Filatelista

запажено много боја код основних марака овог издања са претиском, _ које боје ми нису познате на маркама без пре тиска. у

Као нарочито лепе боје греба да споменем следеће:

1) Код вредноте од 12—— динара тамно љубичасто-ултрамаринску боју, која се у знатној мери и упадљиво разликује ол свих осталих нијанси боја код ове вредноте. 2) Код порто марке (са пцретиском од 3—= динара чоколадно- смеђа боја: је настала услед „ириса' код неких табака. Упадљиво се разликује и од најтамније нијансе јоргованасто-смеђе основне марке.

3) Код исте вредноте од 3—- динара — (порто) — услед „„ирис-а'. настала је „тамно-кестењаста" боја, свега на 10 марака (први окомитиш ред) једног табгка. Ова је боја до сада најређа и као специјалитет су најмаркантнији примерци у погледу варијације боје кол свих наших марака издатих после 1944. године.

4) У истој порто-серији, код вредноте од 4— динара ретка је светло-јоргованаста боја, од које је исто познато ло сада само 40 комада, насталих мелед „ириса“.

5) Код провизорног издања (на служ-= беним маркама) најређа је светло смеђа боја код вредноте од 3/8 динара, од које

Можда ће неки ол апецијалиста ставити примедбу, да не би требали уврстити ове реткости у табеларни преглел уз

ову обраду; међутим мишљења сам да је потребно да се то уради, а као најбољи доказ тому је упоређење овог излања са првим маркама Југославије из 1919. године т. зв. веригарима“ —- код којих су регистроване веома интересантне -б0је. од којих је познато само по неколико десетинка комада — као н. пр. 40 динара олив-жуте боје (књиготисак), који је познат под називом „осјечка четрлесетка“

- — јер је у Осјеку своједобно пронађено

неколико табака ових марака. кол којих је само горњи ред арка боје уљасто-жу= те, док су сви остали водоравни редови нормалне боје.

ИМ овај чланак изнобим, да бих упозо= рио све наше другове филателисте на лепоту и разноликост специјалног сабирања и овог нашег издања. — Истолобно поновно апелујем Ha све другове, у колико су пронашли марке из овог изнетог подручја, које у приложеном _ табелару нису приказане, да ми их пошаљу ради увида и регистрације, да би на тај начин могли што пре имати потпуну слику а томе, које специјалитете треба да сакупљамо и шта је све познато нашим специјалистима код изнетих полручја, ла би касније могао прикупљени материјал послужити за базу код издања детаљни-

је познато око 50 комада, а потиче услед Jer приручника наших поштанских ма„HpHca”, = > рака. АИ ЕН

BOR. ST. MRĐA

SVETSKI POŠTANSEI SAVEZ

(ZBIRKA PO MOTIVIMA)

U jednom od ranijih brojeva iBeogradskog lista »Republikas, u iednom dopisu, u kome je bilo reči o zbirkama po molivima, postavljeno je pitanje, u koliko su te zbirke filatelističke.

Filateli{a, kao jedna od vrana kulturne ili, ako hoćete, sportske liudske delatnosti, takođe ima svoju istoriju razvijanja, napredovania i usavršavanja. Od ranijeg primitivnog i običnog MoleRcionarstva ona se razvila u nauku, u sport opšte čovečanskog značaja, koji jie prodro i u пајидајеnija i najusamljenija, mesta zemljine kugle. Razvijanje filatelije, njieno napredovanje i usavršavanie obeleženo ie raznim pravcima, od kojih je jedan i stvananje zbirki po motivima. Izdvajania zbirke po motivima iz opšte zbirke nije umanjilo njenu filateli-

stičku vrednost. Tačno ie да опа пе ргеstavlia Шаке ји п ршпот smislu te reči, ali kao iedna grana filateliie ništa nije izgubila od svojih filatelističkih osobina, kao što nije izgubila ni ona zbirka, kojia obuhvata. samo pojedine kontinente ili samo krug nekih srodnih država, a ne ceo sVet.

Zbirka po molivima ie u punom smislu

_ filatelistička zbirka, čak šta više, pretstavlia

jedan od savršenijih vidova filatelističkog kolekcionarstva, koji se javio kao posledica razvijania filatelije i razvoja u jedno obimno i opširno kolekcionarsko područje. Kod zbirki po motivima poučni momenat je više izražen, jer je pažnja usredsređena, na iedan motiv, koji se solidniie i detaljnije proučava i nauči, a, nije rascepkana na mnoštyo moliva, koje obuhvata opšta zbirka i

=