Džuboks magazin
BITLS I DANTE NAVIKLI smo da sliku Bitlsa vezujemo za velike koncertne dvorane i tinejdžere koji glasno izražavaju svoje oduševljenje. Medutim, posle jednog dogadaja u Londonu, Bitlsima treba priznati njihove ozbiljne kulturne ambicije. Protagonista dogadaja bio je Pol Makartni, pevač i gitarista kvarteta; a dogadaj se odigrao u Italijanskom kulturnom institutu u Londonu. U jednoj sali Instituta italijanski kompozitor Lućano Berio ilustrovao je svoju poslednju kompoziciju elektronske muzike, pod nazivom „Poruka Danteu”, kada je u salu, zajedno sa dvojicom dugokosih prijatelja, ušao Pol Makartni. Trojica mladića sela su u prvi red i pažljivo slušala Berija. Makartnijeva pojava je ovako prokomentarisana; „Bill smo iznenadeni kada smo ga videli kako ulazi. Nlje postavljao pitanja, verovatno zato što je tema specifična i rezervisana za stručnjake elektronske muzike. Ali, bio je veoma zainteresovan. Pre odlaska, razgovarao je s kompozitorom Beriom”. Možda prisustvo Pola Makartnija predavanju o elektronskoj muzici ne treba da izaziva iznenadenje. Mladi Bitls svira električnu gitaru.
„ZLATNI DEtACr* U VELIKOJ BRITANIJB NA POZIV predsednlka organizacionog komiteta Cerčilovog memorijala, ansambl „Zlatni dečaci” boravio je deset dana u Velikoj Britanijl. Prilika, koja se do sada nije ukazala nijednom jugoslovenskom vokalno-instrumentalnom ansamblu, ukazala se „Zlatnim dečacima”: Slobodan Stefanović (ritam-gitara i vokalni solista), Velibor Kacl (solo-gitara), Dušan Banović (bubnjevi), Vidoje Brajević (bas-gltara) i Predrag Lukić (orgulje). „Zlatni dečaci” izvodili su svoj klasičan repertoar, narodne pesme u obradi, francuske kompozicije i nekoliko zabavnih melodija u svom aranžmanu, a o pojedinostima njihovog boravka u Britaniji pisaćemo u idućem broju. Na slici: Jedna od poslednjih nroba pred polazak.
KURIOZITETI ŠVEDSKI PROTEST „Nju mjuzikal ekspres” objavljuje zanimljivo pismo čiitaoca iz Svedske: Sven Johansson (Ostra Emtervik, Sweden): Pre nekoliko dana švedska grupa „Tages” stigla je u Englesku. U programu je imala nekoliko koncerata na britanskoj televiziji i ugovoreno sviranje u nekim londonskim klubovima. AH, naravno, to im je bilo zabranjeno. Kažem „naravno”, jer ovo je četvrti švedski orkestar kome se dogada isto. Grupa „Tages” je jedna od najpopular-nijih u Svedskoj, koja je na našem „top ten”-u imala šest ploča za poslednjih goddnu dana. Prema tome mogli su za vas da budu interesantni. Otkad je Britanija preuzela od Amerike primat u zabaivnoj muzici, postalo je nemoguće bilo kojoj s'tranoj grupi da dode u Englesku. Svima bez razlike se uskraćuje „dozvola za rad”. Sto se onda žalite što vašim pevačima i orkestrima Amerikarici ne dozvoljavaju ulaza,k u SAD. Krajnje je vreme da malo pogledate ,,po vašoj kući”.
MENIUHIN I BITLSI Prilikom nođavnog gostovanja čuvenog violiniste Jehudi Menjuhina u Jugoslaviji, grupa novinara ga je intervjuisala na aerodromu „Beograd”. Donosimo izvod iz ovog intervjiua. Na pitenje: „Sta mislite o muzičkoj omladini” Menjuhin je odgovorio: Pitanje je vrlo široko postavIjeno'. Muzioke omladinie ima više. znam onu koja puni koncertne dvorane i vrlo kvalifikovano ocenjuje dostignuća umetnika. Oni su u boIjem položaju nego što su to bill njihovi očevi, jer su im danas dostupni snimci, iploče i drug! material koji ranije nije postojao. No, postoji .1 druga wsta muzičke omladine koja se često poistovećuje s izvođačima, koja vrlo spontano i iskreno učeatvuje u oduševljenim izlivima muaiokog izraza. Sta mislite o Bitlsima? Veoma ih cenim. Možda ne to-I'iko njihova dostignuća u umetničkom pogledu, koliko njihovu spontanost izvodenja i eposobnost iskrene interpretaoije popularne muzike.