Dositej Obradović u Hopovu

ере

828 | Доситеј Обрадовић у Хопову

жити око Батајнице, и у Батајници неки христијанин дао им хлеба; потом отишли у Земун и састали сес калуђери из Гргетега који су отбегли и били у бирцаузу в некојем с кровени“. Георгије са два калуђера из Гргетега оде у Београд, а Василије се крати у Бановце, јер није имао „с чим“ да иде у Београд. Из Бановаца оде у манастир Сенђурађ, и тамо је неко време био. Архимандр:т Спиридон га је саветовао, да се врати у свој постриг, п он то и учипи и понизно замоли, да га помилују, обећавајући, да ће одсад бити мпран и покоран.)

Чули смо како се хоповски игуман Аптоније компромитовао и с њем јазачки игуман Теодосије и врднички Максим. Сваки је од њих примио од неких јазачких прњавораца по 100 Фор. новаца „у Керу поробљених“, као милостињу на зидање ћелија. Осим тога су јазачки пгуман, његов памеспик п калуђер Јанићије „како пустахијски јатаци обвињени“, јер су примили једном 100 Фор. а други пут 140 Фор. „знајући да су новци у пустахилуку стечени.“ Сремска жупанија је пустахије похватала пи у Илоку погубила па је тражила од мптрополшта, да јазачког игумана, намесника п Јанићија „деградпра п како јатаке на погубљеније изда“. Али су пустахије биле погубљене, а неки су умакли, пре него што су их суочили с калуђерима, те се пије могло ништа доказати „ни за новце ни за јатачаство“. (тога је митрополит. „да би пгуменп сва три, намесник п поп Јавићије јазачки тако долго арестом не умршчвљали се и монастпрска дјела и економија без пастојателеј остајала“, израдио код жупана а овај код вармеђског суда, да се сви пусте из затвора, али тако, да се „веегда п у свако време суду представити пмут“, ако се „до послетка“ нађе да су криви.)

2) Иетражни записник конзисторије од 10 окт. 1151 добио сам од Г. проте Д. Руварца на употребу.

8) Акат митрополитов из Даља од 14 јула 1762 г. упућен „началном протопресвитеру“ карловачком. (Акат сам добио на употребу од Г. проте Дим. Руварца).