Dositej Obradović u Hopovu
Глава ХЛШ Образовање Доситејево у Хопову 855 имбти прав разумђ, дбланти умнаго всегда требуетљ“. „Тбиже паче вебхљ добродфтелс! да предпочтени будутљ разумђ и разсужденје; се бо естђ начало и вина веему благому. „Разуму во всемљ послбдум а пе безеловеснои похоти.“
Узор је овом делу „Лествица Јована Схоластика или Климакса. У главама Алфавита дутовног пзведена
је буквица духовног живота која води к моралпом
савршепству. Алфавит је написан с осећањем, с великим одушевљењем за духовни живот и знањем тога живота. Он је био омиљена лектира подвижницима.
У предисловију напомиње Исаија Копинеки : „Краткими же стихослогми написашаси сја главизиг, ако да возможетђ кто удобђ изљ устђ наврскнути себћ вљ требоваше страстнаго сопротивоборца: пе веегда имђни врема взирати вђ саму: книжицу.“ Даље саветује читаоца „егда кто наппаче кост) страстпо боримљ п ратуемђ будетђ , да нађе у књизи главу где се о тој страсти говори те да прочита, шта се тамо као лек наводи. Ово упутство неколико подсећа на Доситејеву напомену у Ижици од 11770: године, да се читалац не лакоми и да не хити како ће је што пре очитати, него потенану, лагано. „Доста ти је па дан по једно слово очитати, укорењујући у мозак што си очптао“.
Прва лектира Досптејева кад је дошао у манастир, и дуго време најомиљенија, беху житија светитеља. „С каквим усердијем и топлотом срца сам читао и све од речи до речи упамтио!“ Он је житија „не читао, како се чита, него са свим грлом гутао и
прождирао“ и „веровао како год евангелије“ и над њима
је „тако горко плакао, да је вид очни покварио.“ Он их је
сва не само очитао неколико пута), него их је сва накратко исписивао; тако их је сва знао као наизуст. Кад је после две године дошао к себи из монашког
__ 35) Види Белешке о Доситејевој лектири у Хопову бр. ХТ на крају ове главе.