Filatelista

e

Обавезни услови за преузимање патроната од стране Омладинске комисије ФИП-е

1) Омладинска комисија ФИП-е у принципу ће само оне омладинске изложбе признавати као званичне и њима давати патронат, које се припремају од стране чланова савеза ФИП-е и које овај правилник признају.

2) Омладинска комисија ФИП-е принципијелно ће само сваке три године давати свој патронат једној омладинској изложби. чЧланови савеза, који желе приређивати омладинску изложбу и који желе патронат Омладинске комисије, морају се пријавити најмање годину дана унапред претседнику Омладинске комисије, и то писмено. Претседник Омладинске комисије испитује пријаву и предлаже онда годишњем конгресу ФИП-е изложбу на одобрење давања патроната преко Омладинске комисије. Већина овог конгреса мора да гласа за давање патроната.

Изузеци могу се допустити у основаним случајевима већином гласова на конгресу.

Омладинска комисија ФИП-е има право да одузме патронат омладинској изложби, у колико се ова не придржава овог правилника.

Подела на класе и општи прописи

3) Изложба обухвата пре свега опште класе натјецања. Поред тога може постојати и литературна класа и класа изван конкуренције. а) У класи натјецања допуштају се све врсте филателистичких збирки од сакупљача до 18 година. У колико су у неким члановима савеза сакупљачи преко 18 година сматрани као омладинци, онда се такви могу до закључно 21 године живота укључити у те изложбе. Старост се одређује према години рођења.

6) У литературној класи се може изложити литература која је издата за омладинске скупљаче марака. Даље се у ову класу дозвољава учешће фотографија и филмова филателистичког садржаја намењених омладини.

в) У класи изван конкуренције могу се излагати нарочито за омладину поучни објекте, пларочито поучне збирке. У ову класу спадају и збирке које приказују колаборацију омладинских група.

4) Класа натјецања се дели према старости У 5 група: Т група омладинци до 12 година 1 од 13—14 година

» »

0 | од 15—16 „ ЛУЈ 5 57 од п—=8 ,, од 19—21 ,, (само

У „ У случају потребе).

5) Излагачи морају потврдом руководиоца омладинске групе да потврде да је њихова збирка за међународну изложбу зрела или да је добила неко признање на националној или регионалној изложби, која одговара п рангу ових правилника. Излагачи у чијим земљама не постоје чланови савета ФИП-е морају да дају тачан опис збирке приликом пријаве, из које се може видети квалитет изложеног 06јекта. 6) Збирке морају да покажу да су се излатачи озбиљно бавили избором у њој садржаних марака и стварањем саме збирке. Они морају да прикажу нека основна. знања излагача. У ту сврху су нарочито згодне употребљене марке. 'Излагачи морају да потврде да је збирка њихова својина и да је збирка од њих сакупљена. Марке морају да су оригиналне и у добром стању. Употребљене марке морају да су чисто жигосане и да носе чит-

љиве жигове, те да се слика на маркама јасно види.

Од ФИП-е-бојкотоване марке не смеју се излагати (непожељна издања). Збирке с таквим маркама не смеју се оцењивати.

Кроз збирке мотива (тематске збирке) марка мора да буде и остане главни и претежни елеменат збирке. Опис мора да се ограничи на неопходан минимум; он мора да буде јасан. Цртежи су непожељни, сем оних који су неопходни ради објашњења теме. Нарочито су непожељне слике, исечци из новина итд.

л) Жири мора да буде састављен од 5 омладинских филателиста, који се активно баве филателијом, од којих најмање тројица треба да буду из иностранства.

Члановима жирија мора да се пружи сва потребна помоћ од стране управе изложбе. Чланови жирија бирају себи претседника, који руководи радом жирија.

8 Жири има да цени поједине објекте према овим упутствима:

а) Састав и обрада збирке, мо-

тива или тематика 15 бодова 6) Општи утисак. Приказ. Опис. 5 15 бодова в) Очуваност марке, жигови, филателист, стручност 10 бодова т) Обим збирке 5 бодова Укупно 50 бодова

Свака старосна група има се оценити посебно. Након завршетка оцењивања жири има да направи списак са ранглистом.

Одлука жирија је ненападива.

8) Као признање једино се издају дипломе у рангу 1—Џ1 према постигнутим бодовима, и то:

Ранг 1 за 44—50 бодова ·

II sa 35—43 > III 3a 25—34 =

Постигнути број бодова назначује се у дипломи. По могућности се даје кратко образложење оцене експоната.

Мрепоручује-се да се додају у дипломама м нека признања. Та признања за најбољу збирку у једној старосној групи требало би да се упишу једном гравиром или назнаком на дипломи.

Ниуком случају се медаље не смеју давати. Сви ненаграђени експонати добијају један докуменат о учешћу.

У литературној класи такође се дају дипломе са рангом 1—11.

Експонати ван конкуренције добијају дипломе као похвално признање.

10) Управа изложбе је одговорна да се

жири придржава овог правилника. — Након завршетка изложбе имају се доставити по 3 каталога изложбе Омладинској комисији

ФРИП-е, као и ранглиста.

1) чланови 32—39 и 41 општег правилника за међународне изложбе под покровитељством ФИП-е важе и за омладинске изложбе.

За сваки непредвиђени случај овим правилником одлучује претседник Омладинске комисије ФИП-е,

Правилник је требало да буде оснажен од ФИП-е на овогодишњем конгресу у Варшави али је одгођено за следећи конгрес.

Нацрт објављујемо и желели бисмо да се добро проучи од наших филателиста и критике доставе преко наших часописа.

ПОШАЉИТЕ ОДМАХ ПРЕТПЛАТУ!

1684