Ekonomist

209

bi ona mogla podnjeti nove poreze, dapače sve se mora poduzetda se porezi čim prije snize ı to znatno. Kod ovakovog stanja uvadati prirez od 50%, na državne direktne poreze znači, prvo našu privredu Još Jače uništiti pod teškim financjalnim teretima, a drugo na oblasne samouprave natovariti Jedan strašan odijum svih onih koji će morati snositi taj prirez. Već sada kod nekih poreza, obzirom na razne prireze, mvalidske ı komorske poreze, te općinske prireze, visma poreza znatno Je veća nego što Je prihod pa kako će lek biti kad dođe novi oblasni prirez od 50%/. Na ovaj način naše samouprave,u prvom redu oblasti,neće moći razviti nikakovu veću djelatnost iz Jednostavnoga razloga što ni Jedna oblast ne će imati kuraži da pod ovim prilikama udari Još ı Jedan prirez na dosadašnje poreze.

Doduše u «lanu 73 zakona o oblasnim samoupravama predvideno Je da oblasti mogu udariti posebne poreze ı takse. Nu budući da je država već udarila poreze na sve ono što je iole bilo prikladno da se oporezuje teško da će nešto preostati ı za oblasti. Osim toga svaki novi porez,svaka nova taksa teško pogađa našu privredu koja ne može da snosi nove porezne terete dolazili oni u formi novih poreza ili prireza na već postojeće poreze.

Prema tome pitanje financiranja naših oblasti treba postaviki na drugu bazu, na bazu koja neće u većoj mjeri opteretiti našu privredu a koja će oblasti staviti na raspolaganje potrebita sredstva. U tom pravcu imamo dva izlaza. Ili neka se prihodi izvJesnih poreza sasvim prepuste oblastima, ıli neka se od izvjesnih poreza dade jedna participacija oblastima.

Govoreći konkretno, mi držimo da bi se primjerice prihodi od zemljarme a djelimično ı prihodi od kućarme mogli sasvim prepustit! oblastima. U prvom redu što će glavna zadaća naših oblasti biti podizanje naše poljoprivrede pa је ı najispravnije da prihodi poreza na zemljište se upotlrijebe za podizanje poljoprivrede Da bude jednakost u oporezovanju zemljarine ı kućarine država bi imala odrediti vismmu poreza, ı načim uplate samo Što bi se prihod od tih poreza prepuštao oblastima. Kod podjelbe DVOpP poreza moralo bi se uzeti kao myjerilo visina poreza Која је plaćena u pojedinoj oblasti, Jer bi se time tačno vodilo računa o ekonomskoj Jakosti pojedine oblasti.

Drugi bi naćin bio da oblasti sa izvjesnim percentom participiraju na mekim porezima. U Njemačkoj ı Austriji čak od po-

Економист 14