Filatelista

4.1

4.2 4.3

4.4

4.5

4.5

4.6 4.7

5.1

5.1

Markofilija (zbirka poštanskih žigova)

Markofilski izložak obuhvata klasifikaciju i studiju poštanskih žigova i pečata, uključivo ručne primedbe i oznake nanešene od zvaničnih, odnosno privatnih poštanskih službi.

Markofilski eksponati obuhvataju vreme od prefilatelističkog doba do danas. Studija se može odnositi na funkciju, period upotrebe, mesto primene, boju, očuvanost i druge promene tokom vremena ili druge aspekte poštanskog žiga. Predmet prikazivanja može biti mesni žig poštanskih ustanova ili pečat posebne poštanske službe, kao preporučena, brodska pošta, železnička pošta, dezinfekcija itd. Markofilski eksponati mogu, na primer, obuhvatiti studiju žigova sa reparisanim datumom ili metode poštanskih uprava za obeležavanje rastojanja putem žigova. Neophodan je dobro formulisan uvodni plan koji obuhvata cilj i razradu izloška. Za obimne oblasti izlagač treba svoje poznavanje sadržaja da prikaže brižljivo birajući najvažnije materijale.

Dokaz poznavanja i istraživanja na području poštanskih žigova, trebalo bi da bude obuhvatanje najranijih i najkasnijih datuma upotrebe ili identifi ikaciju mesta gde su korišćeni nemi ili numerički žigovi.

Otisci žiga treba da su što jasniji, tako da se mogu raspoznati sve bitne reči. Ako se markofilski izložak odnosi na žigove za poništavanje, ovi moraju biti kompletni i po mogućstvu na dokumentu. Treba uglavnom izbegavati prikaz delimičnih otisaka, isto važi i za ponavljanje sem za žigove najranijeg i najkasnijeg datuma upotrebe.

Svaki pokušaj, da se izgled poštanskog žiga naknadno poboljša, smatraće se falsifikatom (videti član GREX 41.2).

Markofilski izlošci se ocenjuju po istim kriterijumima kao za „Istoriju pošte”.

U zbirci žigova, kriterijumi za poštanske marke, osim kao kategorija retkosti i očuvanosti, ne uzimaju se u obzir.

Kriterijumi za ocenjivanje

Obrada i značaj

Ovde se primenjuje sistem sa ukupno 35 poena.

Procenjuje se, da se može dodeliti maksimalno 15 poena za relativni filatelistički značaj i do 20 poena za razradu, kompletnost i izbor prikazanog materijala.

Pri oceni obrade i značaja izloška, članovi žirija će uzeti u obzir opštu razradu sadržaja, kompletnost izloženog materijala u odnosu na cilj zbirke kao i filatelistički značaj izloženog sadržaja.

izlagači treba da osiguraju da im izlošci budu zaokruženo prikazani i da izbegnu kombinovanje vrlo raznorodnog sadržaja; ovakvi eksponati mogu da izgube poene po kriterujumima za obradu i značaj.

Značaj izloška odmerava se u odnosu na opštu istoriju pošte zemlje, oblasti ili izloženog sadržaja i u odnosu na opštu filateliju.

Obično je lakše obraditi, na raspoloživom prostoru, na odgovarajući način i kompletno, sadržaj manjeg značaja nego neku opširniju temu.

Primer: poštanska istorija glavnog grada je značajnija od ·provincijskog grada ili grada u seoskoj oblasti.

Studija poštanskih tarifa na osnovu konvencija između dveju ili više država biće uglavnom značajnija od studije tarifa za unutrašnji saobraćaj samo jedne zemlje u istom periodu. Izložak (na primer o poštanskoj tarifi) iz predfilatelističkog perioda koji propušta prva izdanja poštanskih maraka, biće svakako manje ocenjen po

značaju i retkosti. Isto će biti i za izloške svih perioda iz kojih su ispušteni najteži delovi.