Dositej Obradović u Hopovu

| ||

39: Доситеј Обрадовић у Хопову

жалио би, што не зна латински језик, којега је почео био мало учити и знао је неколиио дијалога илити разговора, пак би и све преда мпом говорио и толмачио би ми п“.12) Овака стилизација не упућује на пеко редовпо поучавање, него више на пријатељску дружбу. Али се по овом признању Досптејеву видп, да је Василије утицао на његово образовање, ако више на, а оно као саветник и подстрекач.

Чули смо папред, да су некоји монаси учили,

као монаси, карловачку школу.!3) Чинп се да ово пије често бивало, Није ми познато шта је одлучивало при избору мапастирских пптомаца за карловачку школу. Чудно је д' митрополит пије у школу упутпо Доситеја, који је дао доста доказа да воли књигу и науку. Особита прилика за то беше онда кад је Доситеј враћен пз Ирига, камо га је послао Теодор да учи латински, у манастир. Али митрополит пије овога марљивог латинца позвао у Карловце у школу, пего га је упутпо Василију да га учи латински. Како је Василије тај задатак извршно, не види се ни од куда.

12) Живот и прикљученија [, 101.

13) Хоп. Цирк. Прот. бр. 5 (5 окт. 1149): „Понеже подљ благословенемљ Божјимљ и покровомљ преч. Богородицњег школљг здђ начало свое вчерашнаго дне начаша, настоштже да и млади еромонаси и дакони и монаси ваши равно ако и мтсти сватценницљ: обучалотеа.... того ради позвмваемљ препохоби ваша вебхђ мон. пгумени, да вђ градушши понеделникљ т, е. 9 сего веи здђ при нами обрететесл, еже сложно договоритисл п наредитиса за жилшце и пицу и прочи потребвг отљ монастврен на науку приходити имушихљ, занеже наша воли естб,да онђг по мтрекихђ домфхљ не жителствујотљ“. 11 дец. иште Јефтимије Радосављевић по један дукат од манастира „за трошак учеником и питомцем своимђ“ јер, вели, сви добро знате „да отђ мон, вашихљ ученике здђ при учени вљ карл. школђ имђете“. У Хоп. Цирк. Прот. има још циркулара који се тичу школе, али се нигде више не спомињу ученици манастирски, него се највише траже т. зв. „школски новци“, а једном 20 апр. 1158 се позивају братија на испит (Позив. на испит из г. 1195 види „Срп. (ломе 1904 стр. 468).