Ekonomist
Ако разгледамо написе по овом предмету у нашој дневној и повременој штампи, доћићемо до следећег сазнања.
Противници поправке (одн. брзе поправке) динара изјављују двојаку бојазан: (1) да ће поправка динара оштетити у јачој или слабијој мери све групе дужника; и (2) да ће поправка динара имати за последицу смањење државних прихода управо немогућност наплате буџетом предвиђених прихода и у вези с тим за последицу поремећај буџетске равнотеже.
Како стоји с једним и другим приговором >
1. Оштећење дужника услед поправке динара.
Противници поправке динара тврде, да сваки скок динара погоршава положај дужника, и то тачно у сразмери у којој се динар поправио.
Као доказ за ово тврђење даје се следеће објашњење. Дуг од рецимо 100.000 папирних динара представљао би данас задужење од 10.000 динара у злату. Ако би се сада папирни динар поправио са 20, 50 или 1009/, дуг у злату повећао би се аутоматски на 12 — 15 — одн. 20.000 динара, — услед чега би дужник претрпео штету од 9—65 одн. 10 хиљада динара у злату.
Цело горње објашњење, изузев закључка, тачно је. Дуговање у папирном динару мења се, мерено у злату, аутоматски са променом курса динара (тачније са променом ажије): ако се курс папирног динара поправи, номинални износ дуга у злату повећаће се; ако курс динара падне, дуг у злату смањиће се.
Али, и то је потребно нагласити, ово аутоматско пове нање односно смањење цифре задужене у злату, не мора увек значити оштећење (осиромашење) одн. коришћење (обогаћење) дужника, или ако то и значи, то оштећење одн. коришћење не мора ићи упоредо, у истој мери, са процентом повећања дуга. Да ли ће се од једног дужника, услед промене у цифри његовог. задужења у злату, променити и његово имовинско стање, зависиће од тога, да ли је, та промена изазвала или не, одговарајућу промену и у његовом билансу.
Да ово мало објаснимо. Стварање једног дуга или је последица, или. ће имати за последицу стварање једне активне позиције у билансу дотичног лица. Пр.: купљена је роба на кредит; узет је зајам, да се купи (сазида) кућа, дугу књиженом