Društvo Svetoga Save. 2

28

Овом приликом морам поменути да садања управа „Друштва св. Саве“ не мисли, да се само издавањем једног зборника одговара потпуно 2-тој и 6-ој тачци статута. Она је и сама, а и по предлозима, који су јој долазили с разних страна, помишљала, између осталога, на јевтино и према друштвеном задатњу удешено издање срп. народних песама, на уређење једнога календара (по предлогу из Војводине), на печатањо моралних и религиозних прича (по предлогу из Далмације), на уређење и издање српског Плутарха, живота Срба светаца и т. д. Али једно то, што је друштво истом у свом стварању; друго, што се очекује да „Друштво св. Саве“ добије бесплатну или бар олакшану штампу: управа се није могла упуштати у сирему каквог другог књижевног рада осем једнога зборника.

Ово решење главног одбора да издаје зборник поучних и популарних радова, имајући освештања, у статутима друштвеним, наишло је на одобрење код већине чланова нашег друштва; ипак ми је дужност поменути, да је због тога један пододбор дошао у опреку с главним одбором. На име, ваљевскоме пододбору није било по вољи издавање друштвеног зборника, ни његов назив „Браство», а нарочито се није могао сагласити с решењем главног одбора да се књижевни радови награђују.

Ја већ рекох зашто је главни одбор решио, да се издаје зборник популарних књижевних радова. Да ли се књигом и списима може утицати на гајење националног осећања и на ширење