Ekonomist
30
se sve očekivati od državne pomoći, već treDa i vlastitom snagom rešavati krizu. Ključ za to rešenje leži n sniženju mprodmwPcionih fFOSŠROVa.
Naša industrija oseća u punoj meri pritisak današnjeg načina eksploatacije, kod kojeg je na kupca svaljen sav teret olvaranja šuma pomoću izgradnje šumskih prometala novcem, |koji je vrlo skupo plaćen, ili ga uopće nema u dovoljnoj meri. Oseća se nadalje teret visokih nadnica ı traži se odušak u spuštanju radničkih plata, što dovodi do širajkova u najvećim preduzećima Bosne i Slavonije. Sad se konačno osvećuje i ona lakoumnost i špekulacija na pad dinara, usled čega su sirovine prošlih godina skupo plaćane, a danas su ceme poluprerađevina pale, pa se ne nalazi računa kod prodaje prerađenog drveta. Osvećuju se još i trošenje svih prihoda za vreme dobre konjukture bez ikakovih ušteda na račun slabijih godina.
Sasvim je razumljivo, da je u takovoj situaciji teško snižavati produkcione troškove ı menjati čitav sistem proizvodnje, pa se krivo sva pomoć očekuje od Države. Ali ovoj pomoći stoje na putu velike poteškoće, u prvom redu finansijska politika, koja je bazirana na ravnoteži državnog budžeta te se iz fiskalnih razloga zavlači s takovim merama, koje bi poremetile ravnotežu drž. budžeta. Usled toga je donekle zakasnila pomoć Države.
Od 15.-IV uvađa se ponovo deklasilikacija trupaca za domaće pilane; uvodi se poptist zaizvoz drveta iz Slovenije preko Karlovca; od 20.-VIi dolazi nova carinska tarifa, koja se od 16.-VII snižuje za 50%; od 1.-VIII daje se oko 30% za izvoz drveta, a od 1.-X stupa na snagu nova železnička tarifa koja predviđa znatne olakšice drvnoj industriji. Sve te olakšice dolaze do izražaja u diagramu izvoza kod meseca avgusta ı oktobra, ali nisu same po sebi dosta jake, da diagram podignu na prijašnju visinu to Više, Što su ii popusti došli u oreme, &ad Je već izvozna sezona bila na izmaRu•
Iz svega ovoga vidimo, da je eksport drveta, koji je u predratno vreme bio u prvom redu funkcija konjukture, postao u poratno vreme funhcija valufe. a feh u druoom redu funkcija Ккопјиктите. Vidimo nadalje veliku važnost izvoza šumskih produkata u pojačavanju aktlivnosti naše trgovačke bilanse, radi čega moraju svi pozvani laktori nastojati, da se kriza spreči ı izvoz šum. produkata unapredi. Sva je sreća, da je ova kriza došla u doba dobre