Ekonomist
690
тише у новим условима и новим ценама и новац добија пређашњи свој облик обичног оруђа за промену робе; зарада се такође изравњује према новим ценама.
Али за то време, док се нова процена робе и зараде није утврдила, држава добија неку корист од MUNICIJE за задовољење својих буџетских потреба. i
У томе се заиста крије извесна превара становништва, које није навикло на нове цене и које и даље рачуна на паре, док други, а међу њима и држава, већ одавно рачунају на динаре.
У том смислу емисиони приход Државе од инфлације је неморалан.
Пошто је емисиони приход Државе од инфлације заснован увек на незнању становништва, то је он редовно кратковечан, пошто нема незнања које се не би кад тад открило.
И тако, према нашем мишљењу, 'и тврђењу. из овог стања инфлације новчаница може извести само-законита -девалвација. А то се тим пре може остварити, пошто се наш новчани систем круно-динара већ преживео, и не одговара приликама садашњег доба и потпуно се "може понова заменити са динарима, али наравно са динариме пуне вредности.
Противници такве девалвације говориће, да та мера није морална. Али они су задоцнили са том моралном предиком, пошто је исту требало држати онда када су се пуштале излишне новчанице а не сада, када су исте већ пуштене и када су обориле курс динара.
Нама ће се рећи,«да је потпуно могуће опстати и без девалвације постепено дижући курс динара до његовог злат- | ног паритета па ће нам се чак и навести начини тог дизања: прво могу се продати државне домене и исплатити Народној Банци државни дугови; друго, може се учинити зајам на страни ради појачања металног фонда Банке; напослетку, треће, дати могућности да се у току времена појача курс динара услед повољних економских услова у земљи.
Да прегледамо сва та три начина за дизање курса динара до златног паритета и да видимо у колико су они употребљиви на пракси.
Ја сам стално изјављивао у својим чланцима да је залога' државних домена у Народној Банци ради осигурања