Filatelista
PARTIZANSKA POŠTA IZ EL SHATT — PARTIZANSKOG GRADA U SINAJSKOJ PUSTINJI
Aleksandar Telećan
S obzirom na to, da većina filatelista malo — ili pak ništa ne zna o jednom važnom i interesantnom razdoblja iz naše NOB, a koje podatke treba sačuvati i za buduće generacije kao i za historiju poštarstva i filatelije, — to sam se kao učesnik tih događaja prihvatio opisa (prikaza) svega.
Radi se o posebnom području u filateliji za vrijeme NOB — tj. O PUTOVANJU PARTIZANSKE POŠTE IZ JUGOSLAVENSKOG ZBJEGA EL SHATT (EGIPAT) preko ITALIJE, Visa u domovinu, ma istočnu obalu Jadranskog mora i obratno. Nakon pada Italije i rasula njezinih vojnih jedinica, prema Dalma-
=> ciji su se kretale u Novembru 1943. Re By a godine nadmoćne Njemačke forma-
7, ee i cije, razarajući i paleći sve pred 7, А ~ /
SErFDOOzaAaMMC dcRR
ii sobom, tako da je narod bio prisi; ljen bježati pred nacističkim terorom. Da bi pred razbješnjelim neprijateljem spasila goloruko stanovništvo, naše su vojne i političke vIasti donijele odluku, da ih prebace na otoke i barem za prvo vrijeme zaštite od fizičkog uništenja.
Neposrednu brigu o smeštaju i prehrani prebjeglog stanovništva vodio je Centralni odbor zbjega (COZ), koji je u tu svrhu bio for+ | > \ Ц miran koncem novembra 1943. goPA __— — dine na otoku Hvaru.
Nešto poslije toga, a radi sigurnosti, to je stanovništvo s dijelom naroda Korčule, Hvara, Brača te Makarskog primorja, zatim Pelješca i drugih otoka Srednje Dalmacije bilo prebačeno na otok Vis — najudaljeniji i u tom času najsigurniji otok Dalmacije.
Nekako u isto vrijeme, pa i poslije toga, na Vis su tajnim pravcima također prebacivane izbjeglice sa ostalih otoka i kopnenih regija Dalmacije.
Radi zaštite od eventualnih ratnih opasnosti kao i vojno-strategijske uloge Visa, Vrhovni štab NOV i POJ dobiva pristanak Savezničke vojne komande na Hredozemlju, da se izbjeglice sa Visa prebace na oslobođeni teritorij u južnoj Itaiji, Nakon ove odluke počelo je ubrzano prebacivanje našeg naroda brodovima JRM sa Visa u prihvatni logor zbiesa Tuturano kod Bari-a, a zatim dalje njihov provizorni smeštaj po mjestima južne Italije, — tako da se na tlu Italije koncentriralo oko 39.000 izbjeglica.
Nakon kraćeg zadržavanja u privremenim logorima po južnoj Italiji, ogromna većina prebjeglog naroda bila je po sporazumu Vrhovnog štaba NOV i POJ te vrhovne komande savezničkih vojnih snaga na Sredozemlju, prebačena savezničkim brodovima u Egipat i razmještena u zoni Sueckog kanala na Sinajskom poluotoku u predjelu EL SHATT — u blizini grada SUEZ-a (na terene bivših vojnih logora VIII Britanske armije).
Prihvat izbjeglica iz svih krajeva Dalmacije kao i iz udaljenih regiona — na otoku Visu ı Biševu, njihovo evakuiranje u Italiju, a zatim u Egipat — bio je izvanredno težak i složen zadatak, pa je njegovo ispunjenje zahtjevalo od vojnih i civilnih organa NOP političku i diplomatsku zrelost, a od izbjegličkog naroda strpljivost, odvažnost ı primjernu samodisciplinu.
8