Dositej Obradović u Hopovu

=.

806 Доситеј Обрадовић у Хопову

у којем даје пастојатељима упутство како да праве тромесечне репорте. У том Формулару пма стална рубрика за бегупце.

За својега кратког борављења у Хопову Доситеј је досад познао два така бегупца: Павла и Теофилакта. Ево сад оде у Гурску Опиридон. и то „без вејакаго зла и випи“, т. ј. нити је он што скривио, нити се имло чега бојати, просто је пошао да семало по свету прошета. Треба пстакпути да је Сппридону ово већ седми пут како бежи из манастира. !')

(асвим пзненада стиже Доситеју тужан глас из Шипштатовца, да му је поочим Теодор напрасно умро. Накратко пре тога, 22 јуна, био је у Шишатовцу митрополит п осветио је капелу свв. апостола Петра и Павла. Тога дапас је Теодор служио и седео с митрополитом у трапези. О дапу своје смрти. па св. Атапасија Атопског (5 јула), после јутрења, замоли пареклисгиарха Герасима, да њега пусти да служи

1) Крајем априла 17161 год. Спиридон се вратио натраг, с покорном молбом, да га приме у манастир, обећавајући све. Братија су се срдила нањ; „они се, веле, труде у монастируи раде, а он ово седми пут исходи из монастира и доходи, за које сада конечно заслужио не примити се у монастир“. Опет је његов протектор из Варадина обрстлајтнант Рашковић рекао митрополиту за њ добру реч, те га онда и братија примише, али под уветом, „да будет јему сије последњи крат“. А за казну сабор га је осудио, да тодину дана у кухињи помаже куварима око јела, да воду и дрва носи и друге службе да извршује:; за то време нема приступа у „совјету и таинетву внутрењем ; даље, не сме чинити конфусије и сплетке међу братијом и ником писати без знања настојатељева. По наредби митрополитовој не сме из манастира никуда излазити, нити може у цркви служити, док му траје епитимија. Дао је и реверс, да ће све тако чинити. Ако би опет отишао из манастира, не само да неће више бити примљен, него се не сме усудити ни да крочи на ман. земљиште „или назватисја именем монастирским Хоповац“ (,„Хоп. Сабор. Прот. 1 маја 1161 г.).

а