Dositej Obradović u Hopovu

=

196 Доситеј Обрадовић у Хопову

тије није пропустио у позиву да опомене, да нико не иде празних руку.)

Од Хопова је митрополит добивао и сена) а зна се и то, да је у народу скупљао новац и храну за путне трошкове и школу.) Више пута је захтевао од манастира да му учине каку услугу. Тако је у зиму 1761 год. кад је Дунав почео одрањати обалу испред двора, пскао од манастира Фашина и коља да. утврди обалу; 1762 у пролеће је тражио од манастира, да му на својим воловима пренесу храстове даске из Митровице у Карловце.)

Мора се признати, да су времепа била веома. тешка. Митрополит је својски бранио народне привилегије и народна добра, имао је лепих планова и идеја, али је средстава за све то бизо заиста врло мало. Знамо и то, да је Ненадовић, кад је требало,

55) 20 дец. 1756 у циркулару поручује архим. Вићентије „31 дец. да будемо у Карловцима, како ћемо честитати ново лето Њих Е. Г. Аеп. и Митроп. тако изволите, ако би могли что лова добити, собом понесите“ (Хоп. Цирк. Прот..

55) У репорту од 12 авг. 1164 г. јавља игуман с братством: „За ливаду на Међешу В. Е. всепокорњејше објављајем, како јест покошена, на које било 82 пласта, 25 отнешено у Карловце“. У репорту од 90) сешт. 1765 г. под 2): „Сено из ове ливаде код мон. јесмо свезли, а на Међешу на страну В. Е. 51 пласт дали, а проче распродали“.

5т) Год. 1198 окт. 10 се тужи Ненадовић Темишварској. Администрацији што забрањује протама, оберкнезовима и сеоским кнезовима више него досад „Утета-Сопбпесел!“ под титулом „збоПат-Ргоугешеп,“ јер је то правилегијом допуштено (Митроп. Арх. бр. 817 ех 1158). Исте године Администрација. одговара: 18 септ. је управник у Логошу јавио Администрацији, да су му проте јавиле, како је Ненадовић издао влашки циркулар, да се по темишварској епархији од народа тражи, „зуесеп ујејеп Вејзеп, лета и Чегеп јипсеп Сеја Шећећ тла Чећијеп еше Вејзјепег ап Сетејје, бгетате, Наађег та. Коши пада апдекеп Часћеп 21 геђеп“, а проте да иду од села до села и да скупљају. Али је Њ. Величанство забранило по Банату „Хата! оде“ бе14-Затипо“ (Мштр. Арх. бр. 324 ех 1198.

58) Хоп. Цирк. Прот. бр. 110 (1 дец. 1161 г) и бр. 1> (28 марта 1162 г.).