Dositej Obradović u Hopovu
о 29
Глава | Генер. визитација Фрушкогор. ман. 1758
ћега месеца је послао комисију у којој су били архимандрит Вићентије; раковачки архимандрит Никанор и игуман Исаија. 21 августа је била комисија У Хопову. Никапор је примао од хоповеке братије све
покретпо и непокретно имање „во обшцество“:; свако,
је по реду казивао шта има и предавао, те се уписало у протокол. Дотле су друга двојица потанко истраживали, шта је дужан манастир „отљ обшцества,“
а шта поједини калуђери. И о том се зготовио тачан“
заппепик, којега је препис уведен у манастирски саборви протокол.'") Што је тада рађено у Хопову, зацело је пи у исталим манастирима.
У Хопову је том приликом предато у општину 951/, метика винограда, преко 1400 дрвета шљива, 5 коња са седлом, мпого винских и ракиских судова и којекаких котлића, сахана, тепеија, калајлија, тенџера и кашика. Калуђерима је остављен само собњи намештај, одело, креветне хаљине, књиге, крстови и слачне ствари.
Манастир је имао дуга 936 Форината и 53 новч. Од овога је огромна већина био зајам ради оправке п дозиђивања зграда, м дуг разним мајсторима за радњу и трговцима у Иригу, Карловцима, Варадину п Новом Саду који су дали материјал. Једна интересна позиција у овој „штпециФикацији“ дугова гласи: „Корана Вбића у Ириг5 68 Ф. 50 кр. что позашмили и потрошили о визитаџи Ихљ Преоевценства“ !
Да се види каке су раскрајке имали калуђери, навешћу два примера. Архимандрит хоповски хаџиЗахарија био је дужан у Новом Саду Арменину Жиназину за чоху 20 Фор., грцима Живкуп Георгију које ва што 20 Фор., Јоану Матићу у Карловцима за чоху 17 Фор. Христофору Жефаровићу за набедреник 40 фор. Јеромонах Теод»р Милутиновић (потоњи поочим Доситејев) био је дужан Лави Дебелом у Новом Саду ва чоху 11 Фор., Војину болтаџији у Новом Саду за
18) Хоп. Саборни Протокол, на првом месту.
=
а
је“