Filatelista

Ћомшт пастта vidi se -Boslepenii progres ам!jacije. Cene su im veoma visoke i zbog malih tiraža sada ih je teško pronaći na Па lističkim fržištima.

Golovo svaka država izrađuje ла] fip =viona (Ovi fipovi su opisani |! робгојат и mom članku u »fFilafelisfic br. 2, 3, 4 za 1949 g.).

Profofipovi monoplana i biplana: a) avion monoplan. »Bleriof«, konstruisan u Francuskoj 1909 g.; b) avion biplan braće Wright konstr. u S. A. D. 1903 g.; v) hidroplan — monoplan »Junkers«, konsfr. u Nemačkoj 1923 g.; g) 'hidroplan a— biplan »Fairey«, konsfr. u S. -A. D. 1920 g.; d) avion na skijama — monoplan »Fokker«, konsfr. u Holandiji 1921 g.; зе) avion na skijama — biplan »Vickers-Vimy«, 'konsfr. u Vel. Brifaniji 1926 g.) ž) avion na

saonicama — monoplan A. N. T. 6, konsfr..

u Rusiji 1928 g.; z) avion na saonicama biplan A. N. T. 3, konsfr. u Rusiji 1927 g.; i) autožiro, konsfr. U Španiji 1935 g. (njegova slika vidi se na markama Španije); j) helikopfer, konsfr. u Nemačkoj 1923 g. (njegova slika vidi se na markama Libanona iz 1949 g. i Bel·gije Iz 1950 g

Triplan, sa fri para krila, konstr. u lfaliji; O se па ројихуап спој тагс! НаПје 17 1919 „до

Aerodromi, sa kojih uzletaju i na koje se

spušlaju avioni sa poštom i sa pufnicima na- .

slikani su na markama: Bugarske (Božurišfe), Rusije (Puškino ı Lenjingrad), Sarske oblasti {Sarbriken}, Švedske (Broma), Čile-a (Los Cerillos), Kostarike (Punfarenas i La Sabana), Do-

БР. НОВАКОВИЋ

minikanska republike (Sew Pedro de Macoris),

Gvatemale (La Aurora), Irana (Teheran), Meksika (Acapulco), Novi Seland (Belle Block),

Nikarague (Managua), Papue (Moresby), Peru (Limafambo, lIquifos i Las Palmas) Urugvaja (Carrasco).

Osim foga na markama za vazdušnu poštu nisu zaboravljeni ni pronalazači letećih sfrojeva, nifi čuveni asovi avijacije (pobrojani su u mom članku u »Filafelisti«).

Količina maraka vazdušne pošfe. Američki kafalog »Sanabrla« za 1950 g. navodi 9.225 komada. zvanično izdafih maraka (bez varijanafa i grešaka); poluzvaničnih, pušlenih u fečaj, maraka po ovom, kafalogu ima 1.037 komada.

Vrednost zbirke maraka vazdušne pošfe u američkim dolarima. Prva hiljada zvaničnih maraka, najjevlinijih, vredi oko S 85; druga hiljada oko S 500; freća oko S 3.000; kompleina zbirka vredi oko S 130.000; sa poluzvaničnim markama oko S 180.000; na kraju, sa мапјапата i greškama oko S 1,500.000.

Falsifikafi. Najveća količina falsifikata sada pada na marke vazdušne pošle, naročifo na one sa preliscima. U poslednje vreme (od 1930 g.) počeli su falsifikovati i jevfine vrsfe i fo u komplefnim serijama (Poljska, Estonija, Letonija, Paragvaj i f. d., Zbog čega je skupljačima pofrebno mnogo opreznosfi; sve se marke moraju pažljivo pregledafi, najbolje preko екКгрегаја (у. тој Сапак »Falsifikati maraka avionske pošfe« u »Filafelijie br. 8/10 za 1949 g.).

(nasfaviće se)

ПАРТИЗАНСКЕ ПОШТЕ

(Наставак са стране 266)

В. Дедијер описује жиг „величине обичне марке са петокраком звездом и натписом при дну »Партизан«“ „код Херцеговаца.

Бос. Петровац. Двокружни жиг са петокраком звездом и текстом „УПРАВА ПОШ. 5. ПЕТРОВАЦ“. Боја црна. (По Гартнеру).

Бугојно. Округао жиг средње величине, са петокраком звездом у средини, око које је текст „ПОШТА БУГОЈНО“. Боја црно-љубичаста, а у употреби је од средине фебруара 1945 г. Тип жига је као код Отрића (Хрватска).

Вишеград. Већи округао жиг са текстом ПОШТА ВИШЕГРАД“, а у средини мостић за датум у облику издубљеног правоугаоника, датум уношен руком. Време: пролеће 1945. г.

Горњи Вакуф. Двокружан жиг (са два удаљенија круга); у средини петокрака звезда. Текст горе „ПОШТА; доле „ГОР. ВАКУФ"; речи обострано, у средњој линији, одвојене крстићима. Жиг потсећа на жиг Бугојна (по Гартнеру).

Доњи Вакуф. Према Гартнеру нису отворене поште: Турбе, Долац, Витез, Ханкумпанија па ни Доњи Вакуф. Међутим, он доноси снимак жига, који је исти као јајачки провизорни жиг, само недостаје име поште, које је уписано руком: „Д. Вакуф“. Он претпоставља да је жиг делимично истрошен.

Дрвар. Двокружан жиг, у средини петокрака звезда, а текст горг „УПРАВА ПОШТЕ", а доле „ДРВАР“. То је, наводно, један од најстаријих жигова (по Гартнеру).

Живинице. Крајем 1944. г. и почетком

1945. г. употребљаван жиг команде места Живинице. Јајце. „У Јајцу ја била, колико је мени

познато, једна од првих редовних пошта за читаво ослобођено подручје, наравно без марака.“ Служила се жигом бивше НДХ у тамно-љубичастој боји (Карло Гартнер). Прстенасти жиг са петокраком звездом у средини; у прстену текст „ПОШТА ЈАЈЦЕ“. — Исти жиг срећемо без речи Јајце

299

х

>