danska. Dan kasnije u Lionu (16:30) na programu je meč Nemačka - Hrvatska, a u Marseju (u 21:00) HoiandijaArgentina 20