Ekonomist
683
се неколико банкарских фирма које су конкурисале између себе. За' време тих преговора берза је стално реагирала смањивајући у Београду сву страну валуту: у марту када је зајам био одобрен; у јуну када је уговор о зајму био склопљен и напослетку у септембру-новембру, када је зајма био 'делимично“реализован. :
Од децембра курс долара понова је почео да се диже и у јануару је доспео до незапамћене висине од 110—112 динара, када је нов Министар Финансија одлучио да сврши са системом-административног утицаја и да затим пређе на систем девизне политике и интервенције Народне Банке · на Берзи, о чему смо већ раније говорили.
По кретању курса видимо како се дуго није могло умирити усталасано море берзанских операција, настављајући да тежи ка цифри 100 динара за долар. Тек од друге половине 1928 г. утврђује се постепено стабилност динара са тенденцијом ка дизању. Нарочито јасно се то показало 1994 год. и 1925 год.
О узроцима те стабилности и те тенденције курса динара много се говорило и писало, и свако ко је пратио то писање добро памти све те узроке: пре свега, равнотежа државног буџета и активни трговачки биланс.
Морам да приметим, да та два веома важна економска узрока не могу непосредно утицати на курс динара, већи с тога што су ти узроци баш економски, а нису чисто валутни.
Разуме се да је од велике важности, што су цифре извоза из Краљевине порасле и напослетку биле изнад цифара увоза; услед тога у земљи на новчаној пијаци мора да остане нека обиљност страних девиза. Али с друге странегне треба заборављати, да активни трговачки биланс не сачињава већ и активни платни биланс, који до сада није тачно одређен; и ако ми цифрама увоза робе придодамо још и новчане исплате за државне дугове, расходи за стране поморске возарине при довозу робе и трошкове путника у иностранству, онда можда и неће бити никакве платне активности.
Исто је тако и са бездефицитним државним буџетом: разуме се да то сачињава азбуку сваког буџета; али је састављање буџета једно, а друго је његово извршење. Накнадни кредити и то у веома великим милиардним сумама, већ су се