Filatelista
чања, и да се тај број још увек и стално повећава. -
Као особену реткост за вредност од ! паре Де Смет наводи, држећи се Гибонсовог каталога, примерке који су водоравни зупчани 92, а окомито остали незупчани. То су, међутим, свакако примерци, који су пронађени у макулатури, или који су приликом редовног зупчања, грешком прескочени, што се понекад догађало, и којих има и међу другим вредностима овог штамтања. инж. М. ВЕРНЕР
За сада немамо, макар и приближних, података о висини накладе овог штампања. Сва настојања у овом правцу остала су, бар до сада, без успеха. Једно што можемо са сигурношћу рећи то је да се марке првог штампања најређе виђају зупчане 12:12 са одетупањима, а да су, с друге стране,, најчешћи примерци мешовито зупчани 9/ са варијацијама од 12—121/-.
(Наставиће се)
Фалсификати марака Црне Горе са ликом кнеза Николе
Марке Црне Горе сакупља код нас веома мали број филателиста из разлога што се тешко долази до ретких марака првог издања и до безброј ретких зупчања. Осим тога потребна је велика пракса, да се са сигурношћу могу разликовати исте вредноте марака из појединих издања. Неповољно утиче на филателисте још и то, да скоро нити један каталог, осим нашег каталога „Југофилателије“ не означава вредност ових марака реално, тако да је стварна вредност појединих комада многоструко виша од цена означених у светским каталозима. Каталог „ЈУГОФИЛАТЕЛИЈЕ“ је донекле исправио неизједначеност у ценама и погрешну категоризацију по издањима из ранијих каталога, а осим тога реално је У наведеном каталогу одређена и вредност појединих комада, тако да наши филателисти сада имају солидну базу, на основу које могу изградити збирке и вршити набавку недостајућих им примерака.
Овим чланком не желим се дотаћи детаљнијег описивања марака Шрне Горе, јер студије о тим маркама су већ у нашој стручној литератури обнародоване, и то највише у часопису „Филателисти“ из 1985/1940 година у чланцима наших признатих стручњака овог подручја Др Радивовића, инж. Флека, Ђорђевића и др., већ бих желео да се дотакнем подручја, којег су се наши аутори једва до данас дотакли, а то је подручје које обухвата фалсификате марака Црне Горе. — У овом чланку задржаћу се само на фалсификатима марака са ликом кнеза Николе,
O фалсификатима ових марака се до данас и у иностраној стручној штампи мало писало, детаљније је писао о њима Кол у серији његових познатих приручника о маркама, а осим тога пише о тим фалсификатима и Фриц Билиг у 27 свески његових едиција о фалсификатима марака Европе.
Верујем да ће скоро сваки филателиста одмах на почетку, кад прочита наслов овог чланка — помислити, да се ту ради о фалсификатима ретких марака првог издања из 1874 године, али је баш чудновато, да нам фалсификати овог издања до данас нису познати, већ су фалсификатори изабрали скоро безвредне комаде марака петог издања (кат. Југофилателије“ бр. 99-35) и серију марака тзв. „допунског издања“ (исти каталог бр. 53-58).
Углавном фалсификате марака ПЦрне Горе са ликом кнеза Николе можемо груписати у три групе:
а) Фурније-ови фалсификати,
6) немачки фалсификати,
n) фалсификати непознатог порекла.
А) Фурнијеови фалсификати
Основна карактеристика је ових фалсификата, што су рађени у каменотиску, док су оригинали штампани у књиготиску. Ово је општа карактеристика свих фалсификата марака рне Горе са ликом кнеза Николе.
Боје фалсификата су доста добро погођене, тако да се неке вредноте по боји једва разликују од оригинала.
Фурније је фалсификовао само марке допунског издања (кат. „J“ Gp. 53-58).
Да бисмо могли одмах разликовати оригиналне марке од фалсификата, доста је ако запамтимо макар једну од четири битних разлика, које сам изнео на сл. 1, а које су разлике следеће:
[) у угловима марака, на орнаментима према унутрашњости слике марке окренут је мали шиљасти _ромб“, који је код оригинала пљоснат и шиљаст, док је код Фурнијевих фалсификата туп (види стрелицу на маркама од 50 новчића сл. 1).
2) код оригиналних марака је леви брк кнеза водораван, док је код фалсификата мало померен према горе.
173