Filatelista

„БАТЕ ЈА“ гласило. ФРилател. савеза

Хрватске.

/

Бр. 4. — Чланли: М. Шерића „Петрова

Гога — А. Тусине „Основе конструктивне филателије . — В. В. Хохлачева „Руске марке". — Р. М. Милева „Метаморфозе црног континента. — Д. Бруса „Маоке Хамбурга“. = Н. Рукавине „Оточки Ленковићи организатори пошта у Х-ватској'. — Д. Иванишевића „Југославије неисцрпни и нетакнути извор мотива за марке". — Б. Ивановић „Инсекти на пошт. маркама'. — Др. В. Симића „Египатски поштански музеј“.

Бр. 5—6. — Чланци: Б. Ивановића „Фауна на маркама'. — Д. Бруса „Хановер“. —

Рукавине „Биљешке уз поштанску повијест Хрватске“.

Бр. 7—8. — Чланци: 3. Иванковића „Пламени српањ“. — В. Ерцеговића „Наш програм . — И. Драганића „Годишња скупштина С. Ф. Ј". — С. Валдера „За сабираче жигова'. — В. В. Хохлачева „Ријеч о филателији“. — Б. Ивановића „Фауна на маркама'. — К. Бркљачића „Драган Новак“.

ПТРЗТА. — Допуне, 3 св. за 1960.

Издавачка фирма Епа орадје Leipzig ua3дала је 3 свеску Допуна Липсија каталога.

Као и свака издања Липсија каталога, тако је и ова допуна за 1960 годину врло брижљиво израђена и свакако ће врло добро користити имаоцима каталога. Као н у каталогу и овде су дати сви потребни подаци за марке за Немачку, за Европу и за прекоморске земље.

(Сем тога, под насловом „Шта свакога интеоесује' дат је наставак пописа „Радничких вођа на маркама социјалистичких земаља“, који може корисно послужити састављачима збирке са овом темом.

PHILATELISTISCHE FARBENTAFELN

У издању Verlag Enziklopidie Leipzig, као 6 свеска Филателистичких списа објав. љена је ова свешчица од 12 страна и 8 табела са 160 обојених поља.

За одређивање боја марака, —- за олакшање тога рада, — у овој свесци је сабрано 160 разних боја које се најчешће јављају на маркама. (Обојена поља су са изрезаним рупама, да би се марка, чија се боја жели да одреги могла поставити испод табеле на изрезаној рупи поред боја и тако се с бојом поредити. — Називи боја су на немачком, француском, енглеском и руском језику.

OZ 2272) AAA

БОЛАФИЈЕВ КАТАЛОГ ИТАЛИЈАНСКИХ МАРАКА

Bolaffi — Catalogo dei francobolli' italiani.

У току августа појавило се МТ издање за 1961 годину овог доброг каталога. Као и у ранијим издањима и сада су обухваћене марке свих старих италијанских држава, Италије све до 1 јула 1960, исто тако и Сан Марина и Ватикана; затим Трста, (Сомалије и свих земаља које су биле окупиране од старне Италије или истих земаља од стране других сила. Сем С. Т. Трста ту се налазе и сва издања употребљавана на многим деховима наше територије (Ријеке, Далмације, Црне Горе, Љубљане и др.).

Штампа је врло чиста и прегледна, са врло много слика и података како за редовне марке, тако и за специјалитете, те се корисници овог каталога могу у њему врло лако снаћи. Ради оних који не познају италијански језик дат је на почетку каталога преглед најпотребнијих филателистичких израза на пет језика: поред италијанског још н на француском, енглеском, шпанском пи немачком.

Аутори се нису ограничили само на HŽoбољшање текста и на навођење нових издања у овогодишњем каталогу, већ су поклонили велику пажњу ценама, да би што верније преставили и садашње стање цена марака на тржиштима марака. Многе су цене знатно повећане. Цена каталога је 14 франака или 12 нем. марака; а може се добити код издавача 30cieta culturale opere tipografiche. Via M. Viitoma 1. Torino (Itaha).

Инж. А. П.

ZNAMKAR. филателистичка ревија за Се-

верну (Словенију.

Тралиција су већ три филатехистичка листа за Југославију. Од прошле године полако се гасила „Нова Филателија', орган Филатехистичке звезе (Словеније, тако да смо тај симпатични филателистички часопис, изгледа, потпуно изгубили. МИ док се угасила „Нова Филателија“, на помолу је један нови словеначки _филателистички часопис – „Знамкар".

Први број „Знамкара“ изишао је у августу. Овај број садржи 24 странице нешто мањег формата од „Филателисте'. У њему су објављени следећи написи: „Рад и успеси мариборских филателиста од ]Ј. Јемеца; „(Сабирање марака по мотивима“ од Ј. је-

170