Filatelista

Поред тога постављена је група посматрача у Дубровнику и (касније) на Превлаци. У Загребу – Главна команда Унпрофора (војних лица 277, цивила 585), у Београду — део команде Унпрофора (војних лица 23, цивила 25), у ЏШанчеву = главно складиште опреме“ и материјала, са 320 Француза, после њиховог повлачења – шведски плави шлемови. Поред тога, на аеродромима СР Југославије 38 посматрача УН, на аеродромима Хрватске – 19 посматрача. Касније = у Сребреници – канадска чета.

У Македонији, на граници СР Југославије у фебруару 1993. постављен је Нордијски батаљон (Финска, Норвешка, Шведска – са 697 људи) и нешто касније

Ма

UNPROFOR/SLUNJ/POLAND

ЕОРОВ -.OLUNI

j POCI Va DJ

око 300 војника из САД. Поред тога и 26 војних посматрача.

Као што се види, на територији бивше Југославије распоређено је преко 30 хиљада војника и посматрача из великог броја земаља у свету. За филателисте је интересантно на који начин се одвија поштански саобраћај између припадника различитих контигената и њихових земаља. (О томе за сада има врло мало података, али је могуће дати лоста испрпан приказ о француској војној пошти, на бази чланака у француским часописима, усклађено са наводима из домаће штампе. Подаци се не поклапају у потпуности.

ATALJO 151 Уа СЕ

Печат једне холандске јелинипе

Пошта анцуских „плавих шлемова“ у »,

Већ од октобра 1991. године француски генералштаб је планирао формирање контигента за снаге УП у Крајини. Логистички батаљон је 26. марта 1992. упућен у Тулон ради укрцавања са теретом и оружјем, на пет бролова (Огаге, фериботи Сопзе и Ечјеге] и теретњаци Сар Апдие и Џпнатег). Операција је добила кодиран назив Атагапге.

Конвој је напустио Тулон 31. марта, а стигао на Ријеку 5. априла 1992. JIoгистички батаљон од око 300 људи одмах је кренуо за Загреб а 1000 војника преко Задра за Крајину, где су били распоређени између мировних трупа из Чехословачке и Кеније.

Војна пошта која прати овај коптигент отворена је 8. априла 1992, као ВРМ 0651 (BPM = Burcau postal militaire)y Загребу; истог дана у Грачацу је почела да ради ВРМ 654.

18

У Београду (Панчево) је 21. априла 1992. отворена ВРМ 652 ради опслуживања логистичког батаљона (касарна „Стевица Јовановић“ у Панчеву); истог дана отворена је војна пошта ВРМ 653 (жигови ове поште су доста ретки) која је била на располагању француском главном стану у Сарајеву (50–60 плавих шлемова).

За задатке у Крајини Унпрофор је ангажовао око 14 хиљада плавих шлемова, од тога 2500 франгуских.

Међутим, у то време (април–мај 1992.) појачани су сукоби у Босни и Херцеговини, те се осетила потреба Ha Унпрофор прошири своје деловање и на ову републику, која је примљена у Ујелињене Нације... Савет безбедности УН је донео одговарајућу одлуку те је у ју лу 1992. између осталих, доведено око 2500 француских војника (батаљон моторизоване пешадије, јединице за ваздушну контро-