Filatelista

čvršćenim ispod repa ili na leđima. Mnoge od tih риса su se izgubile, bile ubijenc ili nestale tako da su pižonogrami iz tog perioda dosta retki.

Najčudniji pokušaj dotura pošte u opsednuti Paniz bio je svakako upotreba tzv. vodeničnih kugli „Boules de Moulins”. Naime, zamišljeno je da se pisma pakuju u olovne kugle (po 1.500 pisama u jednu), hermetički zatvorene i snabdevene peraJima u obliku lopatica vodeničnog točka. Takva kugla, spuštena u Senu uzvodno od Pariza, trebalo je, uz pomoć vodene struje koja bi je pokretala, da dođe do Pariza, gde bi je, uz pomoć ogromnih pregradnih mreža, izvadili iz reke i predali poštarima radi distribucije pisama. Većina tih kugli se izgubila u mulju rečnog dna. Samo je mali broj došao do Pariza a samo nekoliko „ulovljeno” i sa njima postupljeno kako je i bilo predviđeno. Jedna od tih kugli se čuva u Muzeju pošta u Parizu a u spomen tog događaja, francuska pošta je emitovala jednu marku u vrednosti 1,70 FF na kojoj je slika vodenične kugle i šema putovanja iste od Bray-sur-Seine do Pariza (slika 1).

Šta reći o doturu pismonosnih pošiljaka, uglavnom pisama, za vreme Prvog svetskog rata? Najinteresantniji, ustvari jedinstven, slučaj u istoriji filatelije i pošte uopšte, je dogovor Francuske, Srbije i Crne Gore o transportu pisama srpskih ratnika i crnogorske vlade iz inostranstva u zemlju (vidi Katalog poštanskih maraka jugoslovenskih zemalja 1980, strana 141 — 143). Naime, početkom 1916. godine, srpska vlada na Krfu je otvorila svoju poštansku stanicu koja je, na osnovu sporazuma sa francuskom poštanskom upravom, upotrebljavala redovne francuske marke u tečaju i to marke iz redovnih izdanja 1900 — 1906. godine, serije „Semeuse” i „Merson” (katalog Yvert, odeljak „Marke izdate na teritorijama drugih država i na teritorijama pod jugoslovenskom vojnom upravom”, redni broj 1— 14) sa pretiskom „Postes serbes” (slika 2a). Iste marke su date na upotrebu i crnogorskoj izbegličkoj vladi koja je imala sedište u Bordou čija je pošta koristila pretisak S.P. du M. — Bordeaux” (slika 2b). Na francuskom filatelističkom tržištu te marke se teško mogu naći.„Sıpska” seriia ie kotirana na 2.500FF a „crnogorska” na 4.900 FF. LU wueo a ri

5