Filatelista
3 Пристојњејши и безопасњејши образ писма јест чрез Посту. Уреждение пост, како је оно сад, јест изобрјетеније нових времен. До 1615 љета от рождесва Христова ние се знало у Њемецкој земљи за посте. У овоме је љету Император Максимилиан посте у Германии уредио. Вси просвештени народи имају посте и есу у междусобном сојузу по цјелому свјету. Ово јест једно от прекрасњејших и полезњејших уреждениј; ибо ако писмо не би у онаго руке дошло, на коего смо ми оное отправали, имамо ми и Право и начин тражити, гдје се оно задержало. Начин овај јесу Лауфцедуље, како их на пости зовут. Напишесе сирјеч на отвореному листу ден когда смо, мјесто гдје смо, мјесто куда смо и лице на кое смо писмо послали: кажесе, да се ово писмо изгубило, и да се зато на пости тражи. Цедулица ова предадесе на оном истом месту, гдје се и писмо изгублено предало, и от сјуду иде она од посте до посте. Когда високаја лица на менша или когда кто у своими лјели на другаго пише, јест обичај писма фФранкирати, то јест, двогубо платити, да онај, кои прима писмо, ничто не да.
Ако новце, документе, драгоцјене вешти или важное писмо на посту даемо, потребно
је узети Свидјетелство Џриемницу или Несерј55е: да ако би се случаем преданосе из-_ губило, ми тражити можемо.
Х Примечание
Посту је у Ггермании Господин от Турн увео, коего наследници Књази от Турн и Таксис и сад титло — Свјатија Римскија держави насљедственаго Постамаистера воде До 1615. љета, у кое је времја Максимилиан Император био, није у њемецкој земли от Посте знало се ничто. Џохвалному
примеру Турна сљедовао је Бранденбургски
Курфиршт Фридрик Вилхелм велики, а за њим вси прочи Германии члени тако, да је Поста после различних премјенении на онај степен совершенства дошла, на коему се днес находит.
Полза, коју дивное ово уреждение и за посланије и за рукодјелија и за терговину има тако је вејеком позната, да о Hej никто већ ни сумњатисе не може. Отдаљењејши земље предјели јесу овим начином: у сојуз дошли и Европејци, оно после мало времене знаду, что се у Асим, Африки и Америки догодило.
Израда марака код Курвоазијеа у Швајцарској
Провели смо, 21 априла, једно врло интересантно вече у Главној дирекцији пошта у Београду.
Наша Главна дирекција пошта дочекала је свога госта генералног директора пошта Швајцарске, Г. Вебера, као и управника штампарије марака Сошгуојег 5. О., Г. Гвида Есига и руковаоца филмског пре дузећа Г, Бурле-а.
Том приликом на филму је приказана израда марака у штампарији Courvoisier S. О. у La Chaux de Fond-y, с целом процедуром израђивања марака до најситнијих детаља.
Пре приказа филма Г. Есиг је поздравид присутне говором, у коме је поред 0осталог, рекао:
Радујем се што понова видим вашу земљу све већу у њеном смелом напору и њеним смелим остварењима што наговештава будућност достојну ваших легитимних тежњи и жеља. |
Рећи ћете да је-можда амбициозно (с моје стране што мислим да је израда поштанских марака уметност која игра извесну улогу у животу народа.
Међутим, често је констатовано, у недавној прошлости, “да се модерна марка, која се ствара трудом индустрије и уметнич= ком "марљивошћу, врло уско повезује са економским и репрезентативним развојем земље. Поред своје улоге преставника националног укуса и уметничке визит-карте, свако издање које излази из државне или приватне штампарије, обогаћује не само свет= ску филателију, већ и историју, културу и науку. Прелиставајући албуме, често ћете
наићи на важне историске чињенице, науч= на открића, дужно одавање поштовања народа онима који га воде, најлепше знаке солидарности, најчаробније пределе једне земље. Тако је марка постала у исто време и носилац једне идеје и чувар националних интереса.
Често се каже да би било тешко замислити модеран свет без електрицитета или. брзих превозних средстава... Да ли би би ло лакше замислити га без поштанских маракаг Ви сигурно знате да се марке могу израђивати у различитим графичким поступпима. Најпознатији су бакротисак (дубока штампа) и хелиогравура. Сваки поступак има своје сопствене карактеристичности, Тако је бакротисак сачувао до наших дана свој занатски печат, јер, заиста, прву такву марку израдио је, пре неких 200—300 година уметник специјалиста за гравуру длетом. — Хелиогравура, други поступак, много новијег порекла, има као полазну тачку фотографију, која репродукује предмет са свима полутоновима у једној или више боја.
Ако се може рећи да је бакротисак, због аналогије са дрворезом, пријатан оку због богатства и чистоће својих црних и белих делова, хелиогравура, задржава предмету пријатан израз и кадивасту мекоту 6оја онаквих какве волимо да гледамо и да уживамо у природи. Зато осећам још веће задовољство да вам данас отворим вратнице овог тајанственог света, штампања марака у хелиогравури, а за коју могу да кажем да претставља симболично венчање уметности и прецизности под окриљем јаке контроле
=