Evropa i vaskrs Srbije : (1804-1834) : s jednom kartom u boji
34 ЕРРОПА И БАСКРС СРБИЈЕ
депутације. Долазак у Петроград (Т новембра 1804). Поглед на источну политику Русије од Јашког Уговора (1792—1804). Аустрија и српски устанак. Аудијенција депутата код кнеза Чарторијског. Савет руске дуо ЊЕ Повратак депутата (26 децембра 1804). (0 Це Половином септембра 1804 кренули су српски депутати на ; пут. У Букурешт су стигли 29 истог месеца, представили се тамошњем руском консулу и-известили га о циљу свога путовања. Ту су им, по наредби влашког кнеза Ипсилантија, дати пасоши. Исти корак учинили су и у Јашу. Бојећи се да не падну у руке турској полицији, руски консул им је одузео све хартије, дао им нове пасоше, у којима су били означени као = с“ 5 „молдавски трговци и саветовао им да одмах продуже путовање и да гледају да се што пре дохвате руске границе. Они су тај савет послушали и једва су успели да избегну испред молдавских полицајаца, који су били послати у потеру за њима.
После кратког карантина у Могиљеву, депутати су наставили путовање. Задржали су сеу Каменец-Подолску да се представе великом кнезу Константину; затим у Кијеву, где су учинили посету гувернеру и дивили се вароши и црквама. Одатле су отишли у Харков. Ту “су одсели код жене капетана Чардаклије. У тој вароши упознали су се са двојицом Срба, родом из Угарске, који су били професори университета и одлучили су једнога од њих, Тодора Филиповића, да напусти своју службу и да пође с њима као секретар и тумач. Депутати су се зауставили и у Москви да се надиве вароши и Кремљу. Како су сазнали да кнез Прозоровски, један од „руских магната“, станује у околини, Ненадовић и Филиповић посетили су га и молили да посредује код руске владе у корист њихове мисије. У Петроград су стигли тек 7 новембра. Чим су ушли у варош, пришао им је један полицајац, који им је био послат у сусрет и одвео их у хотел „Нови Париз“, где им је био спремљен стан. У вече је дошао у хотел један официр, узео им пасоше и препоручио им да не излазе на улицу, да их не би опазили страни агенти.
Дирнути живо пространством руске земље, којом су пропутовали, величином и лепотом вароши и њихових грађевина, нарочито њихових цркава, српски депутати су добили грандиозан утисак о снази Русије и гајили су најлелше наде у резултат своје мисије. Очекујући да их министар прими, они су веровали да једна тако моћна словенска и правослазна царевина неће пропустити а да један братски народ исте расе и вере не узме у одбрану од насилника Турака. Али, они су били почетници у политици а политика, у том тренутку, није допуштала да тако лепе наде буду остварене.
Јашки уговор, који је био закључен између Турске и Русије, 10 јануара 1792, зауставио је развитак источне политике Катарине [. Освојења, која је Русија остварила на рачун Турске у ХУШ веку, зајамчена су јој била тим уговором. Она је била посела северну обалу Црнога Мора до Дњестра, Црно__