Dositej Obradović u Hopovu

264 Доситеј Обрадовић у Хопову

ланске године и сад у јануару било јео њему говора у Хопову. Метина, у протоколу није забележено да је о њему било расправе на седницама, али су у њ уведена његова два реверса, од 29 априла 1195 Г. и од 26 јануара 1759 г. У првом се обавезује, да неће целога живота својега својом вољом отићи из свога пострига, него да ће у послушности пребивати в братијом; још ће мање, обећава Спиридон, коме писати писма без знања и допуштења својега старешине. Из реверса излази, да је Сппридон бежао из манастира и да је писао тајпа писма (ово је, како видимо, био врло омиљен посао у манастиру).

Али Спиридон није одржао своје обећање. То се види из другог реверса. Прво се у њему спомиње нека тамница у коју је доспео за неко своје „погретеније“, па гаје митрополит помиловао. Онда му се опет прохте мало путовати „в чуждују страну , али се покајао и вратио. Рекао је за њ добру реч обретлајтнант Александар от Рашковић из Варадина, те га је митрополит опет помиловао и опростио му погрешку. У реверсу Спиридон опет обећава и обавезује се „пред веевидјашчим оком Божијим“,!' да неће више, докје жив, ићи из својега пострига а још мање чинити ма што против чина и устава монашког. Види се да је код Спиридона страст за тумарањем била необично развијена Јој неће моћи он пи после овог свечаног обећања одолети, и ако је већ седам пута бежао из Хопова, као што је на једном месту забележено.

Спиридон Јоановић је Београђанин родом. Учио се у свом родном месту код магистра Отефана.!!)

10) Да је у јануару 1159 год. било у Карловцима неке истраге са Спиридоном види се из ових записа у Нам. Тефтеру: 10 јан. „Потроши у Карловцих на коња и мени (намеснику Соеронију) за јело кад сам ишао заради Спиридона“; 18 јан. „Дадо попу Јоаникију на трошак када је носио писмо у Карл. заради Спиридона известити“. — Фраза „пред всевидећим Божијим оком“ долази и код Доситеја у „Животу“ ЈЕ

11) Пре 1188 г. учио се код Стефана даскала монах бешен. Неофит („Опште Фрушк. ман.“ 110). Митрополит Мојсеј