Filatelista

Треће штампање

Све до недавно сматрало се да је приликом трећег штампања ових марака одштампана само вредност од 1 паре, и то на двострано обојеном папиру. Међутим, 1966. је у ПТТ Архиву објављен податак да је треће штампање извршено 21. јула 1866., и да је том приликом штампана и вредност од 2 паре, и то у тиражу од 59.050 комада. Када је податак базиран на документу из Фонда Архива Србије, чији се препис налази и у ПТТ Музеју, унешен је и у Каталог. Чудно је ипак да том приликом никоме није сметало чан ни таква ситница као што је рецимо чињеница да се број 59.050 ни на који досада познати начин не може поделити без остатка бројем 12. Да и не говоримо о томе да се толика количина марака ипак не може тек тако затурити у неком џепчету за сат. Жао ми је што то морам да кажем, али податак објављен у ПТТ Архиву бр. 11 представља диван пример како се изолованим посматрањем и тумаче њем једног јединог документа стварају „фантом-марке". Чињеница је да је МУД средином јула наложило да се штампају марке за новине од 1 и 2 паре.) Исто је тако чињеница и да је 21. јула започето штампање и да је до 12. августа одштампан наведен број марака. Незгода је само у томе што су непосредно пре тога у Правитељственој књигопечатњи изливена клишеа за мрке од ! и 2 паре са ликом кнеза Михајла 111, а са матрица које је Раичевић донео из Беча,) и што су том приликом марке одштампане овим клишеом. Најбољи доказ за то је свакако писмо МУД-а Правитељственој књигопечатњи од 10 новембра 1866:

„Министар унутр. дела јавља томе Управитељству у одговору на известије његово од 21. пр. м. ДН 3011 да неможе одобрити засада да се марке за новине, које су по наредби од 19. јулија ове год. ОН 1448 напечатане, продају, зато, што су исте начињене по новој форми па је по закону о маркама потребно обзнанита на три месеца пре него што марке важити одпочну.

У мисто време Министар унутр. дела препоручује Управитељству, да оно одма даде напечатити 10,000 комада марки за новине по 2 и 6000 ком. по једну пару и то по старој форми и на онаквој арији и онакове фарбе, као што су првиј и другиј пут ове марке напечатане.

Ове марке печатаће се у присуству комисије састављене од г.г. Михаила Белешевића протоколисте министарства финансиј, Косте Лазаревића канцелисте Главне Контроле и Глише Стојћевића канцелисте Министарства Унутр. Дела.

Пошто Управитељство ову наредбу изврши поднеће о томе из вестије амо."

Штампање је било заказано за 10. новембар, а 14. новембра чланови комисије поднели су извештај да је штампано ,„поштанскиј маркиј од једне паре 6.000 комада; а од две паре 10.000. Затим су ове предали г. Стеви Раичевићу фактору Државне књигопечатње, и с тим наређени посао извршили" 2)

И ови документи створили би фантом-марку, да обе вредности нису штампане на једнострано обојеном папиру који је исти, или бар веома сличан папиру другог штампања. Марке од 1 паре на двострано обојеном папиру припадају уствари четвртом штампању.

„Као- доказ да је употребљени папир био скоро исти као и папир другог штампања, може најбоље да послужи чињеница да је нову количину папира Књигопечатња добила из увоза тек 7 новембра, о чему је одмах обавестила Министарство просвете и црквених дела тражећи да се пошаље комисија која би прегледала папир и одобрила га за употребу. Овај акт је Министарство просвете и црк-

7