Džuboks magazin

Soni i Šer

■ Soni i Šer * •»spadaju u mali broj umetnika su uspeli da ispune do poslednjeg mes ta čuvenu „Ноlivudsku kuglu” (18.000 mes ta).

AMERIČKA "LILI MARLEN"

Svet zabavne muzike zahvatio je nov talas angažovana muzika. Kompozicije sa antiratnim i socijalnim temama privukle su veliki broj efninentnih interpretatora s obe strane Atlantika. Bob Dilan, Beri Mek Gvajr, Donovan, Mann i drug! povezani su s tim pokretom. Novi talas je dobio i naziv „PSP” (po početnim slovima reči: Pop Stars Protest: Protest zvezda zabavne muzike). U svetu se razvila velika polemika o tome da li pevači, i koliko, treba da se mešaju u politiku. Normalno, pobedilo je mišljenje da ne postoji oblast javnog i kulturnog života jednog naroda ili zemlje, koja nije povezana s njenom spoljnom i unutrašnjom politikom. Ipak „PSP” nije uživao podršku zvaničnih organa u nekim zemljama, čak je u nekim američkim saveznim državama zabranjivana kompozicija „Veče uništenja” (Eve of destruction) u interpretaciji Beri Mek Gvajra. Još jedan primer pokazuje koliko je politika sastavni deo svega, pa i muzike. Nezadovoljni stanjem u Vijetnamu, Amerikanci cine sve da svojoj naciji prikažu to stanje ružičastim. U tom smislu je naden i jedan eksponent. To je stariji narednik specijalnih jedinica „Zelene beretke”, po imenu Beri Seđler. Dvadeset petogodišnji vojnik, koji se iz Vijetnama vratio na lečenje u SAD, snimio je ploču sa kompozicijama „Balada o zelenim beretkama” (Ballad of the green berets) i „Pismo iz Vijetnama” (Letter from Vietnam). U prvoj kompoziciji se veličaju pripadnici specijalnih jedinica armije SAD koji su, kako tekst kaže, „najbolji koje Amerika ima”. Veoma banalan tekst ima jedan jedini cilj reklamiranje američke armije. Ako dodamo da je melodija bila i ranija poznata, pod imenom „Skotska balada” (Scotish ballad), onda je utisak još lošiji, Ništa bolja nije ni druga strana, ona čak još direktnije aludira na to „како u Vijetnamu nije baš tako loše”. Kompozicija bez ikakvih obeležja, sa tekstom u stilu: „ ... dok su mitraljezi pucali, ja Sam sanjario o tebi!”, „Pismo iz Vijetnama” je dopuna ploče na istom nivou, ili ispod nivoa. Sa vladinim blagoslovom ploča Beri Sedlera je postigla izvestan uspeh u SAD, se u zemljama Evrope čuju sve češći protesti protiv emitovanja tih snimaka. Sta više, neki popularni interpretatori, kao Mik Džeger i Erik Bardon izjavljuju kako bi Beri Sedlera trebalo vratiti u Vijetnam kad mu se tamo toliko dopada.

Borislav MITROVIC

Zar nisam u pravu?

„Niko mi ne može suditi” (Nessuno mi puo giudicare) u intrepretacijji Katerine Kazeli i Džina Pitnija, mesecima se nalazi na vrhu lista popularnosti u Italiji. Pravi pobednik festivala u San Remu opet je utvr den tek posle festivala.

Ovih dana će, verovatno, izaći ploče naših poznatih interpretatora zabavne muzike, sa melodijama kojc su u svetu bile popularne prošlog leta. Period od godinu dana je kod nas uobičajen! (?). Pišući ovu rubriku slušam I program Radio-Beograda. U jednom trenutku spiker objavljuje trio Springfilds i njihov novi hit „Hajdemo kući” (Come on home). Trio „Springfilds*’ je prestao da postoji pre tri godine!!!

Britanski ansambl „TRUTH” post!gao je uspeh interpretirajući kompoziciju Bitlsa „Devojka” (Girl). Njihov novi snimak nosi naziv „Idem da spavam” (I go to sleep) i... izgleda da su ova dva Londonca bila u sličnom stanju u toku snimanja, jer je nivo produkcije problematical)! Ansambl „Bijele strijele” prestao je da postoji. Steta!

Britanska pevačica Džeki Trent je prošle godine pevala kompoziciju „Gde si sada” (Where are you now). Danas hi joj trebalo postaviti isto pitanje,

KRCKO ORAŠCIC

19

шм