Filatelista
ma 1 од 0,30 din. Za mene lično možda takve sitne vrednosti i ne znače puno, ali za propagandu naše zemlje i filateliju znače više nego 510 1 pretpostavljate. U kancelariji, na primer, imam trojicu Amerikanaca »besplatnih abonenata« na naše marke, a već me je i pismonoša molio da se pobrinem za njegovog sina.
Kolika su naša izdanja filatelističkih časopisa sigurno da je još više po broju naših serija komemorativnih izdanja, pa bi odgovorni po redakcijama svakom prilikom mogli drugačijim markama da se slu_ že. Mnogim ljudima izvan granica Jugoslavije stavili bi tako do znanja o našim fil. dostignućima. Reklama bi na daleko prodrla potpuno besplatno.
Još neprijatni slučaj su neki naši filatelistički rukovodioci. Kažem neprijatniji, pošto bi oni više nego iko trebali da razumeju šta marka znači, i što u razmeni pisama moraju da upotrebljavaju barem 2.50 din. nominale za ovionsku poštu, pa imaju veće šanse za izbor maraka. Skoro uvek sam razočaran sa njihove strane. Naprotiv, prijatnije me iznenađuju pojedini naši »bezimeni filatelisti«, koji, valjda, zbog toga što su početnici, ili blizu tome, znaju više da cene jeftmniju stranu filatelije — današnje novoštampane marke.
Ovde nije na odmet da prikažem zaista pravi i najvredniji primer iz sve moje filatelističke veze sa našom zemljom. Nemojte biti iznenađeni kada čujete da je to Jugofilatelija iz Beograda, ista ta oko koje je kritikama prilično prašine uzvitlano. Iz njihove kancelarije primao sam pisma sa markama jubilarnih izdanja uvek najviših nominala, a kada sam primio Kataloge A i B za 1965 godinu, više sam se obradovao mnalepljenom četvercu od 200.—o din. Tokijske Olimpijade nego samim Katalozima.
Danas je ovom četvercu kataloška vrednost 7.60 din., a za još par godina, kada pređe cenu plaćenih Kataloga, smatraću da sam Kataloge primio na poklon. S obzirom da su to ključne najskuplje marke, bilo je bez poteškoća skupiti i ostale jeftine marke i kompletirati cele serije (marke nižih nominala i tako se često javljaju u opticaju).
Čini li se nekome da su didaktički članci, kao ovaj i slični, pomalo opori ı dosadni, neka jednostavno preskoči stranicu ne čitajući je. Teme nalik na ovu će se pojavljivati i trebalo bi ih ponavljati — po ruskoj poslovici:: PONAVLJANJE JE MAJKA UČENJA — dokle god se svi ne priviknu da budu odgovorni, pa i oni najodgovorniji, na osnovna filatelistička pravila.
FOSFORIZACIJA KOVERATA
Radi ubrzanja poštanske službe u SAD, mnoge pošte opremljene elektronskim uređajima za otkrivanje i žigosanje fosforisanih maraka, pristupiće uskoro sa istom ftehnikom poništavanja novih fosforisanih koverata. 1
Najavljeno je za 15 avgust 6 različitih filatelističkih celina obične i avionske službe. Koverti će biti fosforisani po površini malog nevidljivog uspravnog pravougaonika s leva od utisnute marke. Za vreme procesa žigosanja pri prolazu fosforisanog mesta ispod električnog oka, naročito naprava paliće zeleno svetlo kod koverata od 5 centi, a plavo za koverte od 8 centi — vidljivo za kontrolora.
Kažu da neće biti zvaničnog »prvog dana«, s obzirom da će do rečenog datuma svega dve pošte u Dayton, Ohio i Washington, D.C. moći biti snabdevene novim mašinama za otkrivanje fosforisanih mesta novih filatelističkih celina.