Ekonomist

404

Истраживање 0 узроцима високе каматне Столе.

Висока каматна стопа која постоји код нас још од свршетка рата добила је сасвим други изглед од тренутка када је Држава престала да се задужује код Народне Банке, т. ј. када се престало са новим емисијама. Узроци који данас утичу на величину каматне стопе сасвим су други од оних који су утицали у доба инфлације. Како је пак почела да се изводи политика дефлације а каматна стопа је и даље остала иста, ако се није и повећала, то је од непобитне важности

испитати те узроке, који косе нормалан развој економских _ односа.

Поред тога важно је истраживати узроке, због којих је данас величина каматне стопе неподношљива, готово свима дужницима, док је за време инфлације, и ако приближно иста, не само била лако плаћана, него је још готово свако имао рачуна да се задужује чак и за конзумтивне сврхе илда плаћа ту велику камату.

И ако је већ толико говорено и писано O инфлацији, мораћемо се ипак вратити у то доба и изнети у кратким потезима узроке скока каматне стопе.

Када вредност новцу непрестано пада, услед великих и непрекидних емисија, цене неминовно скачу, т. ј. куповна моћ новца је све мања и мања. Отуда тежња готово целога света да у таквих приликама што пре истури новац изруку и добије у замену какво економско добро, којега је вредност стална, или добро, које има ма и тренутну употребну вредност (компонације). Сви троше више но обично, а на страну се готово ништа не оставља. О штедњи нема ни помена. Никоме и не пада на памет да чува или пласира готов новац, јер ће после кратког времена изгубити у капиталу, услед пада вредности новца, можда и више него што износи камата примљена за то време на пласирани новац. Отуда у таквим приликама скакање курсева свих хартија од вредности, које се много: траже, јер њихова вредност не пада са падом вредности новца. У тим моментима не гледа се на принос од хартија од вредности (дивиденду); то је тада прилично споредна ствар. На против будно се прати кретање њихове берзанске вредности.