Evropa i vaskrs Srbije : (1804-1834) : s jednom kartom u boji

340 ЕВРОПА И ВАСКРС СРБИЈЕ

он зимује у Једрену, он је, 2. октобра, пустио депутате да продуже пут и замолио их да му јаве, ако што буду о томе сазнали.

Депутати су стигли у Једрене, 4+--октобра. Дибић их је истога дана лепо примио. Изјавио им је да неће напустити турско земљиште, док по царевој жељи не обезбеди благостање срлскога народа и његовога старешине. Препоручио им је дау Једрену сачекају ратификацију уговора о миру. Обећао им је да ће руском посланику, када буде пошао у Цариград, наредити да поради код владе да комесара за границе што пре изабере и да ће гледати да одреди још и једнога комесара Руса. За све даље разговоре Дибић је депутате упутио на руске пуномоћнике графа Орлова и графа Палена, којима су били поверени дипломатски преговори с турском владом. Приликом пријема код графа Орлова депутати су сазнали да је турска. влада већ издала хатишериф за Србију, да он потпуно одговара одредбама. Букурешког Уговора и Акерманске Конвенције и да је већ послат београдском везиру. Двадесет седмог октобра граф Орлов им је предао препис хатишерифа а сутра дан су свечано измењане и ратификације Једренскога уговора.2)

Пошто је маршал Дибић, 20. новембра, отишао с главних штабом на зимовање у Бургас а граф Орлов с Бутењевом у Цариград, ради преговора с турском владом, до доласка посланика Рибопјера, Ђ. Протић и А. Петронијевић пошли су, такође у Цариград и тамо су стигли, 26 новембра.

Међутим турска влада је већ покушавала да отпочне послове са српским депутатима, који су пред рат задржани, као таоци, у Цариграду. још 23. октобра дошао је био к њима. један турски чиновник и одвео их секретару Реис ефендијеОвај им је предао један акт и објаснио им да је то хатишериф који су тражили и да им се дају још шест „кадилука . Депу= тати су одговорили да им је, још у доба када су обавезе (сенети) измењани између Милоша и турске владе, пуномоћије одузето и да тај акт, услед тога, не могу примити без нарочите наредбе из Србије. Истога дана секретар Реис ефендије одвео их је начелнику министарства иностраних дела, али депутати су остали при ранијој изјави. После четири дана позвати су понова и тада их је примио сам Реис ефендија. Поред осталога он им је тада наредио да јаве Милошу да влада пристаје да се питања о данку и о границама, која нису коначно уређена хатишерифом, решесу Цариграду или у Београду и да то треба учинити што пре, пошто је влада вољна да Милоша једанпут награди за његове заслуге >)

Овако држање депутата није се допало Милошу и оним је

ускороза тим послао наредбу да хатишериф одмах приме. Услед

ту Ђ. Протић и А. Петронијевић М. Обреновићу, 28 октобра 1829. (Исто. 126—127).

2) Исти истоме, 29 октобра 1829. (Исто. 129).

3) Депутати истоме, 26 и 27 октобра 1829. (Исто. 141—143).