Dositej Obradović u Hopovu

16 Доситеј Обрадовић у Хопову

којој је г. Д. Руварац штампао цео протокол, нешто скраћен и преписан данашњим правописом (и једно и друго само умаљује вредност овога издања). Овој књизи (која је оштампана из „Срп. Сиона“ за 1903 и 1904 год. додата је на крају казаљка људских имена и имена места. Протокол генералне визитације садржи врло обилат материјал и драгоцене податке за наши културну историју ХУШ века; нарочито нам он пружа живу слику о стању наших манастира и образованости калуђера.

8. Истражни протокол од год. 1754 стоји у вези с пређашњим. По наредби митрополитовој идућега маја после генералне визитације обишао је повереник митрополитов Вићентије Поповић, архимандрит шишатовачки, некоје манастире; калуђери су се противили увођењу општежитија (које је митрополит наредио после генералне визитације), и Вићентије је имао задатак. да спроведе истрагу у непослушним манастирима. Тако је био 16 маја у Раковцу, 18 у Бешенову, 19 у Јаску, 20 у Врднику, 21 у Хопову, 24 у Гргетегу, 25 у Ремети, 27 опет у Хопову, 31 у Крушедолу; 2 јула је био у Фенеку а 5 јула је прегледао манастир Обеду.“)

9. Разни документи из Нар. Митрополиске Артиве у Карловцима. Ова архива је богато врело за нашу историју ХУШ века. Већина докумената, употребљених у овој радњи, тиче се манастиреких земаља и парнице између Фрушкогорских манастира и илочког спахије кнеза Одескалкија. Они ће ве споменути на свом месту. Посепце спомињем овде неколико важних аката који су нађени. са великом гомилом других аката и протокола (то као да је један део конзистори-. јалне архиве из доба Ненадовићева), у торњу саборне цркве карловачке, а сад су у Митрополиској Архиви, али нису ексхибовани.“) Ово су ти акти, сви из год. 1155: 1) Тужба јеромонаха Теодора Милутиновића против архимандрита хоповеког хаџи-Захарије Миливојевића од 25 Фебруара; 2) Писмо Теодорово некоме епископу, на комаду хартије, без датума; 8) Писмо његово некоме архимандриту, на комадићу хартије, без датума; 4) Тужба братства хоповског против намесника. еодора Милутиновића 27 Фебруара; 5) Молба Теодорова. митрополиту Ненадовићу од 2 марта; 6) Истражни протокол конзисторијалних изасланика поводом тужаба под 1) и 4), писан 8 марта у Хопову; 1) Изјашњење Теодорово на тужбу брат-

5) Г. Дим. Руварац је оно тако добар, те ми је уступио на употребу оригинал овога протокола. Визитацију ман. Обеде штампао је г. Руварац у „Опису ерп. Фрушкогорских манастира 1758 год.“

9) Спомиње их Милутин Јакттић у својој радњи „О Вићентију Јовановиђу“ стр. 6.